آخرین گزارش از پروژه‌های تاریخی، مذهبی و الف ویژه‌ی سیما

در حال حاضر یازده سریال تاریخی، مذهبی و پروژه‌ی الف ویژه در شبکه‌های مختلف سیما و مرکز سیما فیلم ساخته می‌شوند، که تعداد بسیاری از آن‌ها تا پایان سال ۱۳۸۵، بخش اعظمی از مرحله‌ی ساخت را طی خواهند کرد.

به گزارش خبرنگار سرویس تلویزیون ایسنا، از میان سریال‌هایی که به وضعیت تولید آن‌ها پرداخته شده، مرکز سیما فیلم با تولید ۵ پروژه‌ی «الف ویژه‌»، پیشتاز است و شبکه‌ی یک سیما با چهار مجموعه‌ی تلویزیونی این مرکز را دنبال می‌کند. سهم شبکه‌های دو و سه سیما نیز از این میان تنها یک سریال بیشتر نیست. در میان تولیدات شبکه‌های تهران و چهار سیما نیز مجموعه‌ای که بتوان در این ردیف قرار داد دیده نمی‌شود.


* در چشم باد


گروه سازنده‌ی سریال تاریخی «در چشم باد» به کارگردانی مسعود جعفری جوزانی که آذر ماه برای بازسازی دکورهای روستای بی‌نظیر به رامسر رفته بودند، مدتی است به شهر بندر‌انزلی تغییر مکان داده‌اند. پس از بندرانزلی آنان به پادگان قلعه‌مرغی تهران می‌روند، تا اسفند ماه امسال فیلمبردای فاز دو این سریال را به پایان برسانند.


فیلمبرداری فاز سه این سریال از اردیبهشت ماه ۸۶ با صحنه‌های خرمشهر آغاز می‌شود.


* شهر آشوب


سریال «شهر آشوب» که مدت یک سال ساخت آن متوقف بود، از بهمن ماه با حل شدن مشکل فیلمنامه وارد مرحله‌ی پیش تولید شده است. در مرحله‌ی پیش‌تولید ساخت مهمترین لوکیشن این سریال ( شهر سمرقند و کاخ الغ‌بیگ) در شهرک سینمایی غزالی درنظر گرفته شده است. تصویربرداری فاز دو این سریال به کارگردانی یدالله صمدی، و با حضور بازیگران جدید از اردیبهشت ماه ۸۶ آغاز می‌شود.


* بر مدار صفر


این سریال تاریخی به کارگردانی حس فتحی و تهیه‌کنندگی حسن بشکوفه در گروه فیلم و سریال شبکه‌ی اول سیما تولید می‌شود.


پس از اتفاقاتی که توسط یکی ازعوامل این پروژه برای بنای تخت جمشید افتاد، حسن فتحی، مجوز تصویربرداری صحنه‌های باقیمانده را گرفت تا گروه فیلم و سریال تصویربرداری این سریال را تمام شده ببینند. «بر مدار صفر درجه» هم‌اینک در مرحله‌ی دوبله و ساخت موسیقی توسط بهرام زند و فردین خلعتبری قراردارد و پیش بینی شده ساخت آن اواخر سال ۸۵ به پایان برسد.


* آشیانه سیمرغ (شیخ بهایی)


سریال شیخ بهایی که مدتی است به کارگردانی شهرام اسدی آماده پخش است در مقطعی قرار بود اواخر پاییز ۸۵ به روی آنتن برود.


این سریال که در قالب ۲۲ قسمت در سیما فیلم ساخته شده است،هم‌چنان در نوبت پخش قرار دارد.


* شهید چمران


سریال «شهید چمران» که مدتی با حرف‌ و حدیث‌های بسیاری همراه بود هم اینک در آرامش خبری به سر می‌برد.


* سریال پیامبر اعظم (ص)


این سریال قراراست به کارگردانی و نویسندگی حسن فتحی برای شبکه دو سیما تولید شود.


