آیا ایران بسته پیشنهادی کشورهای ۱+۵ را باز کرده‌ است؟

به گفته‌ی وزیر امور خارجه‌ی کشورمان، ایران بسته‌ی پیشنهاد هسته‌یی ۱+۵ را باز و بررسی آن را آغاز کرده است و این احتمال وجود دارد که ایران در پایان بررسی‌هایش بسته‌ای متقابل را به طرف مقابل ارایه دهد.


به گزارش خبرنگار سیاسی – خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منوچهر متکی، وزیر امور خارجه‌ی کشورمان صبح امروز در دیدار و گفت‌وگو با محمود الزهار، وزیر امور خارجه فلسطین در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی مبنی بر این که آیا ایران بسته پیشنهادی کشورهای ۱+۵ را باز کرده‌ است؟ اظهار داشت: بسته را باز و بررسی آن را شروع کرده‌ایم.


وی گفت:‌ در اولین فرصت مناسب مطالب پیشنهادی ارایه شده به ایران را با مردم عزیزمان در جریان خواهیم گذاشت.


وزیر امور خارجه با بیان این که «تلاش داریم به یک تفاهم جامع‌الاطراف برسیم» گفت: برای رسیدن به چنین تفاهمی به گونه‌ای که منافع به حق یک طرف و رفع نگرانی طرف دیگر را مورد توجه قرار دهد، تلاش خواهیم کرد. بررسی‌های ما بر این اساس صورت خواهد گرفت.


وی افزود: نظرات ایران بعد از خاتمه بررسی‌ها به طرف اروپایی اعلام خواهد شد.


متکی اظهار امیدواری کرد که دیپلماسی به کار گرفته شده در این دوره از مذاکرات که دیپلماسی رفت و برگشت است، موفقیت‌آمیز باشد.


متکی با بیان این که این دیپلماسی مورد قبول ایران است، گفت: امیدوارم این روش موجب شود پیشنهاداتی که ایران ممکن است در پایان بررسی‌هایش در قالب اصلاحیه‌ها و یا حتی بسته‌ی متقابل به آن برسد که منوط به نهایی شدن بررسی‌هاست، به طرف مقابل برای بررسی بدهیم.


وزیر امور خارجه با انتقاد از این که گفته می‌شود توپ در زمین ایران است، گفت: ما آمادگی داریم این طریق دیپلماتیک (رفت و برگشت) به یک تفاهم جامع‌الاطراف منجر شود. ما از مذاکرات عادلانه غیر‌تبعیض‌آمیز و بدون پیش شرط استقبال می‌کنیم.


متکی در پاسخ به به این که ایران حداکثر چه میزان زمان برای بررسی پیشنهاد کشورهای ۱+۵ نیاز دارد؟ گفت: ما وقتی تعریف نکرده‌ایم.


وزیر امور خارجه در پاسخ به این سوال که آیا در پیشنهاد اروپایی‌ها بر تعلیق غنی سازی تاکید شده است؟ گفت: چون هنوز به طور کامل نگفته‌ایم که این پیشنهادات چیست، نمی‌توانم به طور جزیی بگویم که در بسته چه بوده است.


متکی درباره ملاقات امروزش با وزیر امور خارجه فلسطین نیز اظهار داشت: محمود الزهار به دعوت ایران سفر دو روزه‌ای را به کشورمان دارد و در مدت اقامتش در تهران علاوه بر دیدارها در وزارت خارجه با رییس جمهوری و برخی مقامات دیگر کشورمان دیدار و گفت‌وگو خواهد داشت.


وی با اشاره به دور نخست گفت‌وگوهای خود با همتای فلسطینی‌اش اظهار داشت: آخرین وضعیت جاری در تلاش‌های دولت فلسطین بررسی شد.


وی هم‌چنین گفت: ما بر این که پیروزی حماس پیروزی مقاومت، نگرش اسلامی در مبارزات فلسطینی، شعار مبتنی بر سلامت و ضرورت انجام اصلاحات از سوی مردم فلسطین تاکید کردیم.


متکی اظهار داشت: در انتخابات گذشته و نهایتا تشکیل دولت، از تدبیر هوشمندانه حماس در دعوت از همه گروه‌ها برای تشکیل دولت ائتلافی نیز تقدیر کردیم.


به گزارش، وزیر امور خارجه با بیان این مطلب که از گفت‌وگوهای فلسطینی – فلسطینی برای نزدیکی همدلی و همکاری بیشتر همه‌ی گروه‌های فلسطینی استقبال می‌کنیم، اظهار داشت: دولت حماس و سازمان آزادی بخش فتح برای پاسخگویی به نیازها با مطالبات ملت فلسطین وظیفه حساسی بر عهده دارند.


متکی هم چنین از برخورد دوگانه‌ای که برخی از کشورهای غربی در تقابل با اراده‌ی ملت فلسطین انجام می‌دهند و کارشکنی‌هایی که محدودیت‌های مادی و اقتصادی ایجاد می‌کند، انتقاد کرد و افزود: امروز شرایط دشواری در سرزمین اشغالی وجود دارد، ما معتقدیم حماس در این شرایط مدیریت خواهد کرد، به ویژه در زمینه‌ی تامین نیازهای معیشتی، کشورهای اسلامی و عربی و سایر کشورها مسوولیت سنگینی را بر عهده دارند.


وزیر امور خارجه کشورمان جنایات روز گذشته رژیم صهیونیستی را که رسما اقدام به ترور و به شهادت رساندن اعضای دولت فلسطین کرده است، محکوم کرد و گفت: مردان و زنان و کودکان بی‌گناه امروز در سرزمین خود به خاک و خون کشیده می‌شوند. ما قویا اقدام روز گذشته‌ی اشغالگران صهیونیستی را محکوم می‌کنیم.


