آمریکا با هرگونه غنی سازی درایران مخالفت کرد / از نظر کاخ سفید غنی سازی در ایران یعنی بمب اتمی!


سخنگوی کاخ سفید گفت: آمریکا با هرگونه غنی سازی در هر مقیاسی در ایران مخالف است.

به گزارش خبرگزاری مهر  به نقل از خبرگزاری فرانسه ،  اسکات مک کللان گفت: ما روشن کرده ایم که ایران باید تمام فعالیت های غنی سازی خود رابه حال تعلیق درآورد.


این مقام آمریکایی درموضعی بر خلاف مفاد مصرح در قوانین بین المللی مبنی بر حق برخورداری کشورهای عضوان پی تی از فناوری هسته ای اظهار داشت : نمی توان به ایران اجازه داد تا به غنی سازی بپردازد. اجازه به این کشور برای غنی سازی به معنی اجازه برای توسعه تسلیحات هسته ای است.


وی همچنین باردیگربرحمایت آمریکا ازطرح روسیه برای غنی سازی مشترک با ایران تاکید کرد ومدعی شد که ایران در پوشش برنامه های صلح آمیز هسته ای به سمت تولید تسلیحات هسته ای حرکت  می کند.


وی همچنین ایران را به بی اعتنایی به جامعه بین الملل متهم و  اعلام کرد که آمریکا انتظار دارد تا  شورای امنیت علیه برنامه های هسته ای ایران اقدام  کند.


اظهارات مک کللان در حالی است که “سرگئی لاوروف” وزیر امور خارجه روسیه  در حال حاضر در آمریکا به سر می برد تا پیرامون این موضوع با همتای آمریکایی خود به گفتگو بنشیند.


از سوی دیگر معاون رئیس جمهور فدراسیون روسیه، اعلام نمود که منافع روسیه در رابطه با ایران متفاوت از منافع اروپا و آمریکا نیست.


 خبرگزاری ریانووستی به نقل از “سرگئی پریخودکو”  گفت: ما منافعی مجزا از همکاران اروپایی خود، آمریکا و سایر کشورها نداریم.  منافعی که بطور عمده متفاوت باشند، وجود ندارند.


معاون رئیس جمهور روسیه خاطر نشان نمود: روش های رسیدن به هدف مختلف هستند، اما هدف تنها یک چیز است و آن اینکه ایران همسایه ای قابل پیش بینی باشد و از آنجا تهدیدی برای رژیم منع گسترش سلاح هسته ای  و کشتار جمعی وجود نداشته باشد.