آمریکا در هر دقیقه ۵۰۰هزار دلار نفت خریداری می‌کند

جورج بوش – رئیس جمهور آمریکا – در اول فوریه گذشته در سخنرانی سالانه خود در کنگره از وابستگی کشورش به نفت خاورمیانه شکوه کرد و گفت که آمریکا به نفت “معتاد” شده است و باید راهی برای رهایی از این وضعیت بیابد، ولی به نظر می‌رسد که اعتیاد این کشور به نفت روزبه روز در حال افزایش است.


به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، طی چند سال گذشته دولت آمریکا میلیاردها دلار صرف یافتن و توسعه سایر منابع انرژی کرده است.


با این وجود بسیاری از کارشناسان از جمله دیوید فریدمن از که کارشناس ارشد انرژی یک موسسه غیردولتی در واشنگتن است، معتقدند که میزان وابستگی آمریکا به نفت افزایش یافته است.


دیوید فریدمن می‌گوید: در حال حاضر آمریکا در حدود ۶۰ درصد از نفت مورد نیاز خود را از خارج وارد می کند، ما همچنان بیش از ۲۰ میلیون بشکه نفت در روز مصرف می کنیم.


وی افزود: این قطعا بیش از میزانی است که ما پنج سال پیش، ۱۰ و یا ۲۰ سال پیش مصرف می کردیم؛ بنابراین اعتیاد ما به نفت افزایش یافته و این برای آمریکا مشکل‌زاست.


 فریدمن می گوید: دولت و کنگره آمریکا به جای یافتن یک راه حل بنیادین، به‌دنبال استخراج از میادین نفتی دست نخورده‌ای نظیر آلاسکا هستند.


به گفته او، مشکل این‌جاست که آمریکا تنها دو درصد از ذخایر نفتی جهان را داراست، اما مصرف کننده ۲۵ درصد از نفت تولید شده در دنیاست.


این کارشناس نفتی تصریح کرد: در حال حاضر ایالات متحده در هر دقیقه بیش از نیم میلیون دلار صرف خرید نفت از کشورهای دیگر می کند که این امر موجب افزایش آسیب پذیری کشور و نیز کسری تجاری می‌شود.


هم اکنون در حدود دو سوم از نفت تولید شده و یا وارداتی در آمریکا در بخش حمل و نقل یعنی ماشین‌های شخصی، کامیون‌های باربری و هواپیماهای مسافربری مصرف می شود.


اما با وجود افزایش بهای نفت و بنزین به‌نظر می رسد که شهروندان آمریکایی همچنان به خرید ماشین های پرمصرف ادامه می‌دهند.


نیگل گالت – اقتصاددان موسسه مالی گلوبال اینسایت در بوستون – می گوید که رشد اقتصادی آمریکا در چند سال گذشته مانع از آن شده که بهای بالای نفت بر روی مصرف کنندگان آمریکایی اثر چندانی بگذارد.


اما او با بیان این که این وضعیت لزوما دوام نخواهد یافت، می‌افزاید: ما اقتصاد رو به رشد بسیار قوی داشته ایم که عمدتا ناشی از قدرت خرید طبقه مصرف کننده و نیز بازار پر رونق مسکن بوده است. بازار مسکن اهمیت بسیار زیادی داشته است؛ زیرا بهای مسکن افزایش یافته و مردم توانسته‌اند با گروگذاشتن منازل خود پول بیشتری قرض و صرف هزینه های دیگر کنند. این پدیده برای مدتی موجب شد که اثر منفی افزایش بهای نفت کاهش یابد.


وی می افزاید: ما اکنون در وضعیتی قرار داریم که بازار مسکن رونق گذشته را ندارد. قیمت مسکن ثابت مانده و حتی کاهش پیدا کرده است. من فکر کنم که بهای بالای نفت اکنون بیش از گذشته احساس شود.


اما او خاطرنشان می کند که کشورهای دیگر از جمله چین و هند در نهایت بیش از آمریکا از بهای بالای نفت متضرر می شوند.


اعتیاد به نفت امروزه تنها مشکل آمریکا نیست. بلکه یک مشکل جهانی است.


به گزارش ایسنا، ‌جورج بوش یازدهم بهمن‌ امسال در سخنرانی سالانه‌اش در در مقابل کنگره (State of Union) درباره‌ موضوع وابستگی آمریکا در بخش انرژی سخن گفته بود و با بیان این که آمریکا به نفت معتاد شده‌است، از برنامه‌ای برای کاهش قابل توجه وابستگی به نفت خاور میانه در آینده خبر داده بود.


