آیا تعطیلی چهارشنبه و پنجشنبه، خدمت به مردم بود؟


به رغم استقبال گروه اندکی از مردم کشورمان از تعطیلی روزهای چهارشنبه و پنجشنبه، این اقدام غیرمنتظره دولت، باعث انتقادات متعدد و نارضایتی گسترده شده است.

به گزارش خبرنگار «بازتاب»، اقدام ناگهانی دولت در اعلام تعطیلی دو روز متوالی در هفته جاری، منجر به تعطیلی نیم بیشتر این هفته شد و این در حالی است که بسیاری از مردم، حتی برنامه‌‌ریزی برای استفاده از این تعطیلی بلندمدت نداشتند.

همچنین تعطیلی بانک‌ها به مدت چهار روز پیاپی، هم‌زمان با اخلال در سیستم شبکه شتاب و عابربانک‌ها، موجب نارضایتی بسیاری از مردم و فعالان اقتصادی شد که نیازمند پول نقد بودند و یا قصد انتقال مبالغی به نقاط دیگر داشتند.
فرودگاه مهرآباد نیز روز گذشته، شاهد شلوغی و جمعیت بسیاری بود که مشغول کنسل کردن بلیت سفرهای مأموریتی و یا دریافت بلیت سفرهای تفریحی بودند.

همچنین محورهای مختلف کشور،‌ به ویژه اتوبان کرج، روز گذشته ترافیک سنگینی را پشت سر گذاشت و با توجه به عدم اطلاع قبلی پلیس راه از تعطیلی چهار روزه، احتمال افزایش تلفات جاده‌ای در این ایام نیز هست.
اکنون پرسش اینجاست، آیا دولتی که وزرای آن از نخستین ساعات صبح تا پاسی از شب مشغول فعالیت هستند، با تعطیلی این دو روز و جلوگیری از سرویس‌دهی ادارات دولتی و برخی بخش‌‌های خدمات عمومی، به مردم خدمت کرده است؟

در این حال، کارشناسان با اشاره به بودجه سی هزار میلیاردی جاری دولت، تعطیلی چهارشنبه و پنجشنبه جاری را مستلزم زیان هشتاد میلیارد تومانی برای دولت ارزیابی می‌کنند، چراکه بودجه هر روز کاری، تقریبا صد میلیارد تومان است که حدود نیمی از آن، مربوط به حقوق کارکنان دولت است و با احتساب فعالیت روز پنجشنبه مدارس و نیز بخش‌های دولتی همه استان‌ها به جز تهران، به نظر می‌رسد این اقدام در مجموع هشتاد میلیارد تومان زیان را متوجه دولت کرده است.

از سوی دیگر با توجه به آغاز تنها یک ماه از فصل کاری پاییز، آن هم پس از ماه مبارک رمضان ـ که با توجه به ساعات کاری کمتر، فعالیت چندانی را شاهد نبوده است ـ به نظر می‌رسد تعطیلی چهار روزه در این مقطع، حتی سود چندانی برای رفع خستگی و تجدید قوای مردم نداشته است.

حال مشخص نیست زمانی که مجلس با تأکید رهبر انقلاب به دنبال کاهش تعطیلات رسمی است، دولت با چه توجیهی، اقدام به تعطیلی دو روز پیاپی کرده است؟  •   مواردی که دوستان اشاره کردند مشکل چندانی برای کشور ایجاد نمی کند . ولی برای کار سرشماری که هر ۱۰ سال انجام می شود این تعطیلی عملا همه برنامه ریزیها را خراب کرد . الان همه ادارات تعطیل هستند . از فرمانداری تا استانداری . خوب این ادارات الان به ما امکانات نمی دهند می گن که تعطیله . ما الان همینطوری دست رو دست گذاشتیم . حالا که باید سازماندیها انجام بشود کار لنگ است . حالا خود قضاوت کنید .  •   حتما” در خبر ها می بینیم که مثلا” کارگران صنایع فولاد آلمان تهدید یا دست به اعتصاب می زنند زیرا می خواهند یا دوساعت در ماه کمتر کار کنند ویا معادل ارزش کاری آن دوساعت افزایش حقوق داشته باشند، این امر نشان می دهد در ممالکی که نظم وحساب کار در کار است، هر یک ساعت کار چقدر ارزش دارد و از سوی دیگر برای دولت کم کردن دو ساعت کار در ماه چقدر اهمیت دارد که در برابر آن خواسته مقاومت می کند که کار به اعتصاب می کشد. حال در مملکت ما ناگهانی با یک تصمیم لحظه ای ۱۶ ساعت از کار در یک هفته زده می شود. تبعات زیان بار برای مردم و کشور به خصوص با توجه به تعطیلی شنبه و یکشنبه در کشور های اروپائی آن به مراتب بیش از آن است که در مقاله بالا بدان اشاره کرده اید.  •   ما یک کارخانه چرمسازی ویک واحد خصوصی هستیم .ماچرمسازان باید برای تعطیلی بیش از ۲روزازقبل برنامه ریزی کنیم در غیر اینصورت دچار خسارت زیاد میشویم واز سویی دراینصورت نه ۲روز که خط تولید برای ۱۲روز تعطیل میشود .تکلیف سفارشات و قراردادهای ماباداخل وخارج چه میشودآیا دولت حاضر است این خسارتهای چندین میلیاردی وکاهش اعتبار قریب به۳۵۰واحد چرمسازی را نزد مشتریان خارجی وداخلی را بدهد وایا دولت حاضر است این ۴ روز را به سررسید وامهای بانکی ما اضافه کند یا باید از جیب خودمان هزینه دیرکرد بپردازیم و….  •   اتفاقا” این کار دولت بسیار درست و شایسته بود  •   با سلام و….
    من سرباز وظیفه م.غلامی با هزار امید و آرزو پس از ۳ روز تلاش برای ترخیص از ۲ سال خدمت و دوری از خانواده ناکام و ناامید مجبورم یک هفته دیگر را در این تهران با این گرانی سر کنم.  •   من ترجیح می دهم از این به بعد پول هایم را داخل متکا نگه دارم . چرا که با داشتن چند میلیون پول در حساب بانکی ، امروز از مغازه دار محل پول دستی گدایی کردم . حتما شنبه حسابم را خالی می کنم .  •   وقتی درآمد اصلی کشور نفت باشد می توانیم نیمی از سال را تعطیل کنیم اتفاقی نمی افتد. نفت می فروشیم و خرج کشور می کنیم.  •   بعد از ششماه پنجشنبه نوبت دادگاهی بود که ما بی صبرانه منتظرش بودیم و با این تعطیلی به شش ماه بعد موکول شد !!!!