آموزش اتصال کامپیوتر به اینترنت به وسیله گوشی چینی

آموزش زیر مربوط به گوشی های قدیمی چینی (طرح اصل) است نه گوشی‌های طرح اصلی که با اندروید ساخته می‌شوند. برای آشنایی با انواع گوشی چینی بر روی این‌جا کلیک کنید.

استفاده از گوشی به عنوان یک مودم که بتوانیم همیشه اینترنت را همراه خود داشته باشیم، یک ایده خوبی است که هر کسی را ترغیب می‌کند تا یک‌بار هم که شده این کار را انجام دهد. بدین منظور باید نرم افزارهای مورد نظر را بروی رایانه‌ای که می‌خواهیم با استفاده از آن گشت و گذار اینترنتی را تجربه کنیم، نصب نماییم و گوشی را با اتصال یک کابل USB به رایانه وصل کنیم.

توجه داشته باشید که این صفحه مربوط به آموزش اتصال گوشی به اینترنت نیست؛ ما فرض کرده ایم شما گوشی موبایل‌تان را از طریق سیم کارت همراه اول یا ایرانسل به اینترنت gprs متصل کرده اید و در حال حاضر قصد دارید در سفر، کامپیوتر یا لپ تاپ خود را به اینترنت وصل کنید. اما اینترنت همراه ندارید و تنها راه تبدیل گوشی موبایل به یک مودم است تا بتوان از اینترنت gprs گوشی، در کامپیوتر یا لپ تاپ استفاده کرد.

این آموزش فقط برای وصل شدن به اینترنت از گوشی به کامپیوتر است؛ چون با این گوشی‌ها نمی‌توان از طریق بلوتوث در کامپیوتر به اینترنت وصل شد. برای وصل کردن گوشی از طریق کابل به کامپیوتر مراحل زیر را با دقت انجام دهید.

این کار دو مرحه دارد:

۱. اتصال گوشی به کامپیوتر به وسیله کابل usb

۲. تبدیل گوشی به مودم برای استفاده از اینترنت آن

مرحله اول: اتصال گوشی چینی به کامپیوتر یا لپ تاپ

پس اول می بایست گوشی را به لپ تاپ یا رایانه متصل کرد. اگر نرم افزار مخصوص این ارتباط را ندارید یا سیستم شما نمی‌تواند گوشی شما را تشخیص دهد از طریق دانلود و نصب فایل ها و درایورهای زیر می‌بایست گوشی خود را به کامپیوترتان بشناسانید: (فایل اول برای مدیریت گوشی توسط کامپیوتر است مانند نرم افزارهای pc suite گوشی نوکیا و…. فایل دوم برای نصب درایور گوشی و شناساندن آن به کامپیوتر شما است)

نرم افزار China phone suite برای مدیریت گوشی با استفاده از رایانه شخصی

فایل برقراری ارتباط گوشی با کامپیوتر

پس از دانلود فایل ها، گوشی را با استفاده از کابل به کامپیوتر وصل کنید. سه گزینه در گوشی نمایش داده می شود:

۱– ذخیره عمده : ( برای ریختن فایل های مورد نظر از قبیل عکس، فایل های صوتی و تصویری، بازی‌ها و … استفاده کنید )

۲- وب کم : ( با انتخاب این گزینه گوشی خود را به یک وب کم تبدیل کنید. قابل استفاده در یاهو مسنجر و … )

۳- پورت com : (با انتخاب این گزینه بین گوشی و کامپیوتر ارتباط بر قرار می‌شود. البته فقط برای وصل شدن به اینترنت )

در این‌جا باید گزینه سوم یعنی پورت COM را انتخاب کنیم و بعد فایل آن را نصب کنیم تا بین گوشی و کامپیوتر ارتباط بر قرار شود. فایل شماره یک را پس از دانلود، از حالت فشرده خارج و در کامپیوتر کپی کنید.

نصب فایل : روی Computer راست کلیک کرده، گزینه properties را انتخاب کنید؛ سپس روی Device Manager کلیک کنید. بعد روی other devices کلیک کنید تا درایو سخت افزارهایی که نصب نشده مشخص شود. مانند تصور زیر:

روی MT6225 کلیک راست کرده و update driver software انتخاب کرده تا صفحه نصب باز شود. مانند شکل زیر:

update-driver-software

در این‌جا روی Browse my computer for driver software کلیک کنید. حال باید محل فایل برقراری ارتباط گوشی با کامپیوتر که بالا به آن اشاره شده را به آن بدهیم ۲K_XP_COM را انتخاب می‌کنیم تا درایور گوشی نصب شود. توضیحات کامل را در تصویر زیر ببینید:

device-managerنکته: شماره پورت را که در آخر نام سخت افزار جدید است بخاطر بسپارید. مثلا (com 11)

مرحله دوم: تبدیل گوشی به عنوان مودم اینترنت

فایل مودم گوشی (Driver راه انداز گوشی به عنوان مودم اینترنت برای رایانه)

حالا نوبت نصب مودم گوشی است. فایل بالا را دانلود کنید، وارد Control Panel شوید و Phone and Modem را انتخاب کنید. مانند شکل زیر:

phone-and-modem

سپس به تب Modems بروید و بر روی Add کلیک کنید تا صفحه زیر باز شود:

install-new-modem

پس از مراحل بالا

have-disk
روی Have Disk کلیک کنید تا صفحه زیر باز شود:

install-from-disk

در ادامه، درایور مود گوشی را انتخاب و بر روی Next کلیک کنید:

next

و بعد:

modem-driver

حالا درایو مودم گوشی نیز نصب شده است. وقت آن است که طبق روش معمول Connection جدید ساخته، وارد دنیای اینترنت شوید. در کنترل پنل ویندوز Network Connectios را باز کنید. در سمت چپ پنجره گزینه بالایی Create New Connection را کلیک کنید. در پنجره باز شده Next وسپس گزینه دومی را انتخاب کنید. سپس Next را بزنید و Dial Up Connection را انتخاب کنید. در این جا نام Company اجباری نیست. هر نامی مایل بودید وارد کنید و به پنجره بعدی بروید. حالا شما گوشی موبایل‌تان را به یک مودم تبدیل کرده اید و می‌توانید در هر جای ایران به وسیله کامپیوتر به اینترنت متصل شوید.

توجه کنید که در هنگام ساخت Connection شماره تلفن را #۹۹* یا *۹۹***۲# که برای سیم‌کارت‌های ایرانسل هست را وارد کنید و یوزر و پسورد رو خالی بگذارید.

نکته : برای این‌که بتوانید به اینترنت متصل شوید باید حتما سیم کارتی را که تنظیمات gprs آن را درون گوشی خود انجام داده اید؛ داخل قسمت سیم یک (Sim 1) باشد.در غیر اینصورت موفق نخواهید شد. شاید به این دلیل که کامپیوتر و موبایل فقط سیم یک را به عنوان مودم شناسایی می‌کنند. حال از کجا بدانیم با چه سیم کارتی وارد اینترنت می‌شود؟ سیم کارت اول یا دوم؟ برای این کار وارد تنظیمات گوشی خود شوید و بعد به راه اندازی تلفن وارد شوید و روی راه اندازی UART کلیک کنید تا باز شده، سپس سیمکارت مورد نظر خود را انتخاب کنید و آن رو ذخیره کنید.

پیشنهاد: برای سرعت بیشتر در اینترنت از سیم‌کارت ایرانسل استفاده کنید.