آیا می‌دانید چرا دچار خونریزی بینی می‌شوید؟

خشکی بینی ، اختلالات انعقادی خون و بیماری‌های بدخیم خونی، از علت‌های مختلف خونریزی بینی هستند.

خبرنگار ایرنا در این‌باره و راههای جلوگیری از خونریزی بینی با سه تن از پزشکان متخصص گفت و گویی انجام داده است .


خونریزی‌های بینی دلایل مختلفی دارد که از جمله آنها خشکی مخاط بینی به خصوص در فصل تابستان است.


سطح داخلی بینی حاوی صدها مویرگ خونی است که مقدار زیادی از خون بدن از طریق این مویرگ‌ها در بینی نیز در حال گردش است. این مویرگ‌ها بسیار ظریف و حساس هستند و عوامل مختلفی سبب پاره شدن آنها و در نهایت خونریزی از بینی می‌شود.


دکتر علی محمد اصغری عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران و متخصص گوش و حلق و بینی در این‌باره در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا گفت خشکی مخاط بینی از مهمترین علت‌های بروز خونریزی بینی است که این خشکی مخاط در فصل‌های مختلف سال با توجه به شرایط آب و هوایی ایجاد می‌شود.


وی افزود خشکی مخاط بینی در فصل گرما به علت گرما و خشکی هوا ؟ در زمستان به علت سرماخوردگی و یا استفاده زیاد از بخاری‌ها و در فصول بهار و پاییز به علت آلرژی‌های فصلی ایجاد می‌شود.


عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران اظهار داشت علاوه بر اینها زمینه های ارثی در بروز این عارضه نقش دارند به این صورت که افرادی که پدر و مادرشان بیشتر دچار این مشکل می‌شوند احتمال بروز این مشکل در کودکان آنان نیز بیشتر می‌شود.


دکتر اصغری یادآور شد اختلالات خونی و افت پلاکت‌های خونی که در مواردی ممکن است ناشی از مصرف برخی داروها باشد از دیگر علت‌های بروز خونریزی بینی است.


وی با اشاره به اینکه بیماری‌های کبدی نیز می‌تواند منجر به بروز خونریزی بینی شود گفت در برخی بیماری‌های کبدی و در موارد پیشرفته آن سیروز کبدی باعث اختلال در کار کبد می‌شود که بر اثر این عامل میزان پروتیین‌های انعقادی خون پایین می‌آید که در نهایت باعث خونریزی شدید بینی می‌شود.


هپاتیت‌های مزمن ویروسی که در موارد پیشرفته سیروز کبدی گفته می‌شوند با علایم مختلفی بروز می‌کنند که یکی از آنها خونریزی‌های شدید بینی است.


دکتر ایراهیم رزم پا متخصص گوش و حلق و بینی و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران نیز در این خصوص در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا گفت یکی از مهمترین عوامل خونریزی بینی ضربات شدیدی است که هنگام بازی و یا در اثر برخورد محکمی با بینی رخ می‌دهد.


وی گفت تحریک غشای مخاطی بینی توسط جسم خارجی و خشکی مخاط در فصل تابستان و زیر نور آفتاب نیز یکی از دلایل خونریزی بینی است.


این متخصص گوش و حلق و بینی افزود علاوه بر این مصرف بعضی از داروها مانند داروهای ضد انعقاد خون، ضد التهاب ها، آسپرین، ایبوبروفن و اسپری‌های کورتونی مخصوص بینی نیز شرایط را برای خونریزی بینی فراهم می‌کند.


به گفته این متخصص گوش و حلق و بینی در مواری نیز آلرژی ها، عطسه‌های شدید و مکرر و عفونت‌های بینی و پولیپ و همچنین داخل شدن جسم خارجی در بینی نیز می‌تواند عواملی برای پاره شدن مویرگ‌ها و خونریزی باشند.


