آیا پلیس ایران فیس بوک را چک می‌کند؟

امروزه شبکه های اجتماعی همچون فیس بوک یکی از پرطرفدارترین شبکه های مجازی در ایران است و سرگرمی بسیاری از جوانان ایرانی تنها گذراندن ساعاتی در این فیس بوک است. این در حالی است که پلیس فتای ناجا با ابراز نگرانی در این مورد، به تازگی به خطرهای این شبکه مجازی اشاره کرده است و قصد دارد به کاربران هشدارهای موجود را بدهد.

پلیس فتای ناجا با هدف شناسایی و پیشگیری جرایم سایبری در ایران از بهمن ماه سال گذشته کار خود را آغاز کرده است و در طول این مدت با بررسی هایی که در حوزه های مختلف داشته به شناسایی جرم ها پرداخته است و یکی از مهم ترین دستاوردهای این به گفته معاونت اجتماعی آن، اشراف کامل به شبکه های اجتماعی و نظارت بر فعالیت کاربران ایرانی است. یکی از مهم ترین موضوعات این پلیس خطرات پیش رو در حوزه شبکه های اجتماعی است که در گفت وگو با سرهنگ محسن میربهرسی، معاون اجتماعی پلیس فتای ناجا به آن پرداخته ایم.

اشراف کامل پلیس به فیس بوک
میربهرسی با بیان اینکه پلیس اشراف کامل به فیس بوک دارد می گوید: پلیس با تمام امکانات و مقدوراتش به مطالعه عمیق در زمینه شبکه اجتماعی فیس بوک پرداخته و کارگروه هایی در این زمینه مشغول به فعالیت شده اند. وی با هشدار در مورد سوء استفاده از اطلاعات شخصی افراد توسط عده ای سودجو به کاربران اینترنت تاکید می کند: دسترسی غیرمجاز به داده ها یا سیستم های رایانه ای، سرقت و کلاهبرداری، جاسوسی، هتک حیثیت و نشر اکاذیب شامل تغییر یا تحریف انتشار صوت یا تصویر دیگری بدون رضایت و اهانت به دین اسلام و مقدسات جرم تلقی شده و قانونگذار برای مرتکبان جرایم رایانه ای مجازات حبس و جریمه نقدی تعیین کرده است.

وی در پاسخ به این سوال که برخورد پلیس با شبکه های فساد تشکیل شده در فیس بوک چگونه است، می گوید: پلیس فتا عمده رویکرد فعالیتش موضوعات اجتماعی است. چند صباحی است افرادی با فریب کاری و با ایجاد هویتی کاذب و با استفاده از تصاویری اقدام به اخاذی از دیگران کردند که متاسفانه برخی از جوانان به دلیل ناآشنایی با این تهدیدات به سمت این افراد گرایش پیدا کرده و مورد اخاذی قرار می گیرند.

آسیب های فضای مجازی
معاون اجتماعی پلیس فتای ناجا آسیب های فضای مجازی را کاهش احساس مسوولیت اجتماعی، تغییر شکل کوچ و قماربازی های اینترنتی عنوان می کرد و می افزاید: کاربران ترجیحا باید از کاراکترهای ترکیبی استفاده کنند و رمز عبور خود را ثابت نگه ندارند و همچنین هنگام پرداخت های اینترنتی توجه داشته باشند که آدرس سایت اینترنتی بانک مورد نظر دقیقا آدرس اینترنتی اصلی خود بانک باشد و به یاد داشته باشند که برای مجرمان هیچ اطلاعاتی ارزشمندتر از عکس ها و ویدیوهای شخصی شان نیست.

میربهرسی یکی دیگر از آسیب های فضای مجازی را اعتیاد کودکان به این فضاها عنوان می کند و اظهار می دارد: اعتیاد به چت در شرایطی که فرد بعد از قطع ارتباط دچار بیماری های روحی می شود از دیگر آسیب های فضای مجازی است.

