آیا فیسبوک یک گوگل جدید است؟

چکیده: یکی از اصول قابل ذکر گوگل سادگی و پیچیده نبودن آن است که آنرا در گفتار و شعارهای اعضای آن، رفتار این شرکت، و محصولاتش همیشه دیده ایم. برای نمونه نگاه اریک اشمیت به رقبایش در یکی از آخرین حرف هایش بسیار جالب است. جالب از این نظر که چقدر ساده به مطالب نگاه می شود، حتی در این سطح از کار و بازار. در کیک سیب بخوانید…!

اریک اشمیت (Eric Schmidt) تا ماه پیش مدیر عامل گوگل بود! او حالا با تغییراتی که با هماهنگی دو موسس گوگل یعنی لری پیج (Larry Page) و سرگی برین (Sergey Brin) انجام شده است جای خود را به لری داده و خودش به مقام ریاست ارشد هیات مدیره (Executive Chairman) تغییر سمت داده است. او ۱۰ سال بسیار موفق را در گوگل به عنوان مدیرعامل سپری کرد و موسسان گوگل بسیاری از موفقیت هایشان را مدیون این مرد می دانند، برای همین است که هرطور شده قصد دارند او را درگوگل نگاه دارند.

در هر صورت تمام پاراگراف بالا برای این بود که بزرگی این مدیر یکی از غول های دنیای کامپیوتر و اینترنت و فناوری اطلاعات گوشزد شده باشد. اما یکی از اصول قابل ذکر گوگل سادگی و پیچیده نبودن آن است که آنرا در گفتار و شعارهای اعضای آن، رفتار این شرکت، و محصولاتش همیشه دیده ایم. برای نمونه نگاه اریک اشمیت به رقبایش در یکی از آخرین حرف هایش (که در کنفرانس اقتصادی داوس بیان شده است.) بسیار جالب است. جالب از این نظر که چقدر ساده به مطالب نگاه می شود، حتی در این سطح از کار و بازار.

اریک اشمیت این نظر را که “فیسبوک یک گوگل جدید است!” که البته این روزها هم زیاد شنیده می شود اصلا قبول ندارد. او که با خبرنگاران در همایش جهانی اقتصادی داوس (Davos) سخن می گفت، اشاره کرده که گوگل مشغولیت های ذهنی بسیار بزرگتری از یک شبکه اجتماعی دارد که اخیرا ۵۰ میلیارد دلار در آن سرمایه گذاری شده است، مثلا مایکروسافت!

او می گوید: “مایکروسافت پول بیشتری دارد، مهندسین بیشتری دارد، و دسترسی اش به بازار بسیار فراتر است. ما هر روز یک رقابتی از مایکروسافت می بینیم.”

مشخصا این موارد برای فیسبوک صدق نمی کند. به گفته اشمیت: “فیسبوک به وضوح اعلام کرده که نمی خواهد وارد عرصه موتورهای جستجو بشود. کاربران فیسبوک تمایل دارند جستجوهای خود را در گوگل انجام دهند. خدمات تبلیغاتی فیسبوک به هیچ وجه جای تبلیغات گوگل را تنگ نمی کند. من واقعا از بعضی صحبت ها متحیر می شوم چرا که برپایه واقعیت ها نیستند. همه چیز برای گوگل خوب پیش می رود. فیسبوک برای ما نفع خالص است.”