مساله وابستگی آمریکا در بخش انرژی که از مهم‌ترین دغدغه‌های بزرگ‌ترین مصرف‌کننده انرژی جهان به شمار می‌رود، بخش مهمی از اظهارات بوش را به خود اختصاص داده بود و رییس جمهور آمریکا در سخنرانی سالانه‌اش در این رابطه اعلام کرده بود: آمریکایی که قصد دارد از توان رقابتی برخوردار باشد، نیازمند انرژی است و در این زمینه مشکل جدی داریم.


وی افزود: آمریکا به نفت اعتیاد دارد؛ نفتی که از قسمت‌های بدون ثبات جهان وارد می‌شود. بهترین راه برای از بین بردن این وابستگی، رسیدن به فن‌آوری‌ است.


جورج بوش ادامه داده بود: از سال ‌۲۰۰۱ ما نزدیک به ‌۱۰ میلیارد دلار برای تولید و توسعه‌ی منابع جایگزین انرژی که ارزان‌تر، تمیزتر و قابل اعتمادتر باشد، صرف کرده‌ایم. من طرح انرژی پیشرفته آمریکا را اعلام می‌کنم؛ طرحی با ‌۲۲ درصد افزایش در تحقیقات انرژی پاک در وزارت انرژی.


با این حال جنجالی‌ترین بخش اظهارات بوش در این سخنرانی به تلاش وی و دولت آمریکا برای کاهش وابستگی به منابع نفتی خاورمیانه مربوط می‌شد.


وی در اظهاراتش تصریح کرد: پیشرفت در این عرصه و ایجاد تکنولوژی‌های جدید، به ما در رسیدن به یک هدف بزرگ کمک می‌کند و آن هم از بین رفتن بیش از ‌۷۵ درصد از واردات نفتی ما از خاورمیانه تا سال ‌۲۰۲۵ است.


اظهارات جورج بوش در زمینه کاهش وابستگی به منابع نفتی خاور میانه به حدی غیر کارشناسانه بود که حتی آژانس بین‌المللی انرژی که نمایندگی کشور‌های بزرگ مصرف‌کننده نفت را بر عهده دارد نیز به مخالفت با این عقاید پرداخت.


مدیر آژانس بین‌المللی انرژی در واکنشی مخالفت آمیز با اظهارات بوش، اعلام کرد: اهداف رییس جمهور آمریکا برای کاهش و قطع وابستگی به واردات نفت خاورمیانه، مانع از متقاعد کردن اوپک برای سرمایه‌گذاری ارقام کلان مورد نیاز برای تامین تقاضا در آینده خواهد بود.


لازم به ذکر است که اعضای خاورمیانه‌ای سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) شامل عربستان به عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده نفت جهان و پر نفوذترین عضو اوپک ، ایران، کویت، امارات و عراق می‌شوند که پرنفوذ‌ترین اعضای این سازمان به شمار می‌روند.


آمریکا بزرگترین مصرف کننده نفت جهان است و با وجودی که مالکیت میدان‌های نفتی در تگزاس ، خلیج مکزیک و آلاسکا را بر عهده دارد، تا حد زیادی به واردات نفت وابسته است.


اظهارات رییس جمهور آمریکا برای کاهش وابستگی به واردات نفتی خاورمیانه در حالی صورت گرفت که سازمان اطلاعات انرژی (EIA) که بازوی اطلاعاتی وزارت انرژی آمریکا به شمار می‌رود، اعلام کرده است که منطقه آمریکای شمالی تا سال ۲۰۲۵ واردات نفت از منطقه خلیج فارس را با افزایش ۱۰۰ درصدی به ۵.۷۸ میلیون بشکه در روز خواهد رساند.


با گذشت بیش از ۶ ماه از اظهارات جورج بوش، به نظر می‌رسد که مسائل مطرح‌ شده توسط رییس جمهور آمریکا را یا باید تنها اظهاراتی غیرکارشناسانه دانست و یا یک بلوف سیاسی با هدف جلوگیری از تلاش منطقه خاورمیانه برای چیره‌شدن بر بازار جهانی نفت و همچنین جلوگیری از نفوذ سیاسی این کشورها با توجه به نقش نفت به عنوان محصولی سیاسی-اقتصادی در معادلات ژئوپلیتیک امروز جهان ارزیابی کرد.