آبخازیا؛ قهرمان مسابقات فوتبال کشورهای ذره‌بینی شد

آبخازیا؛ قهرمان مسابقات فوتبال کشورهای ذره‌بینی شد

ورزش > فوتبال – همشهری آنلاین:
تیم ملی آبخازیا در مسابقات فوتبال قهرمانی کشورهای به رسمیت شناخته نشده در فیفا که به کشورهای ذره‌بینی معروفند، به مقام قهرمانی رسید.

رویای فوتبال و مسابقات آن را با هیچ چیز نمی‌توان عوض کرد. شاید فیفا به عنوان یک نهاد بین‌المللی برخی از مناطق و کشورها را به رسمیت نشناسد اما این دلیل نمی‌شود که آن‌ها از لذت مسابقه و تلاش برای قهرمانی دست بردارند.

“کونیفا” (CONIFA) نام جام جهانی کشورهایی است که از سوی فیفا به رسمیت شناخته نمی‌شوند. این مسابقات با شرکت تیم‌هایی از سیکای‌لند، آبخازیا، کریمه، چاگوس، موناکو، قبرس شمالی، ایزله، کبک، گرینلند، اوستای جنوبی، ارمنستان غربی، ، سومالی‌لند، آیامارا، پنجاب، پادانیا و قره‌باغ برگزار می‌شود.

این کشورها از سال ۲۰۱۳ با شکل دادن به کونیفا هر ساله در قالب مسابقات حذفی به مصاف هم می‌روند.

به رپرتاژ خبرینه و به نقل از اسپوتنیک، امسال در فینال این مسابقات، آبخازیا توانست با غلبه بر پنجاب، قهرمان این دوره شود. به همین مناسبت در منطقه آبخازیا ضمن برگزاری جشن و پایکوبی یک روز تعطیلی اعلام شد.

این مسابقات از ۹ خرداد در شهر سوخومی، پایتخت منطقه خودمختار آبخازیا و با حضور ۱۲ تیم آغاز شد. در این دوره مطرح‌ترین تیم‌‌ها که امید قهرمانی داشتند عبارت بودند سیکای‌‌لند، جزایر چاگوس، آیامارا و سومالی‌لند.

مسابقه فینال در ورزشگاه ۴هزار و ۳۰۰ نفره دینام سوخومی برگزار شد.

ساشادوئرکاپ – دبیر کل کونیفا- درباره برگزاری این رقابت‌‌ها پیش از آغاز این مسابقات گفته بود: این مسابقات بخت کشورهای ذره‌بینی دنیا و مناطق خودمختار را برای شناخته شدن فوتبال آن‌ها در عرصه بین‌المللی افزایش می‌‌دهد. مقررات فیفا همیشه درباره کشورهای کوچک و نقاط خودمختار ناعادلانه و متناقض بوده است. بنابراین، رقابت‌‌های کونیفا سکوی پرتابی برای معرفی تیم‌‌های فوتبال این کشورها است.