آغاز حمله‌‌های بهاره طالبان با انفجار خونین کابل

آغاز حمله‌‌های بهاره طالبان با انفجار خونین کابل

جهان > آسیا و اقیانوسیه – یک هفته پس از اعلام آغاز حمله‌‌های بهاره از سوی گروه طالبان، انفجار یک اتوبوس مواد منفجره در قلب کابل این شهر را به‌لرزه درآورد و جان ۲۸ نفر از شهروندان افغان را گرفت.

این حمله صبح دیروز در نزدیکی ساختمان اداره امنیت ملی افغانستان در منطقه پل محمود رخ داد؛ منطقه‌ای که ساختمان وزارت دفاع افغانستان و کاخ ریاست‌جمهوری نیز در آن واقع شده و به‌شدت از سوی نیروهای امنیتی کنترل می‌شود. طبق اعلام وزارت بهداشت افغانستان این حمله انتحاری که با تیراندازی ۳مهاجم دیگر علیه نیروهای امنیتی ادامه پیدا کرد، دست‌کم ۳۲۸زخمی نیز به جا گذاشته است. گروه طالبان بلافاصله پس از این حمله مسئولیت آن را برعهده گرفت.

خبرگزاری رویترز برگرفته از شاهدان عینی خـبـر داده که شدت این انفجار به حدی بود که باعث شکسته شدن شیشه‌های ساختمان‌‌ها تا شعاع یک کیلومتری شده است. خبرنگار شبکه خبری الجزیره در کابل نیز گزارش داد که مقام‌های افغان این حمله را بزرگ‌ترین حمله انتحاری طالبان در کابل در ۱۵سال اخیر یعنی طی سال‌های پس از سقوط حکومت‌شان در این کشور دانسته‌اند. پلیس کابل اعلام کرد تمامی قربانیان حمله دیروز طالبان غیرنظامی بوده‌اند. منطقه پل محمود یکی از پرترددترین و پرجمعیت‌ترین محله‌های مسکونی کابل است و در لحظه انفجار تعداد زیادی از مردم در ایستگاه اتوبوس حضور داشتند.

سه‌شنبه هفته گذشته، چند روز پس از سفر از پیش اعلام نشده جان کری وزیر امورخارجه آمریکا به کابل، گروه طالبان با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد «حمله‌های بهاره» خود را آغاز خواهد کرد و این حمله «با به کار گیری تمامی ابزارهای موجود» تا ساقط کردن دولت افغانستان ادامه پیدا خواهد کرد. گروه طالبان در فصل بهار به‌دلیل مساعد بودن شرایط جوی افغانستان بر دامنه حملات خود علیه دولت می‌افزاید.

هم‌زمان در هفته گذشته سازمان ملل در گزارشی اعلام کرد تعداد غیرنظامیان کشته‌شده در افغانستان طی ۳‌ماه اخیر نسبت به سال گذشته افزایش داشته است. رو آوردن طالبان به حملات انتحاری و حمله به مناطق پرجمعیت و نقاط تردد مردم از دلایل اصلی این مسئله بوده است.

حمله دیروز احتمال شکست روند مذاکرات صلح را بیشتر کرده است. بیان کرد‌وگوهای اولیه این مذاکرات از ۴‌ماه پیش با میانجیگری پاکستان و با حضور نمایندگان چین و آمریکا در اسلام‌آباد آغاز شد اما نیروهای طالبان هرگز به آن نپیوستند.