آقای دایی! خبرنگاران نبودند؛ شما هم نبودید

پیشکسوت تیم فوتبال پرسپولیس گفت: علی دایی باید بداند اگر امروز به این جایگاه رسیده به خاطر حضور خبرنگاران بوده است.

ضیاء عربشاهی در گفت و گو با فارس درباره اظهارات اخیر علی دایی عنوان کرد: ایراد گرفتن از خبرنگاران به دلیل انتقاد، کار درستی نیست. شما خبرنگاران من، دایی ها، کریمی‌ ها، پروین ها و … را ساخته اید. من به تنهایی ضیاء عربشاهی نشدم. اگر چنین حمایت هایی نبود کسی به چنین جایگاهی نمی رسید.
وی با اشاره به مدیریت حبیب کاشانی تاکید کرد: آقای کاشانی فوتبال را بلد نیست و قبلا ناظم آموزش و پرورش بوده است. شاید به دلیل سابقه ای که در آموزش و پرورش دارد از علم مدیریت با خبر باشد اما دلیل نمی شود که بتواند مدیرعامل یک باشگاه ورزشی باشد. کاشانی می خواهد در کنار علی دایی و حمایت از او خودش را نشان دهد. مربیان و بازیکنان سابق پرسپولیس نیاز به چنین کارهایی ندارند. ما در جامعه شناخته شده هستیم.

بازیکن اسبق سرخپوشان در مورد اینکه خیلی از بازیکنان گذشته پرسپولیس دارای مدرک مربیگری هستند، اظهار داشت: من ۸ سال قبل مدرک A خود را دریافت کردم. پس علم این کار را دارم. اگر صحبت از علمی کار کردن است، هستند کسانی که می توانند روی نیمکت پرسپولیس بنشینند.
عربشاهی تصریح کرد: درست است که همه صحبت از فوتبال علمی می کنند اما در فوتبال بیشتر از اینکه علم مهم باشد، مدیریت مهم است. فوتبال روانشناسی می خواهد. نیاز به تغذیه مناسب و بدنسازی خوب است. فوتبال یعنی ۷۰ درصد شعور مربی؛ این که چطور از مهره های خود استفاده کند.

وی یادآور شد: متاسفانه شماری از آقایان به اسم کارشناس فوتبال در تلویزیون حاضر می شوند و با کلمات بازی می کنند. علی پروین حرف خوبی زد. در روزهایی که علی پروین و ابراهیم آشتیانی در پرسپولیس لب خط بازی می کردند کسی یادش نمی آید اما این روزها هر کارشناسی از بازیکن لب خط صحبت کند می شود علمی. در آن زمان در تمرین به جای قیف از ساک استفاده می شد. پس هر کاری اکنون انجام می شود آن زمان هم انجام می شد اما امروزه همه چیز شکیل تر شده است.

عربشاهی در خصوص شایعه حضور محمد دایی در پرسپولیس به عنوان دستیار این مربی و ادعای سرمربی پرسپولیس مبنی بر اینکه اگر خبرنگاران نبودند تا کنون برادرش دستیار وی می شد، به فارس گفت: اگر این تیم محمد دایی را به عنوان دستیار روی نیمکت خود داشته باشد، اشتباه بزرگی مرتکب می شود. من زمانی هم که علی دایی سرمربی تیم ملی بود گفتم نیمکت تیم ملی ضعیف است. چون یک سرمربی باید از مربیانی کنار خود استفاده کند که همطراز خودش باشند. کادرفنی هر چه قوی تر باشد، تیم قوی تر نتیجه می گیرد. سال گذشته وقتی مجید نامجو مطلق به استقلال پیوست گفتم وزن نیمکت استقلال سنگین شد و دیدید که این تیم نتایج بهتری گرفت.
۲۶ شهریور ۱۳۸۹