محصولات دانلودی

آمار ایدز در ایران رو به کاهش است

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد: با تهمیداتی که در زمینه ایدز در کشور صورت گرفته بعد از ۱۰ سال در سال گذشته شاهد کاهش موارد ایدز بوده‌ایم.


به گزارش خبرنگار «بهداشت و درمان» خبرگزاری دانشجویان ایران، دکتر کامران باقری لنکرانی در همایش روز جهانی ایدز با اعلام این خبر اظهار کرد: بر اساس آمارها از اقدامات مثبتی که در جهت کاهش ایدز در ایران صورت گرفته پس از ۱۰ سال از سال ۸۴ موارد ابتلاء به ایدز نسبت به سالهای گذشته آن دو سوم کاهش یافته و به ۱۹۰۰ مورد رسید و در سال ۸۵ نیز موارد آن به ۲۷۰ نفر رسیده است و این نشانه پیشرفت و مثبت بودن اقدامات در جهت کاهش ایدز در کشور است.


وی در مورد شیوع ایدز در جهان، گفت: طی ۱۰ سال گذشته این بیماری در دنیا ۴ برابر شده است که روند نگران کننده‌ای است؛ همچنین با وجود این که در سالهای گذشته این بیماری یک بیماری مردانه بوده و بیشتر در این گروه شیوع داشته و در سالهای اخیر این روند تغییر یافته و زنان را نیز درگیر کرده و حتی در برخی کشورهای آفریقایی تعداد زنان درگیر به ۵۱ و مردان به ۴۹ درصد رسیده است.


وی در ادامه افزود: حتی در بعضی از کشورهای آفریقایی، زنان درگیر نسبت به مردان به ۷۵ درصد رسیده است؛ خوشبختانه در کشور ما نسبت مردان درگیر ۹۵ و زنان ۵ درصد است که نشان می‌دهد هنوز این بیماری در بین زنان شیوع پیدا نکرده البته در ابتدای ورود این بیماری شیوع این بیماری در بین زنان ۱ درصد بوده که تا کنون به ۵ درصد رسیده و نشان می‌دهد ایدز در بین زنان نیز در کشور ما رو به افزایش است.


دکتر لنکرانی خاطرنشان کرد: بار این بیماری در کشورهای مختلف متفاوت است به نحوی که در بعضی کشورها کاهش ایدز در زندگی آنها نقش اساسی داشته و مانند برخی کشورهای آفریقایی امید به زندگی آنها را از ۶۰ به ۴۳ درصد رسانده است ولی در کشور ما به دلیل انحصار این بیماری در گروه خاصی هنوز در کاهش امید به زندگی اثری نداشته است.


وزیر بهداشت با اشاره به افزایش هزینه‌های مراقبت از بیماران HIV /ایدز بیان کرد: با وجود این که بودجه‌ای به مراقبت از بیماران HIV اختصاص می‌یابد ۳ برابر افزایش یافته ولی فاصله زیادی بین این هزینه‌ها و هزینه‌های واقعی وجود دارد در واقع در بحث ایدز بیشترین هزینه‌ها در بخش پیشگیری و درمان و بخشی نیز به پژوهش در زمینه ایدز اختصاص یافته است.


وی در ادامه افزود: با وجود این که اتخاذ سیاست‌هایی در زمینه پیشگیری ایدز تا حد زیادی روند آن را کاهش داده و این مورد تشویق نظامهای جهانی قرار گرفته اما باید تغییرات شتابزده‌ای با قوت بیشتر در زمینه پیشگیری از ایدز صورت گیرد.


دکتر لنکرانی نگرش قضایی را به این بیماران در نظام جمهوری اسلامی عالمانه و عادلانه خواند و تصریح کرد: معتادان در کشور ما که یکی از مهمترین گروههای پرخطر ایدز محسوب می‌شوند چنانچه برای درمان مراجعه کنند مجرم شناخته نمی‌شوند و می‌توانند تحت درمان قرار بگیرند و این نقطه اوج سیاست‌های کاهش آسیب محسوب می‌شود. از طرفی تمامی امکانات پیشگیری و درمان و مشاوره ایدز در ایران رایگان در اختیار بیماران قرار می‌گیرد.


دکتر لنکرانی همچنین یادآور شد: برنامه کاهش ایدز که از سال ۸۶ تا ۸۸ در نظر گرفته شده با هماهنگی همه گروههای ذیربط صورت می‌گیرد.