او با بیان اینکه برای جلوگیری از برخی آسیب های اینترنتی، وجود یک برنامه امنیت اینترنتی و به روزکردن آن برای هر کاربری لازم است، می گوید: عکس و ویدیوهای شخصی و خانوادگی خود را در سایت ها به خصوص شبکه های اجتماعی به اشتراک نگذارید چرا که این گونه محتواها به سرعت توسط مجرمان اخلاقی منتشر می شوند و در پی آن سوء استفاده های بعدی صورت می گیرد.

معاون اجتماعی پلیس فتای ناجا توصیه می کند: زمانی که افراد از دستگاه های رایانه ای همراه مجهز به GPS، نظیر برخی تلفن های همراه و تبلت ها استفاده می کنند و در مکانی خارج از محل زندگی خود هستند، اطلاعات مکانی و زمانی خود را در سیستم های جانمایی مثل گوگلمپ یا گوگل ارت به اشتراک نگذارند یا سیستم جانمایی خود را غیرفعال سازند.

وی در ادامه می افزاید: سایت های اجتماعی مانند فیس بوک و گوگل پلاس، با توجه به این نکته که مجهز به GPS هستند، به وسیله مناسبی برای سارقان بدل شده تا با استفاده از اطلاعات خصوصی کاربران و آگاهی از نبود آنها در منازلشان خانه های این افراد را مورد سرقت قرار دهند.

پلیس فتای ناجا از کاربران خواست که دقت بیشتری در استفاده از این امکانات کرده و در صورتیکه مسایل و الزامات امنیتی و اصول محرمانه در این اشتراک گذاری ها رعایت نشود، متاسفانه آسیب های جدی در حوزه های فردی و خانوادگی به وقوع می پیوند.

شبکه های اجتماعی نا امن ترین محیط برای اشتراک گذاری اطلاعات هستند
میربهرسی با اشاره به اینکه امروزه فیس بوک با بیش از ۷۵۰ میلیون کاربر است، درباره وضعیت امنیت اطلاعات در آن چنین می گوید: هنگام عضویت در این شبکه صفحه ای به نام صفحه شخصی وجود دارد که به زبان انگلیسی نگارش شده است و کاربران باید تمام قوانین این صفحه را بپذیرند تا بتوانند از این صفحه استفاده کنند.

وی با اشاره به قانون ارسال مشخصات حقیقی کاربر به کشور آمریکا و پردازش آن در این کشور چنین توضیح می دهد: در کنار چنین قانونی تولیدکننده این صفحه ثروتمندترین فرد در امریکا است. از سویی صفحات فیس بوک به صورت رایگان در اختیار کاربران قرار می گیرد. با کنار هم قرار دادن این نکات به این نتیجه می رسیم که صاحبان این صفحه اطلاعات کاربران را در قبال دریافت هزینه به دیگران به فروش می رساند. در نتیجه با وجود چنین وضعیتی ناامن ترین محیط برای دادن اطلاعات به شمار می آید.

نیازمند حمایت دستگاه ها در این حوزه هستیم
معاون اجتماعی فتای ناجا در مورد امنیت در فضای مجازی می گوید: بحث حاکمیتی، پلیس فتا و مردم سه بخش مهمی هستند که امنیت را در این حوزه ایجاد می کنند، به همین منظور در بحث حاکمیتی نیازمند حمایت بیشتر از سوی دستگاه ها و سازمان های مرتبط با این حوزه هستیم.

وی می افزود: تا به حال یک سری اقدامات با وزارت ICT و صدا و سیما انجام داده ایم ولی نیازمند حمایت بیشتر در این زمینه از سوی تمام دستگاه ها و سازمان ها هستیم.

