آموزش و پرورش: امتحان نهایی فیزیک (۳) دوباره برگزار نمی‌شود
آموزش و پرورش: امتحان نهایی فیزیک (۳) دوباره برگزار نمی‌شود


خبرگزاری فارس: برگزاری امتحان نهایی فیزیک (۳) با موجی از اعتراض دانش‌آموزان مواجه شد. امتحانی که به گفته تعداد زیادی از دانش‌آموزان از سطح بالایی برخوردار بوده و زمان برای پاسخگویی نیز کم بود اما آموزش و پرورش عنوان می‌کند که این امتحان دوباره برگزار نخواهد شد.


به گزارش خبرگزاری فارس، امتحان فیزیک (۳) و آزمایشگاه فیزیک ۱۰ خرداد به صورت نهایی برای دانش‌آموزان سال سوم دبیرستان رشته فیزیک سراسر کشور برگزار شد.
این امتحان شامل ۱۶ سؤال بود و ۱۲۰ دقیقه نیز زمان برای پاسخگویی دانش‌آموزان وجود داشت.
یکی از دانش‌آموزان منطقه ۶ در خصوص این امتحان گفت: برخی از سؤالات نسبت به محتوای کتاب‌ سخت‌تر بود ضمن این‌که زمان برای پاسخگویی به سؤالات بسیار کم بود.
وی به پرسش ۱۴ این امتحان اشاره کرد و اظهار داشت: سؤالات طولانی بود و برای این سؤال طولانی نیم نمره در نظر گرفته شده بود. قسمت دوم این سؤال نیز طراحی یک آزمایش بود که آن هم نیم نمره داشت.
دانش‌آموز دیگری گفت: سطح سؤالات بالا نبود اما با توجه به این‌که هر سؤال چند بخش داشت می‌توان گفت بیش از ۳۰ سؤال طرح شده بود و حل این سؤالات زمان می‌برد.
یک دبیر فیزیک معتقد است که سؤالات سخت نبوده اما برای دانش‌آموزان مبهم بوده است.

* آیا امتحان فیزیک واقعاً سخت بود؟

آموزش و پرورش عنوان می‌کند که هیچ‌گونه اشکال علمی و محتوایی بر سؤالات وارد نبوده و کلیه سؤالات از کتاب درسی و محتوای آن بوده است.
خبرگزاری فارس اقدام به گذاشتن سؤالات این امتحان بر روی سایت کرده است که صاحب‌نظران بتوانند با دیدن سؤالات در این خصوص نظر دهند.
اما جدا از بررسی علمی این موضوع، یک نکته را که آموزش و پرورش در برگزاری امتحانات نهایی توجه ندارد، عدالت در آموزش و پرورش است.
آموزش و پرورش پاسخ دهد که آیا تعداد دانش‌آموزان سال سوم دبیرستان در همه کلاس‌های کشور استاندارد است و همه دانش‌آموزان دارای معلمان با تجربه هستند؟
آیا همه دانش‌آموزان سال سوم دبیرستان از همان روز اول دارای معلم بودند یا این‌که مدتی از سال ‌تحصیلی گذشته، معلم برای تدریس به آن منطقه آمده است؟
آیا تمام مسائل کتاب درسی در تمام مدارس حل شده است و دانش‌آموزان با سؤالات امتحان سال‌های گذشته نیز آشنا شدند؟
مسئولان وزارت آموزش و پرورش باید توجه داشته باشند که نوع تقسیم امکانات (نیروی انسانی و تجهیزات و غیره) در سراسر کشور و تمامی دبیرستان‌ها یکسان نیست این در حالی است که طراحان سؤالات امتحانات متمرکز از بین بهترین دبیران کشور انتخاب می‌شوند و در شرایط مساوی نباید چنین مشکلاتی بروز کند اما با توجه به عدم مساوات در تقسیم امکانات به طور طبیعی در درجه اول دانش‌آموزانی که با این‌گونه دبیران ارتباط دارند موفق می‌شوند.

* تقسیم بارم چند سؤال بین سؤالات عادلانه نیست

یک دانش‌آموز در خصوص نظر آْموزش و پرورش درباره حذف چند سؤال و تقسیم بارم این سؤال‌ها بین سؤالات دیگر گفت: با توجه به این‌که زمان برای حل سؤالات کافی نبود، ممکن است دانش‌آموزی با این خیال که سؤالی تنها نیم نمره داشته است، از حل آن گذشته باشد و حالا به همان سؤال نمره بیش‌تری داده شود.
دانش‌آموز دیگری معتقد است: سوالات امتحان نهایی کشوری باید طوری باشد که دانش‌آموزانی که در مناطق محروم که حتی در ۳ الی ۴ ماه هم دبیر نداشته‌اند بتوانند با خواندن کتاب به این‌گونه سؤالات جواب دهند.
سؤال این‌جاست که چرا باید سؤال‌هایی طرح شود که این‌گونه استرس را به دانش‌آموزان وارد کند. آن هم در شرایطی که معدل در کنکور دانش‌آموزان تأثیر دارد.
تعدادی از دانش‌آموزان نیز بحث تجدیدی را مطرح نمی‌کنند بلکه به ورود به دانشگاه چشم دارند. به نظر می‌آید که باید آموزش و پرورش در این خصوص پاسخگو باشد و به جای این جواب که آزمون‌های ما استاندارد است و پاسخ‌ها چند بار تصحیح می‌‌‌شود به استاندارد کردن واقعی سؤالات به طوری که عدالت برای همه دانش‌آموزان رعایت شود، بپردازد.

یک نظر برای "آموزش و پرورش: امتحان نهایی فیزیک (۳) دوباره برگزار نمی‌شود" ارسال شده
  1. aida گفت:

    سلام امتحان فیزیک ۳ و هندسه ۲ واقعا سخت بود. امتحان فیزیک خیلی مفهومی بود
    برای پاسخ به سوالات باید زمان زیادی صرف میکردیم من سوال آخرو وقت نکردم بنویسم من تو مدرسمون
    شاگرد متوسط رو به بالا بودم امتحان میان ترممون که معلممون از فصل ۳و۴و۵ گرفته بود ۲۰ شدم اما دیروز
    که نتیجه ی امتحانارو تو سایت سنجش دیدم،فیزیکمو ۱۲.۲۵ شدم و این برای من خیلی بده. از طرف دیگه وضعیت تصحیح امتحاناتم خیلی بده ما وقتی امتحانامونو تموم میکردیم نه تنها فیزیک بلکه تمامی امتحانای دیگمونو مراقبی که برگه هارو جمع میکرد پاسخ نامه هامونو همون موقع به چند نفر دیگه میدادو همون جا تصحیح میکردن برای همه ی امتحانامون چه جبر و هندسه و فیزیک و حسابان همون ۴ نفر پاسخ نامه های دانش آموزارو تصحیح میکرد. من بعدا که تحقیق کردم بهم گفتن که یکی از اون مصحح ها معاون پرورشیه فقط از روی کلید تصحیح میکنه و هیج علمی راجع به اون امتحان نداره. امتحان هندسه هم که فوق العاده جواب سوالاش زیاد بود من ۶ صفحه پاسخ نامه نوشتم ولی بازم برای سوال آخر وقت کم اوردم. نمیدونم چرا دارن با ما این کارو میکنن برای دانش آموزان ایتداییو راهنمایی انقد آسون میگیرن ولی برای ما انقد سخت میگیرن.اکثر دوستای من فیزیکو قبول نشدن.امسال که گذشت ولی امیدوارم سال آینده انقدر بی قانونی و سخت گیری نباشه.

نظرات بسته شده است.