آب میوه های حاوی شکر خطر ابتلا به دیابت را افزایش می دهند

آب میوه های حاوی قند که اغلب به عنوان جایگزین های سالمتر نوشابه های غیرالکلی به بازار عرضه می شوند به همان اندازه آنها باعث بالا رفتن وزن و افزایش خطر ابتلا به دیابت می شوند. 

به گزارش خبرگزاری آریا به نقل از رویترز ، جولی پالمر و همکارانش در دانشگاه بوستون طی گزارشی که در نشریه آرشیو طب داخلی منتشر شده است تاکید کردند که به مردم باید آگاهی داده شود که این نوشیدنی ها جایگزین سالمی برای نوشابه های غیرالکلی نیستند.


دیابت نوع دوم شایعترین نوع دیابت است که ارتباط نزدیکی با چاقی دارد و در سراسر جهان شایع شده است.


این یافته ها حاصل بررسی ۴۴ هزار زن سیاهپوست در آمریکا طی سالهای ۱۹۹۵ تا ۲۰۰۵ است.


کسانی که روزانه دستکم دو نوشابه غیررژیمی می نوشیدند ۲۴ درصد بیشتر از کسانی که کمتر از یک بار در ماه نوشابه غیرالکلی نوشیدند به دیابت مبتلا شدند.


زنانی که در روز دستکم دو بار آب میوه حاوی قند مصرف کردند ۳۱ درصد بیشتر از کسانی که یک بار در ماه از این نوع نوشیدنی ها مصرف کردند با خطر ابتلا به دیابت روبرو شدند. نوشابه های رژیمی غیرالکلی، آب گریپ فروت و آب پرتقال با افزایش خطر ابتلا به دیابت مرتبط شناخته نشد.


آب گریپ فروت و آب پرتقال خالص حاوی قند طبیعی هستند و تاثیر سوخت و سازی متفاوتی بر بدن می گذارند.


نوشابه های غیرالکلی و آب میوه های حاوی قند اغلب در بین وعده های غذایی مصرف می شوند و ممکن است به خوردن خوراکی های غیرلازم منجر شوند.


در تحقیقات قبلی بر روی هزاران زن سفید پوست ابتلا به دیابت با مصرف نوشابه های غیرالکلی و آب میوه های حاوی قند مرتبط شناخته شده است.


تحقیق دیگری در همین مجله نشان می دهد مصرف میوه و سبزیجات با پیشگیری از چاقی و تامین ریزمغذی های بدن نظیر آنتی اکسیدان ها از بروز دیابت نوع دوم پیشگیری می کند.


تحقیق سوم نشان داد رژیم غذایی کم چرب تاثیری در خطر ابتلا به دیابت ندارد.


دکتر مارک فینگلوس از مرکز پزشکی دانشگاه دوک در کارولینای شمالی در این باره می گوید کالری بر همه چیز تاثیر می گذارد. او می گوید برخی ریزمغذی ها نظیر شربت ذرت با فروکتوز بالا پرخوری را تسهیل می کند.


اگر کالری را در سطح پایینی نگه دارید شاید بتوانید همه چیز بخورید این درسی است که رژیم های غذایی کم کالری به ما می دهد. جدا از مسئله سوخت و سازی، یک دلیل مهم اثربخشی کربوهیدرات پایین آنست که در باعث می شود فرد ،کالری خیلی زیادی نخورد