آینده آمریکا و سعودی‌‌ها بعد از سفر اوباما

آینده آمریکا و سعودی‌‌ها بعد از سفر اوباما

جهان > آمریکا – سفر هفته گذشته باراک اوباما به ریاض و شرکت او در نشست کشورهای عرب حاشیه خلیج‌فارس، با تحلیل‌‌های بسیاری همراه شد و مورد توجه رسانه‌‌های جهان قرار گرفت. در اینجا نگاهی داریم به برخی از این تحلیل‌‌ها.

  • سیاست خارجی خود‌تخریب‌کننده

ایندیپندنت: منابع رسمی خبری در آمریکا و عـربســتــان در گزارش‌های خود از سفر اوباما به ریاض، دیدار ۲ساعته او با ملک سلمان را صمیمانه و تلطیف‌کننده فضا پس از تنش اخیر در روابط دوطرف توصیف کردند. اما آن‌ها که در این نشست حضور داشته‌اند روایت دیگری دارند. در این دیدار مانند دیگر دیدارهای ملک سلمان با سران غربی که اخیرا انجام شده، مانیتوری مقابل او قرار داشته که او با خیره‌شدن به آن صحبت می‌کند.

در سوی دیگر اتاق دستیاری نشسته و با حرارت متن‌های سخنرانی ملک‌سلمان را تایپ می‌کند و او فقط از روی آن‌ها می‌خواند. اکنون دیگر برکسی پنهان نیست که در عربستان قدرت واقعی در حال حرکت به سمت محمدبن‌نایف، پسر سلمان و نایب ولیعهد است.

پس شاید سرنخ‌های سیاست‌خارجی خودتخریب‌کننده‌ای که اخیرا سعودی‌‌ها در پیش گرفته‌اند را باید در او جست‌وجو کرد؛ سیاست خارجی‌ای که ناگهان از رویکرد استفاده محتاطانه از ثروت نفت به سمت به کار گیری این ثروت در راستای پیشبرد اهداف جدید با به کار گیری گزینه‌های نظامی تغییر جهت داده‌است. ناسازگاری آمریکا با سعودی‌‌ها اگرچه این روزها بیشتر در لفظ بوده تا عمل اما با توجه به ماجراهای زنده شده ۱۱سپتامبر دارد تبدیل به یک گفتمان می‌شود؛ گفتمانی که فقط به اوباما یا به یک حزب خاص محدود نمی‌شود.

  • عربستان به‌دنبال تنظیم جدید روابط با آمریکا

العربیه: روابط چندجانبه در جهان در حال تغییر و تحول است. در این شرایط تنظیم دوباره روابط میان آمریکا و سعودی‌‌ها و با دیگر اعضای شورای همکاری خلیج‌فارس، یک ضرورت تاریخی است. عربستان سعودی به صراحت گفته که خواستار تنظیم روابط دوجانبه با آمریکاست. به‌ویژه اکنون که خاندان سعودی اصلاحات اقتصادی گسترده‌ای را تحت هدایت شاهزاده محمد فرزند ملک سلمان آغاز کرده و این مقطع مهم و تعیین‌کننده‌ای در تاریخ پادشاهی سعودی است. در چنین مقطعی از نظر سعودی‌‌ها نیاز به رابطه مداوم و دوجانبه با آمریکا در ماه‌‌ها و سال‌های آینده وجود دارد.

  • آمریکا و عربستان به یکدیگر نیاز دارند

بروکینگز: رابطه آمریکا و عربستان از سال ۲۰۰۰به‌دلیل موضوعات مختلفی همچون اسرائیل، دمکراسی، ایران و مسائل دیگر رو به تیرگی رفته ‌است. سفر اوباما به ریاض می‌تواند به مهار این اختلافات کمک کند اگرچه نمی‌تواند این رابطه را به قبل برگرداند. در عربستان اکنون پادشاهی روی کار است که با شاه قبلی فرق دارد.

سلمان تهاجمی‌تر است. اما باوجود همه این شرایط و اختلافات، عربستان و آمریکا قرار نیست از هم جدا شوند. ما هنوز به هم نیاز داریم. اوباما تاکنون ۹۵میلیارد دلار سلاح به عربستان فروخته و محمدبن‌نایف فرزند سلمان ثابت کرده که شریک خوبی برای همکاری‌های امنیتی با آمریکاست. واشنگتن و ریاض همچنین می‌توانند برای مهار ایران در منطقه با هم همکاری کنند.