آسپرین مانع آلزایمر می‌شود

بر اساس اعلام محققان:

آسپرین مانع آلزایمر می‌شود

جام جم آنلاین: محققان اعلام کرده اند مصرف منظم آسپرین می تواند در مقابل برخی از بیماریها از بدن محافظت کند که یکی از آنها آلزایمر است.به گزارش مهر ، مطالعات نشان داده است داروی آسپرین که بیش از ۱۰۰ سال پیش ساخته شده می تواند بیماری آلزایمر را به تأخیر انداخته یا حتی از بروز آن جلوگیری کند.


محققان با بررسی بیش از ۵۰۰۰ نفر بالای سن ۶۵ سال این مطلب را اعلام کردند. به این افراد به طور منظم آسپرین و در مواردی نیز داروهای ضد التهاب غیر کورتونی داده شد و مشخص شد که بیمارانی که بیش از ۲ سال به طور منظم از آسپرین استفاده کرده بودند ۵۰ درصد کمتر در معرض ابتلا به آلزایمر قرار گرفتند.


از آنجا که آسپرین با رقیق کردن خون از تجمع و ایجاد لخته نیز جلوگیری می کند در بسیاری از بیماریهای قلبی نیز به بیماران توصیه می شود اما افرادی که بیماریهایی نظیر زخم معده یا خونریزی دارند باید از مصرف آن خودداری کنند زیرا در غیر این صورت ممکن است با خونریزیهای داخلی روبرو شوند.


مصرف آسپرین در صورتی می تواند مانع ابتلا به آلزایمر شود یا آن را به تاخیر اندازد که قبل از بروز و ایجاد بیماری به طور منظم استفاده شده باشد و گرنه در مدت بیماری تاثیر خاصی بر بیماری نخواهد داشت.


توصیه می شود که افراد بدون تجویز و تشخیص پزشک به طور خودسرانه از این دارو استفاده نکنند تا از بروز عوارض بعدی جلوگیری شود.