جرایم اینترنتی بانکی تبدیل به تهدید شده است

معاون اجتماعی پلیس فتای ناجا با بیان اینکه تا بهمن ماه امسال آمار دقیقی از جرایم سایبری ایران اعلام خواهد شد، می گوید: برداشت غیرمجاز از حساب های بانکی، هتک حیثیت و نشر اکاذیب، دسترسی غیرمجاز، تهدید، اخاذی از طریق اینترنت و کلاهبرداری رایانه ای، پنج جرم اصلی است که از ابتدای امسال تاکنون در کشور رخ داده است.

محسن میربهرسی با بیان اینکه ۸۰ درصد جرم های سایبری در ایران با رویکرد اقتصادی و با انگیزه های مالی رخ می دهد، می افزاید: متاسفانه سوء استفاده از حوزه بانک ایران نسبت به دیگر جرایم، بیشتر است و هم اکنون جرایم در این حوزه تبدیل به تهدید شده است. وی دلیل زیاد بودن این جرم ها را عدم توسعه اجتماعی ایران متناسب با دنیا عنوان می کند و ادامه می دهد: بیشترین میزان جرایم در سال های اخیر مربوط به برداشت های غیرمجاز از حساب های بانکی است.

به گفته وی، مجرمان این فضا به دلیل احساس امنیت زمان زیادی را صرف می کنند حتی بیشترین پرونده های موجود در این زمینه مربوط به هک ایمیل یا سوء استفاده از خطوط ADSL است که از این طریق فرد به اطلاعات شخصی نیز دسترسی پیدا می کند.

میربهرسی با بیان اینکه مردم نسبت به تهدیدهای فضای مجازی آشنایی ندارند، اظهار می دارد: وقتی مبلغی از حساب هموطنان کم می شود این را یک اختلال سیستم بانکی می دانند و با این عدم آگاهی نمی دانند که باید به دادسرای جرایم رایانه ای مراجعه کنند. حتی رسانه ها با وجود این شرایط به هیچ وجه به این مقولات نمی پردازند.

بانک ها در برابر این تهدیدات عکس العمل جدی انجام نداده اند

میربهرسی با بیان اینکه بانک ها در برابر این تهدیدات عکس العمل جدی انجام نداده اند، می گوید: تا به حال تنها اقدام جدی که در این حوزه انجام شده این است که پلیس فتا یک سری مذاکرات با مرکز فابا داشتند که از طریق آن تمام تهدیدات این حوزه به مدیران بانک ها اطلاع رسانی شود.

وی در مورد تهدیدات سایبری دیگر می افزاید: تهدیدات دیگر در حوزه اجتماعی است و برای جلوگیری از آنها باید به اطلاع رسانی و فرهنگ سازی این گونه تهدیدات بپردازیم و هدف اصلی ما قشر جوان و نوجوان جامعه هستند. میربهرسی از آمادگی حمایت وزارت آموزش و پرورش در مورد فرهنگ سازی فضای مجازی به نوجوانان و جوانان خبر می دهد و می افزاید: قرار است از طریق شبکه رشد و نیز مشارکت این وزارتخانه و کارشناسان فتا محتوای مورد نیاز در این حوزه تهیه و در مدارس سراسر کشور توزیع شود.

کلاهبرداری های رایانه ای بیشتر از طریق ایمیل منتشر می شود

معاون اجتماعی پلیس فتای ناجا در مورد کلاهبرداری رایانه ای می گوید: کلاهبرداری های رایانه ای یا کلاهبرداری نیجریه ای در ایران بیشتر از طریق ایمیل منتشر می شود. در این نوع کلاهبرداری برخی صفحه خود را شبیه سایت بانک طراحی می کنند و با اخذ رمز کارت اعتباری حساب کاربر را تخلیه و از این طریق مبالغ زیادی را اخذ می کنند که این اتفاق درنهایت منجر به بی اعتمادی مردم می شود.

وی با بیان اینکه اکنون کلاهبرداری های کارت به کارت بانکی بسیار زیاد شده است، می افزاید: یکی از جدیدترین پرونده ها نیز فروش اطلاعات به مراکز رقیب طالب اطلاعات هستند.