آیا علی دایی در فوتبال ایران به انتهای خط رسیده است؟

علی‌دایی بازیکن ایران به رکوردی در گلزنی بازی‌های ملی دست یافته که پله؛ اسطوره فوتبال برزیل هرگز نتوانسته به آن برسد؛ اما، به نظر می‌رسد سن و سال گریبان این مهاجم را رها نمی‌کند.


به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، خبرگزاری فرانسه درگزارشی در خصوص آینده‌ی‌کاپیتان ستارگان پارسی نوشت: پس از نیمکت نشینی دور از انتظار دایی در دیدار شنبه برابر پرتغال، برانکو ایوانکوویچ سرمربی ایران کلماتی را به زبان آورد که ایرانی‌ها چند سال است روی آن پافشاری دارند. «دایی زیادی کند و بی‌حرکت شده است. شاید قرار دادن او روی نیمکت تعجب‌آور باشد؛ اما، من در این دیدار به تیمی سرعتی نیاز داشتم.»این‌ها اعتراف‌های صادقانه‌ی مربی کرواتی است که همیشه از دایی به شدت حمایت کرده است؛ اما، دایی بر این حرف پافشاری داردکه هنوز می‌تواند خط حمله ایران را رهبری کند. او گفته تا هنگامی که اخراجش نکنند به بازی در تیم ملی کشورش ادامه خواهد داد: « شاید از بیرون زمین پا به سن گذاشته به نظر بیایم؛ اما، در درونم احساس جوانی می‌کنم.»


کمتر کسی تصور می‌کردکه این مهاجم هنگامی که برای نخستین بار در ۱۹۹۳ پیراهن تیم ملی ایران را به تن کرد، روزی به چنین بازیکن تاثیر گذاری تبدیل شود.


شش بازی طول کشید تا دایی با قد بلند، قدرت بدنی بالا و سبیل پرپشت منحصر به فردش چهره شود؛ اما، او از آن زمان بارها و بارها مدافعان آسیایی را قلع و قمع کرده، به طوری که اکنون اسطوره فوتبال ایران نام دارد.


دایی با زدن صد و نه گل در صد و چهل و هشت بازی ملی، فرانس پوشکاک مجاری و پله برزیلی را به زیر کشید.


مرد سال پیشین آسیا یک بار در یکی از درخشان‌ترین پیروزی‌های تاریخ فوتبال ایران، چهار گل وارد دروازه‌ی کره‌ی جنوبی کرد و در پیروزی دو بر یک تیم ملی کشورش برابر آمریکا در جام جهانی ۱۹۹۸ فرانسه نقشی موثر داشت؛ اما، درخشان‌ترین ستاره‌ها نیز روزی کم فروغ می‌شوند و ندای تغییر به گوش همه آنها می رسد.


اکنون با شکست دو بر صفر ایران از پرتغال و حذف این تیم از رقابت‌های جام جهانی آلمان، شمار کسانی که خواستار کناره‌گیری دایی هستند، افزایش یافته است:« فکر می‌کنم روزنامه‌نگاران ایران زیادی فشار وارد می‌کنند. آنها به دلایل زیادی از ده سال گذشته با من مشکل داشته‌اند و همواره در روزنامه‌های‌شان از من انتقاد کرده‌اند؛ اما، من هیچ مشکلی با آنها ندارم. مردم ایران انتظار دارند در هر دیدار گل بزنم؛ اما، وقتی توپی به من نمی‌دهند چگونه این کار را بکنم. من هم مانند هر مهاجم دیگری به سانتر و پاس‌های خوب نیاز دارم.» این‌گفته‌های دایی پس از باخت به مکزیک بود.


دایی پیش از بازگشت به خاورمیانه، در بایرن مونیخ و هرتابرلین آلمان بازی می‌کرد. او که اکنون مهاجم صباباتری ایران است در مرحله مقدماتی لیگ قهرمانان آسیای سال جاری پنج گل به ثمر رساند.


دایی که یک شرکت تولید کننده وسایل ورزشی با نام خود در ایران دارد، دوست دارد پس از پایان دوران بازیگری‌اش، به مربیگری بپردازد.