آیا روایتی در مورد ممنوعیت ازدواج مرد با برادرزاده و یا خواهرزاده همسرش وجود دارد؟

به کدام استناد در فقه شیعه در یک زمان با دو زن که با هم عمه و برادرزاده‌اند ازدواج جایز است؟

ازدواج ‌های جایز 

به لحاظ شرعی هر مردی با هر زنی می‌‌تواند ازدواج کند، مگر اینکه دلیل شرعی (از جمله آیه قرآن یا روایت) موردی را استثنا کرده باشد.
از جمله روایات اهل بیت(ع) که درباره ازدواج مرد با برادرزاده و خواهرزاده همسرش، به ما رسیده و مشهور فقهای شیعه نیز بدان عمل نموده‌اند،[۱] دو روایت موثق زیر از امام باقر(ع) است:
عن أبی جعفر(ع): « لا تزوج ابنه الأخ و لا ابنه الأخت على العمه و لا على الخاله إلا بإذنهما، و تزوج العمه و الخاله على ابنه الأخ و ابنه الأخت بغیر إذنهما ».[۲]
خواهرزاده و برادرزاده را نمی‌توان با داشتن عمه و خاله آنان به همسری درآورد مگر آنکه آنان اجازه دهند، اما در جهت مقابل، اگر انسان قصد ازدواج با عمه و خاله همسرش را داشته باشد، نیاز به کسب اجازه از همسر نیست.
سمعت أبا جعفر(ع) یقول: « لا تنکح المرأه على عمتها و لا على خالتها إلا بإذن العمه و الخاله ».[۳]
نمی‌توان زنی را هووی عمه و خاله‌اش کرد، مگر آنکه آن دو اجازه دهند.
بر اساس این روایات از نظر فقه شیعه، صحت عقد ]چه دائم و چه موقت[ برادر زاده و خواهر زاده همسر پس از عقد عمه و خاله، مشروط بر آن است که قبلاً عمه و خاله رضایت داده و یا بعد رضایت دهند.[۴]
 
[۱]. عاملى، سید محمد حسین ترحینى، الزبده الفقهیه فی شرح الروضه البهیه، ج‌۶، ص: ۲۶۱، دار الفقه للطباعه و النشر، قم، چهارم، ۱۴۲۷ ه‍ ق.
[۲]. کلینى، محمد بن یعقوب بن اسحاق، الکافی (ط – الإسلامیه)، ج‏۵ ؛ ص۴۲۴، دار الکتب الإسلامیه – تهران، چاپ: چهارم، ۱۴۰۷ ق.
[۳]. الکافی (ط – الإسلامیه) ؛ ج‏۵ ؛ ص۴۴۵، ح ۱۱.
[۴]. امام خمینی، توضیح المسائل (محشّی)، گردآورنده: بنی‌هاشمی خمینی، سید محمدحسین، ج‏۲، ص ۸۹۶، دفتر انتشارات اسلامی، قم، چاپ هشتم، ۱۴۲۴ق؛ بر گرفته از نمایه ۱۳۸۸۶

اسلام کوئست

مطالب مرتبط :

ازدواج با نه زن جایز است!

دانستنی ‌های شرعی درباره ازدواج و انواع آن

ازدواج موقت یا دختر بازی شرعی

استفتاءات ایت الله سیستانی در مورد ازدواج دائم

مطلب بالا در گروه دین و مذهب و در این آدرس اینترنتی در تاریخ ۲۵ March 2016 | 9:57 am منتشر شده و گروه اینترنتی خبرینه آن را بازنشر کرده است.