متکی تصریح کرد: ما معتقدیم این جنایات نتیجه‌اش قوی‌تر شدن مقاومت در برابر اشغالگری است.


متکی در پاسخ به سوالی در خصوص کمک‌های مالی به دولت فلسطین از سوی ایران گفت: ما رسما اعلام کرده‌ایم که بر اساس آرمان‌های ملت فلسطین و نیازهای دولت و به تبعیت از تعالیم اسلامی و شعارهای امام خمینی (ره) و رهنمودهای مقام معظم رهبری آمادگی داریم همکاری‌های خود را به دولت و ملت فلسطین تقدیم کنیم. ما در زمان برگزاری کنفرانس حمایت از مردم فلسطین رسما اعلام کردیم که ۵۰ میلیون دلار کمک مالی خواهیم داشت، علاوه بر آن اقشار مختلف در ایران آمادگی خود را برای جمع آوری کمک‌های مالی اعلام کرده‌اند.


وزیر خارجه افزود: در سفر وزیر راه و ترابری فلسطین به تهران ۳۰۰ دستگاه اتومبیل ساخت ایران برای شهرداری‌های فلسطین تقدیم شد. هم چنین برای پذیرش دانشجویان فلسطینی در ایران و برگزاری دوره‌های آموزشی مختلف اعلام آمادگی کردیم.


به گزارش ایسنا، محمود الزهار، وزیر امور خارجه فلسطین نیز در ادامه با اشاره به اولین سفرش به تهران خاطر نشان کرد: قطعا این آخرین سفرم نخواهد بود.


وی گفت: ایران از کشورهای مهمی است که حمایت‌های سیاسی و مالی از آن خواهیم داشت.


وی با اشاره به وضعیت فعلی فلسطین اظهار داشت: چهره‌ی فعلی فلسطین و جنایات رژیم صهیونیستی را در گفت‌وگوهای‌مان تشریح کردیم. جنایات روز گذشته رژیم صهیونیستی که به کشتار یک خانواده و کودکی دوماهه منجر شد را گوشزد کردیم و همچنین بیانیه‌ای در این باره صادر کردیم.


وی ادامه داد: ما در مذاکرات‌مان بر یک سری اصول ثابت که دولت فلسطین می‌خواهد بر آنها تاکید داشته باشد،‌ گفت‌وگو کردیم. دولت فلسطین می‌خواهد همه آحاد مردم را بر اساس یک مقاومت واقعی گردهم آورد.


الزهار در ادامه اظهاراتش خاطر نشان کرد، پس از تهران به سوریه سفر خواهد کرد تا به این ترتیب سفرش شامل ۱۷ کشور به پایان برسد.


وی ادامه داد: ما اعلام کرده‌ایم که می‌خواهیم علاوه بر حمایت‌های بزرگ رسمی، به لحاظ مردمی هم حمایت شویم. معتقدیم هیچ کس حق چشم پوشی از حقوق ملت فلسطین را ندارد.


به گزارش ایسنا، وزیر امور خارجه فلسطین اظهار داشت: حمایت‌های مادی و برخی حمایت‌ها از شهرداری‌ها و نهادهای مدنی از جمله‌ موارد گفت‌وگوهایمان در دیدار با وزیر امور خارجه ایران بوده است.


الزهار با اشاره به مساله هسته‌یی ایران خاطر نشان کرد: مطمئن هستیم که ایران سرانجام در مقابل کشورهایی که می‌خواهند از ایران به عنوان یک کشور مقتدر نام برده نشود، پیروز خواهد شد.


وزیر امور خارجه فلسطین در پاسخ به سوالی اظهار داشت: ما در شرایطی دولت را در دست گرفتیم که ۳/۱ میلیون دلار بدهی داشتیم و با بسیاری از کشورهای منطقه و عربی ارتباط خوبی نداشتیم، اما توانستیم با ایران، لیبی و کویت روابطمان را به حالت عادی در آوریم. ما از این کشورها وعده‌های صادقانه‌ای برای کمک مالی دریافت کردیم.


وی اظهار داشت: امروز ما می‌توانیم با وجود آنکه در محاصره هستیم، حقوق ماه گذشته کارمندان دولت را بپردازیم.


وی با انتقاد از این که بسیاری از کشورهای عربی پایبند مصوبات اجلاس سران کنفرانس اسلامی نبوده‌اند، گفت: کمک مالی معادل ۶۰ میلیون دلار که به ملت فلسطین تعلق می‌گرفت، امروز مصادره شده است.


وزیر امور خارجه فلسطین ادامه داد: باید از توافقنامه پاریس خارج شویم تا باب سرمایه‌گذاری خارجی در فلسطین باز شود.


الزهار در پاسخ به سوالی مبنی بر این که تاثیر فشارهایی که علیه ملت فلسطین از بیرون و از سوی برخی جنبش‌های مقاومت‌های فلسطینی اعمال می‌شود، چیست؟ گفت: این فشارها اثرات منفی بر مسایل سیاسی و اقتصادی‌ ما دارد. امروز ۶۰ درصد مردم فلسطین زیر خط فقرند. برخی، تشکیلات قبل را فاسد خوانده‌اند، این افراد در اکثر زمینه‌ها برایمان مشکل ساز شده‌اند، اما رابطه ما با تشکیلات خودگردان خوب است. ما از آنها دعوت به همکاری کرده‌ایم.


وی اظهار داشت: ما یک موضع پایدار و مستحکم در برابر به رسمیت نشناختن رژیم صهیونیستی و ضعیف شدن حکومت داریم.