وزیر بهداشت تصریح کرد: بیماری ایدز در کشور ما فعلا بیماری گروههای خاص پرخطر است و عمدتا معتادان را درگیر کرده است که برای این گروه برنامه ویژه‌ای داریم و امیدواریم تا پایان سال تعداد مراکز DIC به ۱۰۰ مرکز برسد.‌


وی افزود: همچنین بودجه مناسبی نیز از محل مبارزه با مواد مخدر به ایدز اختصاص یافته که هم آموزش به این گروه را در بر می‌گیرد هم جایگزین متادون و هم ظرفیت‌سازی این گروه برای خودکفایی آنها چرا که منبع عفونت بیش از دو سوم موارد مربوط به معتادان تزریقی است و این گروه در اولویت برنامه‌ها قرار دارند.


دکتر لنکرانی در مورد انتقال ایدز از طریق فرآورده‌های خونی در کشور، گفت: ما در دنیا دو نوع ژنو تیپ داریم؛ یکی شمار معتادان تزریقی هستند که در آسیای جنوب شرقی منبع شیوع ایدز محسوب می‌شوند و دیگری فرآورده‌های آلوده خونی است که در اروپای غربی باعث انتقال عفونت شده است؛ حدود ۱۵ سال پیش نیز همین عامل باعث ورود این بیماری به کشور ما شده است که برای جلوگیری از این نوع انتقال با هماهنگی سازمان انتقال خون تست‌های ملکولی جایگزین تست‌های قبلی شده که این تست هم از لحاظ حساسیت و هم از لحاظ اختصاصی بودن دقیق‌تر است که امیدواریم این روند در تمامی مراکز انتقال خون اجرایی شود.


وی همچنین با اشاره به افزایش انتقال ایدز از راه آمیزشی گفت: با توجه به این که بسیاری از معتادان که مبتلاء به این بیماری هستند متاهلند این افراد می‌توانند این بیماری را به زنان خود به راحتی منتقل کنند و در واقع یکی از برنامه‌های مهمی که در نظر گرفته شده مراقبت از همسران این افراد به خصوص در هنگام حاملگی و غربالگری فرزندانشان است چرا که تا به حال ۷۰ مورد از طریق مادران خود و در بدو تولد به این بیماری مبتلا شده‌اند که با غربالگری مناسب امیدواریم شاهد این مورد نباشیم. از طرفی برخی بی‌بند و باری‌های جنسی در جامعه زمینه بالقوه خطرناکی برای افزایش این بیماری محسوب می‌شود که افزایش آگاهی و آموزش به افراد را می طلبد که در واقع باید از دبیرستانها آغاز شود که تا کنون بر اساس آمارها ۹۰ درصد دانش‌آموزان دبیرستانی و دانشجویان اطلاعات کافی را در اختیار دارند.


دکتر لنکرانی در مورد کاهش ایدز در زندانها بیان کرد: با اقدامات مناسبی که در زندانها در زمینه شناسایی و پیشگیری موارد ایدز صورت گرفته کاهش چشمگیری در این گروه پرخطر دیده شده و امیدواریم این روند ادامه یابد.


وی با اشاره به چالشها در ارتباط با ایدز خاطرنشان کرد: متاسفانه در مبحث ایدز با چالش‌هایی هم روبرو هستیم که در درجه اول نگرش غلط رفتارهای اجتماعی نامناسب با این گروه به مشکلات دامن می‌زند و با توجه به این که این موضوع نه با فرهنگ ما و نه با آموزه‌های دینی در کشورمان تناسب دارد باید در تغییر آن کوشا باشیم و با اطلاع‌رسانی و آموزش مناسب از سرافکندگی مبتلایان در جامعه جلوگیری کنیم و با تعهد، پاسخگویی و اقدام مناسب برنامه مناسبی را به اجرا رسانیم.

خرید یخچال دست دوم برای نیازمندان
-------------------------------------------
حراجی و تخفیف ویژه برای محصولات دانلودی
-------------------------------------------

گروه اینترنتی خبرینه
این سایت حاصل ترکیب چند وبگاه مختلفه! سایت گنجینه، فایل دانلودر، مُجازی و ایرونیا با هم ادغام شدن و خبرینه رو تشکیل دادن! بیش از 17 هزار مطلب تو زمینه‌های گوناگون و متنوع؛ از مجازی‌کده و عمومی و سرگرمی و تفریحی بگیرید تا محصولات دانلودشدنی و قالب و افزونه وردپرس و مطالب آموزشی و...

با ثبت نام تو خبرنامه خبرینه، هر رو مطالب ما رو تو ایمیل‌تون دریافت کنید.

توجه: پس از ثبت ایمیل حتما وارد اینباکس ایمیل خود شده و روی لینک فعالسازی در ایمیلی که از طرف ما ارسال شده کلیک کنید(راستی ما اسپم ارسال نخواهیم کرد).

پیشنهاد ما