دکتر ایرج خسرو نیا رییس جامعه پزشکان متخصص داخلی نیز در خصوص علت‌های خونریزی از بینی در گفت و گو با ایرنا گفت افراد با فشار خون بالا و یا دارای بیماری تصلب شرایین هم مستعد خونریزی بینی هستند که این مشکل در میان افراد مسن و به خصوص زنان مسن که یائسگی موجب جمع شدن و خشک شدن بافت‌های بدن از جمله مخاط بینی می‌شود، شایع تر است.


وی با بیان اینکه استرس و عصبانیت در ایجاد خونریزی موثر است گفت استرس و عصبانیت با بالا بردن فشار خون فرد زمینه خونریزی از بینی را در فرد فراهم می‌کند.


دکتر خسرو نیا در مورد افرادی که دچار افزایش فشار خون می‌شوند گفت با توجه به اینکه این افرد در معرض سکته‌های مغزی قرار دارند خونریزی از بینی مفیدتر است چون در غیر اینصورت دچار خونریزی مغزی ، سکته مغزی و فلج در اعضای بدن می‌شوند.


رییس انجمن پزشکان متخصص داخلی گفت یکی دیگر از علل بروز خونریزی بینی ، مشکلات انعقادی خون است به این صورت که در افرادی که انعقاد خون کندتر صورت می‌گیرد جریان خون نیز کندتر است و مشکل لخته شدن خون ایجاد می‌شود که لخته شدن خون باعث خونریزی بینی می‌شود.


به گفته وی گاهی خونریزی بینی ناشی از مشکلات خونی و سرطان‌های خونی است که با مراجعه به پزشک و انجام آزمایش می‌توان اقدامات تشخیصی و درمانی لازم را اتخاذ کرد.


متخصصین گوش و حلق و بینی بهترین مرجع برای تشخیص علت خونریزی‌های بینی هستند.***
راهکارهای جلوگیری از خونریزی بینی:
صرف نظر از اینکه خونریزی در اثر کدام یک از عوامل گفته شده ایجاد شده باشد آنچه در میان همه آنها یکسان است، انجام راهکارهایی برای جلوگیری از خروج هر چه بیشتر خون از بینی است :
دکتر اصغری در این خصوص گفت در اولین اقدام باید قسمت نرم بینی و پره‌های بینی را با دو انگشت شست و سبابه محکم فشار داد و در صورت شدت و ادامه یافتن خونریزی بینی باید به پزشک مراجعه کرد.


دکتر رزم پا نیز در این خصوص اینکه به هنگام خونریزی از بینی چه باید کرد گفت بهترین حالت به هنگام خونریزی از بینی صاف نشستن است ؟ اگر هنگام خونریزی بیمار به حالت دراز کشیده قرار گیرد و یا اینکه سر بیمار به عقب خم شود مقدار زیادی از خون وارد حلق می‌شود و امکان خفگی وجود دارد.


وی با بیان اینکه قراردادن کیسه یخ بر روی تیغه میانی بینی و پیشانی می تواند در قطع خونریزی موثر باشد گفت سرما سبب انقباض رگ‌ها شده، لخته سریع تر تشکیل می‌شود و بالاخره خونریزی پایان می‌یابد.


دکتر رزم پا با اشاره به اینکه با مرطوب نگه داشتن مخاط بینی باید مانع از خشکی بینی شد گفت برای این منظور باید از پمادهای نرم‌کننده مخاط استفاده شود و رطوبت هوای خانه با استفاده از دستگاه‌های مرطوب‌کننده افزایش یابد.


طبق آمار موجود، به طور تقریبی یک نفر از هر ۱۰نفر دست کم یک بار سابقه خونریزی شدید از بینی داشته است که ممکن است این خونریزی جزئی و یا شدید باشد.


خونریزی بینی شایع‌ترین خونریزی خود به خودی در انسان است که به علت پارگی عروق خاط بینی رخ می‌دهد؟ شایع‌ترین محل خونریزی در اطفال و افراد بالغ جوان قسمت قدامی تیغه بینی است و خونریزی این ناحیه را می‌توان به آسانی و با حفظ خونسردی کنترل کرد.


در صورت شدت یافتن خونریزی بینی باید به پزشک متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کرد.