آنکارا، سفیرش را از برلین فراخواند

آنکارا، سفیرش را از برلین فراخواند

جهان > اروپا – همشهری آنلاین:
پس از رای پارلمان آلمان به قطعنامه‌ای که کشتار ارمنیان توسط نیروهای عثمانی را نسل کشی دانسته، آنکارا سفیر خود از برلین را فراخواند.

به رپرتاژ خبرینه و به نقل از اسپوتنیک، در حالی که بن علی ییلدیریم نخست وزیر ترکیه از فراخواندن سفیر این کشور در برلین به خاطر رای پارلمان آلمان خـبـر داده است ولی سفارت ترکیه در آلمان هنوز این مساله را تایید نکرده است.

پارلمان آلمان امروز پنجشنبه قطعنامه ای را که بر بنیاد آن کشتار ارمنیان در سال ۱۹۱۵ میلادی توسط امپراتوری عثمانی را نسل کشی می‌ دانسته، تصویب نمود.

قطعنامه ای که کشتار ارمنیان در سال ۱۹۱۵ میلادی توسط عثمانی ‌ها را نسل کشی می‌ دانسته ، توسط نمایندگان همایه حاکم از احزاب محافظه کار و سوسیالیست به همراه حزب سبز ارائه شده بود و با تصویب پارلمان آلمان موسوم به بوندس تاگ روبرو شده است.

رای گیری در خصوص این قطعنامه پس از مناظره و بحث یک ساعته صورت گرفته است. بن علی ییلدیریم نخست وزیر ترکیه روز چهارشنبه در سخنانی تأکید نمود: این قطعنامه که شاید از سوی نمایندگان پارلمان آلمان تصویب خواهد شد و در آن کشتار ارمنیان در سال ۱۹۱۵ میلادی را نسل کشی توصیف می‌ کند، مضحک بوده و به روابط دو کشور آسیب می‌ زند.

ترکیه و ارمنستان مدت‌هاست که بر سر قتل عام دوران جنگ جهانی اول با یکدیگر اختلاف دارند.

ارمنیان می‌‌گویند، ۱.۵ میلیون از هموطنانشان بین سال‌‌های ۱۹۱۵ و ۱۹۱۷ هم‌زمان با فروپاشی امپراتوری عثمانی به قتل رسیدند و قصد دارند این قتل عام از سوی جامعه بین‌الملل به عنوان نسل کشی به رسمیت شناخته شود.

رای گیری پارلمان آلمان در این باره یک سال پس از آن صورت می‌‌گیرد که یوآخیم گائوک، رئیس جمهوری آلمان به عنوان بالاترین مقام رسمی این کشور این قتل عام را به عنوان یک “نسل کشی” توصیف کرده و واکنش‌ تند ترکیه را برانگیخته است.