این مجموعه ی تلویزیونی که شخصیت و زندگی پیامبر اعظم (ص) را مدنظر قرار داده با پایان ساخت «بر مدار صفر درجه» وارد مرحله‌ی تحقیق و نگارش می‌شود و فتحی پیش‌بینی کرده، مرحله‌ی تحقیق و نگارش ۲ سال به طور بینجامد.


* سال‌های برف و بنفشه


«سال‌های برف و بنفشه» این سریال اگرچه در زمره کارهای الف ویژه قرار نمی‌گیرد، اما در زمره‌ی تولیدات مطرح شبکه سه سیماست که پس از «خانه‌ای در تاریکی» و«پس از باران» با همکاری اسماعیل عفیفه و سعید سلطانی ساخته می‌شود.


تصویربرداری این سریال تاریخی که سال‌های ۱۳۴۱ را به تصویر می‌کشد، تا اسفند ماه ۸۵ ادامه دارد و پخش آن به سال آینده موکول شده است.


* مختارنامه


سریال «مختارنامه»به کارگردانی داوود میرباقری در مرکز سیما فیلم ساخته می‌شود. گروه سازنده این سریال هم‌اینک در آبادان و حاشیه‌ی رودخانه بهمنشیر هستند. تا صحنه‌های مربوط به نخلستان‌ها و حاشیه رود فرات را در این محل فیلمبرداری کنند.


عوامل سریال مختارنامه اواسط بهمن ماه برای گرفتن صحنه‌های اردوگاه نخیل به بخشی دیگری از آبادان می‌روند وهمزمان با آن دکورهای شهر فدک در احمدآباد مستوفی تغییر شکل داده می‌شود تا پس از آماده شدن دکورها، گروه به این لوکیشن‌ بازگشته و شهر مدائن و دارالعماره مکه را اسفند ماه ۸۵ در این محل فیملبرداری کنند.


* روزگار قریب


حدود ۴ سال از تصویربرداری سریال «روزگار قریب» به کارگردانی کیانوش عیاری می‌گذرد، اما این سریال هم‌چنان در مرحله‌ی تصویربرداری قرار دارد.


کمبود بودجه و افزایش تعداد قسمت‌ها از جمله دلایل این تاخیر در ساخت عنوان شده است.


با این حال پیش‌بینی می‌شود تصویربرداری سریال «روزگار قریب» که از اسفند ماه ۸۱ آغاز شده اسفند ۸۵ در مرکز سیما فیلم به پایان برسد.


* حضرت یوسف(ع)


گروه سازنده‌ی سریال «حضرت یوسف(ع)» به کارگردانی و تهیه‌کنندگی فرج‌الله سلحشور هم اینک در سوله‌ی خاوران مشغول گرفتن داخلی قصر‌ها هستند.


آن‌ها قبل از عید به شهرک سینمایی دفاع مقدس باز می‌گردند تا یکسری صحنه‌های باقیمانده مربوط به خانه‌ی حضرت یوسف‌(ع) را در این لوکیشن تصویربرداری کنند. تاکنون تدوین نهایی ۱۴ قسمت از این سریال به پایان رسیده و فرج‌الله سلحشور که دل خوشی هم از نحوه پرداخت قسط‌ها توسط سیما فیلم ندارد، اعلام کرده است که تصویربرداری تا آخر سال ۸۵ به پایان می‌رسد.


* کلاه پهلوی


سریال «کلاه پهلوی» به کارگردانی سید ضیاء‌الدین دری و تهیه‌کنندگی محمدرضا تخت‌کشیان اگرچه با توافقی طولانی وچند ساله در پیش‌تولید مواجه بود، اما از زمان کلید خوردن این سریال به ندرت اخباری مبنی بر توقف این سریال شنیده شده است و کار در لوکیشن‌های مختلف پیش می‌رود.


تاکنون ۴۵ درصد از تصویربرداری این سریال به پایان رسیده و گروه هم اینک در شهرک سینمایی غزالی هستند.