آغاز رقابت “آواز گنجشکها” برای دریافت خرس طلایی،

پنجاه‌وهشتمین جشنواره بین‌المللی فیلم “برلین” معروف به “برلیناله” از فردا (پنج‌شنبه) هفتم فوریه کار خود را آغاز خواهد کرد.


به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، جشنواره فیلم برلین در کنار جشنواره‌های “ونیز” و “کن” از مهم‌ترین رویدادهای سینمایی اروپا و جهان محسوب می‌شود که هرساله در ماه فوریه صدها هزار نفر مخاطب را جذب خود می‌کند.


به گزارش فرانس پرس، اولین جشنواره فیلم برلین روز ششم ژوئن سال ۱۹۵۱ در حالی برگزار شد که ویرانی‌های به‌جا مانده از جنگ جهانی دوم، حکایت از حال و روز شهر برلین داشتند.


در آن روز، فیلم معروف «ربکا» ساخته‌ “آلفرد هیچکاک” چراغ اولین جشنواره فیلم برلین را روشن کرد و به‌دنبال آن ستارگان نام‌دار آن زمان سینمای جهان چون “کری گرانت”، “گری کوپر” و “ژان گابن” بر روی فرش قرمز حضور یافتند.


اکنون ۵۷ دوره از برگزاری اولین جشنواره‌ی برلین می‌گذرد و فردا فیلم مستندی از “‌مارتین اسکورسیزی”، کارگردان نامی هالیوود درباره گروه موسیقی “رولینگ استونز”، آغازگر ۱۱ روز رقابت نزدیک برای کسب خرس طلا، جایزه برتر برلیناله خواهد بود.


فردا در مراسم فرش قرمز، علاوه بر “اسکورسیزی” و اعضای گروه “رولینگ استونز”، “اسکارلت جانسون”، پنه‌لوپه کروز”، “دانیل دی‌لوییس” و “شاهرخ خان” نیز بر روی فرش قرمز قدم خواهند گذاشت.


پنجاه‌وهشتمین دوره برلیناله امسال حدود ۴۰۰ فیلم از سراسر جهان را به نمایش خواهد گذاشت که “‌نوری بیافروز” اسکورسیزی که در بخش غیررقابتی حضور دارد، آغازگر این مهم است.


امسال ۲۱ فیلم در بخش رقابتی برای دریافت خرس طلایی رقابت می‌کنند که «آواز گنجشک‌ها» ساخته “مجید مجیدی” از ایران در کنار آثار کارگردانان بزرگی چون “پائول توماس اندرسون” آمریکایی و “مایک لیف” انگلیسی حضور دارد.


هیات داوران امسال را “‌کوسا گاوراس”، کارگردان فرانسوی–یونانی ریاست خواهد کرد که ۱۶ فوریه در روز ماقبل پایانی جشنواره، جوایز را اعطاء خواهند کرد. بر خلاف ادوار گذشته، برلیناله امسال حال‌وهوای سیاسی نخواهد داشت و همان‌طور که “دیتر کاسلیک”، دبیر جشنواره گفته است، امسال فیلم‌های موسیقی‌محور حرف اول را خواهند زد.


امسال در کنار بخش رقابتی برلیناله، بخش “پانوراما” (چشم‌انداز)، بخش‌ “همایش”، ویژه نمایش آثار سینماگران جوان و بخش کودک و نوجوان نیز برگزار می‌شود که «‌بودا از شرم فروریخت» ساخته “حنا مخملباف” یکی از آثار این بخش جانبی است. “پرسپکتیو”، “سینمای آلمان”، “تجلیل” و “نگاهی به آثار فیلم‌سازان برجسته جهان” از دیگر بخش‌های برلیناله هستند.


