آیا امام زمان(عج) با انجام هر گناهی از سوی ما افسرده خاطر ‌شده و اشک می‌‌ریزند؟

آیا با هر گناهی که یک مسلمان انجام می‌‌دهد، امام زمان(عج) ناراحت شده یا گریه می‌‌کند؟

آیا امام زمان(عج) با انجام هر گناهی از سوی ما افسرده خاطر ‌شده و اشک می‌‌ریزند؟

به‌طور کلی؛ بر بنیاد قرآن کریم و احادیث؛ همه‌ کارهای ما به محضر پیامبر اکرم(ص) و ائمه اطهار(ع) – بویژه امام زمان(عج) به عنوان امام حاضر – عرضه می‌‌شود، و آن بزرگواران؛ نه تنها اعمال مسلمانان را می‌‌بینند و از آن خوشحال یا ناراحت می‌‌شوند، بلکه در قیامت، مطابق آن‌چه دیده‌اند شهادت می‌‌دهند. اما روایتی در مورد گریستن آن حضرات در پی انجام گناه از طرف یک مسلمان نیافتیم.

در قرآن کریم آمده است: «و بگو: [هر کارى می‌‌خواهید] بکنید، که به زودى خدا و پیامبر او و مؤمنان در کردار شما خواهند نگریست و به زودى به سوى داناى نهان و آشکار بازگردانیده می‌‌شوید؛ پس شما را به آن‌چه انجام می‌‌دادید آگاه خواهد نمود»؛[۱] و در روایاتی تصریح شده است که منظور از “مؤمنان” در این آیه شریفه، ائمه اطهار(ع) هستند.[۲]
در همین راستا؛ روایاتی نیز وجود دارد که اندوهگین شدن پیامبر اکرم(ص) و امامان معصوم(ع) را از گناهان پیروانشان نشان می‌‌دهد؛ از دسته روایت زیر:

امام صادق(ع) فرمود: «چرا رسول خدا(ص) را اندوهگین می‌‌کنید؟» گفتند: چگونه؟! فرمود: «مگر نمی‌دانید که اعمال شما بر او عرضه می‌‌شود و اگر معصیت خدا را در آن ببیند، اندوهناک می‌‌شود؟!» آن‌گاه سفارش نمود: «تلاش کنید پیامبر خدا(ص) را خوشحال کنید و موجبات ناراحتی او را فراهم نکنید».[۳]
برای آگاهی بیش‌تر نمایه زیر را مطالعه کنید:
«عرضه اعمال بر امام»، سؤال ۱۰۸۸۷
 
[۱]. توبه، ۱۰۵.
[۲]. قمی، علی بن ابراهیم، تفسیر القمی، ج ‏۱، ص ۳۰۴، قم، دار الکتاب، چاپ سوم، ۱۴۰۴ق؛ عیاشی، محمد بن مسعود، التفسیر، ج ‏۲، ص ۱۰۹، تهران، المطبعه العلمیه، چاپ اول، ۱۳۸۰ق؛ کلینی، محمد بن یعقوب، الکافی،  ج ‏۱، ص ۲۱۹، تهران، دار الکتب الإسلامیه، چاپ چهارم، ۱۴۰۷ق.
[۳]. کوفی اهوازی، حسین بن سعید، الزهد، ص ۱۶، قم، المطبعه العلمیه، چاپ دوم، ۱۴۰۲ق.

اسلام کوئست

مطالب مرتبط :

۲۴ گناه زبان و اثرات سوء آن‌ها

احساس گناه می‌ کنم چگونه آن را از خودم دور کنم

بلاهایی که گناه بر سرمان می‌ آورد

توجیه گناه خطری در کمین انسان

عاقبت پافشاری بر گناه چیست!

مطلب بالا در گروه دین و مذهب و در این آدرس اینترنتی در تاریخ ۲۹ May 2016 | 11:21 pm منتشر شده و گروه اینترنتی خبرینه آن را بازنشر کرده است.

خرید یخچال دست دوم برای نیازمندان
-------------------------------------------
ثبت آگهی رایگان خرید و فروش موبایل
-------------------------------------------

راستی! برای دریافت مطالب وردپرسی در کانال تلگرام فایل دانلودر عضو شوید.

خبرینه
این سایت حاصل ترکیب چند وبگاه مختلفه! سایت گنجینه، خبرینه و ایرونیا با هم ادغام شدن و خبرینه رو تشکیل دادن! بیش از 16 هزار مطلب تو زمینه‌های گوناگون و متنوع؛ از سرگرمی و تفریحی بگیرید تا محصولات دانلودشدنی و قالب و افزونه وردپرس و اسکریپت و مطالب آموزشی و...

با ثبت نام تو خبرنامه فایل دانلودر، هر رو مطالب ما رو تو ایمیل‌تون دریافت کنید.

توجه: پس از ثبت ایمیل حتما وارد اینباکس ایمیل خود شده و روی لینک فعالسازی در ایمیلی که از طرف ما ارسال شده کلیک کنید(راستی ما اسپم ارسال نخواهیم کرد).

پیشنهاد ما

در حال حاضر امکان ارسال نظر وجود نداره.