آمادگی بانک‌های سوئد برای برقراری خطوط اعتباری با ایران

سفیر سوئد از آمادگی بازگشت بنگاه‌های بزرگ سوئدی به بازار ایران خـبـر داد و در عین حال خاطرنشان کرد که چالش عمده شرکت‌های حاضر این کشور …

سفیر سوئد از آمادگی بازگشت بنگاه‌های بزرگ سوئدی به بازار ایران خـبـر داد و در عین حال خاطرنشان کرد که چالش عمده شرکت‌های حاضر این کشور در ایران، مسائل حقوقی و رسیدگی به اختلافات تجاری میان شرکت‌های ایرانی و سوئدی است.

در نخستین دیدار دیپلماتیک رییس اتاق تهران در عصر روز دوشنبه، سفیر سوئد از آمادگی بازگشت بنگاه‌های بزرگ سوئدی به بازار ایران خـبـر داد و در عین حال خاطرنشان کرد که چالش عمده شرکت‌های حاضر این کشور در ایران، مسائل حقوقی و رسیدگی به اختلافات تجاری میان شرکت‌های ایرانی و سوئدی است. وی از اتاق بازرگانی تهران خواست تا این به این موضوع توجه جدی نشان داده و موجبات حضور گسترده برندهای مطرح سوئدی برای سرمایه‌گذاری در ایران را فراهم کند.

در این نشست مسعود خوانساری با اشاره به این که روابط سیاسی دو کشور ایران و سوئد به دوره صفویه برمی‌گردد، گفت: همکاری‌های اقتصادی دو کشور طی سال‌های گذشته فراز و نشیب‌های متعددی را پشت سر گذاشته است. بالاترین حجم صادرات سوئد به ایران در سال ۲۰۱۱ میلادی بود که در این سال حدود ۷ میلیارد کرون محصولات این کشور به ایران صادر شد.

خوانساری با اشاره به حضور برندهای مطرح سوئدی در ایران از جمله ولوو و اسکانیا، افزود: در حال حاضر که توافق هسته‌ای به سرانجام رسید و تحریم‌ها علیه ایران برداشته شد، دو کشور می‌توانند مناسبات و همکاری‌های خود را بر پایه تعاملات گذشته، گسترش دهند.

خوانساری در عین حال خاطرنشان کرد که ایران در دوره پساتحریم به دنبال جذب سرمایه‌گذاری‌های مشترک با شرکت‌های خارجی است و واردات از کشورها کمتر در سیاست تجاری ایران جای دارد.

وی همچنین از آمادگی اتاق تهران برای کمک به بسط و توسعه همکاری‌های اقتصادی و تجاری میان دو کشور ایران و سوئد خـبـر داد.

خوانساری در همین رابطه افزود: اتاق تهران می‌تواند بنگاه‌ها و شرکت‌های معتبر و خوش‌نام ایرانی را برای همکاری با بنگاه‌های سوئدی معرفی کند.

وی همچنین خاطرنشان کرد که حضور شرکت‌های سوئدی به منظور سرمایه‌گذاری در ایران اگر به همراه فاینانس صورت بگیرد، اعتبار و دوام بیشتری خواهد داشت.

پروژه‌های ایران را فاینانس می‌کنیم

پیترتیلر، سفیر سوئد در تهران، نیز در این دیدار به انگیزه بالای شرکت‌های سوئدی برای حضور در بازار ایران و همکاری با شرکت‌های ایرانی در دوره پساتحریم اشاره کرد و گفت: گروه‌های اقتصادی و صنعتی در سوئد آمادگی برای همکاری با ایران دارند و در این زمینه اگر نهادی به مانند اتاق بازرگانی در کنار شرکت‎‌های سوئدی باشد، می‌تواند زمینه همکاری آنها را تسریع کند.

تیلر همچنین در این دیدار به موضوع برقراری خطوط اعتباری میان دو کشور اشاره کرد و افزود: در صورتی که پروژه‌های اقتصادی و صنعتی از سوی ایران معرفی شود، بانک‌های سوئدی این آمادگی را دارند که آن را فاینانس کنند.

وی با بیان اینکه به دنبال رفع تحریم‌ها علیه ایران، عمده مشکلات بانکی با ایران برطرف شده است، گفت: یکی از چالش‌های جدی در توسعه همکاری‌های اقتصادی ایران و سوئد، اختلافات تجاری میان بنگاه‌های دو کشور است که اگر در این زمینه اتاق بازرگانی تدابیر مناسبی را برای حل اختلافات در نظر بگیرد، انگیزه شرکت‌های سوئدی برای گسترش روابط با ایران افزایش پیدا خواهد کرد.

در همین زمینه، رییس اتاق تهران از آمادگی این اتاق برای تقویت بحث داوری مسائل تجاری میان بنگاه‌های دو طرف خـبـر داد که مورد استقبال سفیر سوئد قرار گرفت.

خوانساری همچنین تاکید کرد که اگر قراردادهای همکاری میان بنگاه‌های ایرانی و سوئدی، از قوام و کیفیت بالایی برخوردار باشد، بسیاری از اختلافات تجاری شکل نخواهد گرفت.

وی در همین زمینه خاطرنشان کرد که باید به بنگاه‌های دو کشور برای عقد قراردادهای دقیق همکاری، کمک کرد که اتاق بازرگانی در این رابطه می‌تواند نقش خود را ایفا کند. از دیگر مسائل مطرح شده در این دیدار، اعزام و پذیرش هیات‌های تجاری میان دو کشور بود که هر دو طرف آمادگی خود را برای شکل‌گیری آن اعلام کردند.

مطلب بالا در گروه مطالب عمومی و سیاسی و در این آدرس اینترنتی در تاریخ ۲۶ January 2016 | 8:09 pm منتشر شده و گروه اینترنتی خبرینه آن را بازنشر کرده است.