در مجموع، سینمای ایران در جشنواره امسال فیلم برلین با سه فیلم حضور خود را اعلام خواهد کرد. اما اولین حضور ایران در این رویداد سینمایی معتبر به سال ۱۹۷۴ بازمی‌گردد که فیلم «طبیعت بی‌جان» ساخته “سهراب شهید ثالث” در این جشنواره نمایش داده شد.


مهمترین اعتباری که سینمای ایران در جشنواره فیلم برلین به‌دست آورد، به سال ۲۰۰۶ میلادی (۱۳۸۴) مربوط می‌شود که هم‌زمان دو فیلم از ایران در بخش مسابقه این رویداد هنری حضور داشتند.

سینمای ایران طی چند سال اخیر، حضور پرفراز و نشیبی را در این رویداد هنری و فرهنگی داشته است. در حالیکه در سال ۱۳۸۳ سینمای ایران نتوانست نماینده‌ای در بخش مسابقه برلین داشته باشد اما دو سال بعد از آن سینمای ایران با دو فیلم «آفساید» ساخته “جعفر پناهی” و «زمستان است» ساخته “رفیع پیتز” حضور پررنگی در این بخش داشت.


همچنین همان سال، چهار فیلم «به‌آهستگی» (مازیار میری)، «کارگران مشغول کارند» (مانی حقیقی)، «صبحی دیگر» (ناصر رفاهی) و فیلم کوتاه «کمی دیگر» (مهدی جعفری) از سینمای ایران در بخش‌های دیگر برلیناله در سال ۲۰۰۶ حضور یافتند. در واقع، ۲۰۰۶ اولین سال در تاریخ جشنواره برلین بود که سینمای ایران با شش فیلم در این جشنواره شرکت داشت.


در سال ۲۰۰۷، تنها سهم سینمای ایران از جشنواره برلین، حضور “نیکی کریمی” به عنوان داور بخش مسابقه فیلم‌های اول بود.


اولین فیلم ایرانی که موفق به دریافت خرس نقره‌ای این رویداد مهم سینمایی جهان شد، «طبیعت بی‌جان» ساخته “شهید ثالث” بود. تاکنون حاصل حضور سینمای ایران در ادوار مختلف جشنواره برلین، کسب سه جایزه خرس نقره‌ای در سال‌های ۱۹۷۴ و ۱۹۷۶ برای فیلم‌های «طبیعت بی‌جان” و «باغ سنگی» ساخته “پرویز کیمیاوی” و خرس نقره‌ای سال ۲۰۰۵ برای فیلم «آفساید»بوده است.


علاوه بر‌آن، فیلم «باد ما را خواهد برد ساخته “عباس کیارستمی” در سال ۱۹۹۹ موفق به کسب خرس طلایی این جشنواره شد و پیش از آن، فیلم «دندان مار» ساخته “مسعود کیمیایی” که در بخش مسابقه سال ۱۹۹۱ به نمایش درآمد، مورد تقدیر ویژه قرار گرفت.


امسال در پنجاه‌وهشتمین دوره برلیناله، دبیر جشنواره از «آواز گنجشک‌ها» “مجید مجیدی” دعوت کرده است تا در بخش رقابتی این رویداد سینمایی به‌نمایش درآید. علاوه بر آن، فیلم «سه زن» ساخته “منیژه حکمت” و نیز فیلم «بودا از شرم فروریخت» ساخته “حنا مخملباف” محصول مشترک ایران و فرانسه به همراه یک فیلم دیگر محصول مشترک چندین کشور از جمله ایران در بخش‌های دیگر این رویداد حضور دارند.


گفتنی است: بیش از ۱۶هزار سینماگر و دست اندرکار صنعت فیلم‌سازی به همراه ۴۱۰۰ خبرنگار و عکاس از ۸۰ کشور به‌مدت ۱۱ روز در این رویداد سینمایی شرکت می‌کنند. سال گذشته خرس طلایی جشنواره برلین به فیلم «کارمن در کایلیتشا» محصول سینمای آفریقای جنوبی اهدا شد.