آیین جشن “سده” در استان یزد برگزار شد

آیین جشن “سده” دوشنبه شب از سوی پیروان اقلیت دینی زرتشتی ساکن استان یزد، در شهر “تفت” برگزار شد.

پیروان این کیش، در دهم بهمن ماه هر سال، این جشن را به مناسبت پیدایش آتش در زمان “هوشنگ” از پادشاهان سلسله کیانی، همراه با مراسم خاص مذهبی برگزار می‌کنند.


موبدان در این آیین، ضمن قرائت بخش‌هایی از “اوستا” کتاب مقدس زرتشتیان، برای سربلندی نظام مقدس جمهوری اسلامی در جهان، طول عمر و سلامتی مقام معظم رهبری و موفقیت دولت در عرصه‌های مختلف، دعا و نیایش می‌کنند.


برپایی “جشن سده” درایران هشت تا‪ ۱۰‬هزار سال قدمت‌دارد و مربوط به زمانی است که اقوام آریایی، هنوز به فلات ایران کوچ نکرده بودند و در منطقه‌ای به نام “آریاویج” در جنوب سیبری زندگی می‌کردند.


به‌اعتقاد زرتشتیان، “اشو زرتشت” در سه هزار و ‪ ۶۰۰‬سال قبل از میلاد عیسی مسیح (ع) در تخت سلیمان آذربایجان از مادری بنام “دغدو” پا به عرصه گیتی گذاشت و نام پدرش را “پورو شسب” نوشته‌اند.


زرتشتیان بر این باورند که پیام آور ایران باستان در سن ‪ ۳۰‬سالگی برای دعوت مردم به راستی از طرف “اهورا مزدا” به پیامبری انتخاب شد و در سن ‪۷۷‬ سالگی در حالی که در محل آتشکده شهر بلخ با جمعی از پیروانش در حال نیایش بود ، به دست “تور براتور” به قتل رسید.


تعداد پیروان کیش زرتشتی در جهان ‪ ۱۵۰‬هزار نفر می‌باشد که در هندوستان، پاکستان، انگلستان، آلمان، استرالیا، فرانسه ، ایتالیا، آمریکا و کانادا بسر می‌برند.


در ایران، بیش از ‪ ۳۵‬هزار زرتشتی، زندگی می‌کنند که حدود شش هزار نفر از آنان در استان یزد ساکن هستند.


زرتشتیان در اوقات مختلف سال، شش جشن برگزار می‌کنند که مهمترین آنها جشن‌های “نوروز”، “مهرگان”، “سده” و “گهنبار” است.