آخرین مطالب

تشکیل کمیته‌ مشترک در مباحث مالیاتی سینماگران

تشکیل کمیته‌ مشترک در مباحث مالیاتی سینماگران

سینما و تلویزیون > سینمای‌ ایران – همشهری آنلاین:
علی واجد سمیعی خواستار تشکیل کمیته‌‌ای مشترک بین سازمان امور مالیاتی و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره‌ی مباحث مالیاتی شد.

این تهیه‌کننده سینما با اشاره به گنگ بودن برخی موارد اجرایی معافیت هنرمندان از مالیات با بیان این مطلب به خبرنگار سینمایی ایسنا بیان کرد: در قوانین مالیاتی یک سری معافیت‌‌ها پیش‌بینی شده است که یکی از آن‌‌ها معافیت مالیات اصحاب فرهنگ و هنر است؛( بند ل ماده ۱۳۹ )که براساس این بند کلیه‌ی فعالیت‌‌های فرهنگی هنری که از وزارت ارشاد مجوز داشته باشند، از پرداخت مالیات معاف می‌‌شوند.

او تصریح نمود: این صراحت قانونی درباره‌ی معافیت مالیاتی هنرمندان وجود دارد اما برای اینکه این قانون اجرایی شود یک دستورالعمل توسط سازمان امور مالیاتی تهیه شده که همان دستورالعمل اجرایی بنده لام ماده‌ی ۱۳۹ می‌‌باشد.

واجد سمیعی که سال‌‌ها به عنوان نماینده خانه سینما در هیات‌‌های حل اختلاف مالیاتی حضور داشته است، در ادامه خاطرنشان نمود: آن‌چه در این دستورالعمل اجرایی، نوشته شده است در بعضی جاها گنگ است و اصلاً خود سازمان مالیاتی در مراحل اجرایی دچار مشکل و تفسیرهای گوناگون است به همین دلیل برای سینماگرانی که اظهارنامه هم ارایه کرده‌اند و تکالیف قانونی را انجام داده‌اند، مشکل ساز است.

واجد سمیعی در پاسخ به اینکه الان در بحث معافیت مالیاتی سینماگران چه مشکلاتی وجود دارد؟ بیان کرد: الان یک دستورالعمل و بخشنامه‌ای وجود دارد که چه کسانی گروه الف، ب و چه کسانی گروه ج هستند که در این دستورالعمل “شغل‌‌های بازیگری، کارگردانی، منشی صحنه و…” در بند “جیم” و سایر هنرمندان مثل صدابردار و فیلمبردار و طراح صحنه را که از نظر ماهیت شغلی تفاوتی با گروه قبلی ندارند را با تفسیرهای غلط جزو بند ب به حساب می‌‌آورند و همین موضوع باعث عدم شفافیت در آیین‌نامه اجرایی است.

این تهیه‌کننده خاطرنشان نمود: از آنجا که اصولا اهالی سینما تمایلی به تخلف از قوانین و مقررات مالیاتی ندارند و ترجیح می‌‌دهند مناسبات مالی‌شان خیلی روشن و شفاف باشد،تعداد فاحش پرونده‌‌های مالیاتی آن‌ها در هیات‌‌های حل اختلاف نشان‌دهنده‌ی ضعف سازمان امور مالیاتی در تهیه‌ی دستور العمل‌‌های قابل اجرا و بی‌توجهی وزارت ارشاد در پیگیری مصائب و مشکلاتی است که سازمان امور مالیاتی،با بی‌مسوولیتی سر راه هنرمندان قرار داده است.

واجد سمیعی در پایان اظهار امیدواری نمود که مسوولین سازمان امور مالیاتی با احساس تعهد و مسوولیت نسبت به مودیان، راه رسیدن به شفافیت و قابل اجرا بودن دستورالعمل‌‌های اجرایی،مشکلات را از سر راه سینماگرانی که خود را متعهد به انجام تکالیف قانونی می‌‌دانند،بردارند.

مطلب بالا در حوزه سینما و تلویزیون و در این آدرس اینترنتی در تاریخ منتشر شده و گروه اینترنتی خـبـریـنـه آن را بازنشر کرده است.

نوشته های مرتبط

تبلیغ بعد از نظرات