ابولفضل جلیلی و ۱۵ فیلم اکران نشده!!

ابوالفضل جلیلی گفت: مدیران سینمایی دوره گذشته همواره به من می‌گفتند که فیلم‌های تو از نظر دینی مشکل دارد حال مدیران جدید برای اکران این فیلم‌ها به من وعده‌های مختلف می‌دهند. اما بر این باورم که اگر گفته مدیران قبلی اشتباه بوده لازم است که از من معذرت‌خواهی کنند و در غیر این‌صورت اگر همان‌گونه که مدیران قبلی گفته‌اند، فیلم‌های من از نظر دینی مشکل دارند من هم راضی به اکران آن‌ها نیستم.


به گزارش خبرنگار سینمایی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، فیلم سینمایی «گل یا پوچ» ساخته ابوالفضل جلیلی بعدازظهر روز گذشته ـ سه‌شنبه ۱۰ آذرماه ـ در فرهنگسرای «انقلاب» به نمایش درآمد و پس از آن با حضور کارگردان و رضا درستکار ـ منتقد و مجری جلسه ـ مورد نقد و بررسی قرار گرفت.


ابوالفضل جلیلی در این جلسه با اشاره به این‌که هیچ‌یک از فیلم‌هایش به اکران عمومی درنیامده از حاضران جلسه خواست تا نظراتش را پیرامون این فیلم مطرح کنند.


این کارگردان در عین‌حال به فیلم‌ها و سریال‌های تلویزیون اشاره کرد و افزود: به شخصه هیچ‌گاه تلویزیون نگاه نمی‌کنم مگر این‌که به صورت گذری نگاهم بیافتد. اما هربار هم که نگاهم به این رسانه افتاده شاهد تصاویر و سریال‌هایی درباره‌ی کشت‌وکشتار بوده‌ام حال جالب این‌که مسوولان به من می‌گویند فیلم‌های تو تلخ است در صورتی که در تمام ساخته‌های من هیچ‌کس کشته نمی‌شود و به غیر از فیلم «گال» که یک سیلی به صورت بازیگر فیلم می‌خورد، در هیچ‌یک از فیلم‌های دیگرم صحنه‌ای از درگیری وجود ندارد.


او ادامه داد: اکنون در شرایطی هستیم که استرس و غم زیادی وجود دارد. گویی اکثریت مردم در ذهن خود به دنبال گمشده‌هایشان می‌گردند درحالی‌که در گذشته این افراد مردمانی شاد و سرخوش بودند به همین دلیل در این باورم که تلویزیون ما باید فیلم‌هایی پخش کنند که تا حدی روحیه مردم را شاد کند.


جلیلی در ادامه این جلسه به ذکر توضیحاتی درباره روند ساخت «گل یا پوچ» پرداخت و در پاسخ به سوالی مبنی بر کُندبودن ریتم این فیلم و بالابودن زمان آن عنوان کرد: به هرحال بعضی مواقع اگر بخواهیم به هنگام مونتاژ همه‌چیز را سریع قیچی کنیم، تأثیرگذاری فیلم خیلی کم‌تر می‌شود. گاه لازم است که برخی صحنه‌ها در فیلم وجود داشته باشد تا مخاطب به خوبی متوجه شود که شرایطی که فیلم در آن ساخته شده به چه گونه است و به همین دلیل فکر می‌کنم اگر می‌خواستم این فیلم را کوتاه‌تر کنم شاید دیگر حس فعلی در آن وجود نداشت.


او در پاسخ به سوال دیگری درباره تصمیم مدیران فعلی درباره اکران آثارش هم گفت: اکنون مدیرانی که تازه به روی کار آمده‌اند سعی می‌کنند فیلم‌های توقیفی را از توقیف درآورند، اما حرف من این است که چرا این مدیران در گذشته این کار را نکرده‌اند. من زمانی برای فیلم «حافظ» ۲۵۰ میلیون تومان بدهکار شده بودم و هرچه از این مدیران خواستم که حداقل ۵۰ میلیون تومان بابت این فیلم بپردازند و آن را بخرند قبول نکردند حتی بعدها من پیشنهاد فروش این فیلم به مبلغ ۲۰ میلیون تومان را دادم و خود شاهد بودم که‌ آقای جعفری جلوه سه بار در این‌باره به فارابی نامه نوشت اما به دلایل اختلاف‌نظرهایی که میان مدیران وجود داشت هیچ‌گاه این اتفاق نیافتاد. در همان دوران این دوستان به یک سریال مذهبی مبلغ سه‌میلیاردو۵۰۰ میلیون تومان کمک کرده بودند و تازه تهیه‌کننده آن فیلم هم همه‌جا عنوان کرده بود که این فیلم هیچ کمکی دریافت نکرده است.


جلیلی ادامه داد:من درباره «حافظ» که از مفاخر ملی ماست فیلم ساخته‌ام و فیلم مامان جونم عاشق شده نساختم که بخواهند با آن این‌گونه برخورد کنند. در آن زمان مدیران به من می‌گفتند که فیلم تو از نظر دینی مشکل دارد حال اگر این‌گونه است پس من هم دوست ندارم فیلمی که از نظر دینی مشکل دارد به اکران درآید.


کارگردان «گل یا پوچ» در پاسخ به سوال دیگری که جویای علت عدم اکران کارهایش شده بود هم اظهار کرد: این سوال را باید از مسوولین پرسید، من خود تاکنون هربار در این‌باره سوال کرده‌ام مدیران به من گفته‌اند که تو خود دلیل این اتفاق را می‌دانی، اما باور کنید که خودم هم نمی‌دانم.


به گزارش ایسنا، در بخش پایانی این فیلم هم یکی از حضار عنوان کرد که نمایش فیلم‌هایی که درباره فقر و مشکلات و معضلات جامعه ما ساخته شده در نمایش‌های جهانی باعث سرخوردگی ما می‌شود.


ابوالفضل جلیلی در پاسخ به این مطلب عنوان کرد: به ما همواره می‌گویند که سیاهی‌ها را نشان ندهید اما برای این‌که سیاهی نشان داده نشود لازم است که کمبودها و مشکلات برطرف شود. علاوه بر این جشنواره‌ها و فستیوال‌های جهانی زمانی به این منظور ساخته شد تا فیلم‌سازان سراسر دنیا بتوانند فیلم‌هایی که در کشورشان اجازه نمایش ندارد را از آن‌جا به نمایش بگذارند تا همه از حال یکدیگر خبردار شوند. گذشته از همه این‌ها من خود ایرانی هستم و هیچ‌گاه دوست ندارم فیلمی بسازم که آبروی کشور را ببرد به هرحال در کشورهای خارجی پیش از نمایش فیلم در فستیوال‌ها توضیحاتی درباره فیلم‌ساز و کشوری که فیلم در آن ساخته شده ارایه می‌شود و بخشی از سوء‌تفاهمات احتمالی در این بخش از بین می‌رود.


انتهای پیام

یک نظر برای "ابولفضل جلیلی و ۱۵ فیلم اکران نشده!!" ارسال شده
  1. رضا قاسمی گفت:

    متآسفانه این قضیه همه جا وجود داره. منظورم نگاه های نا عادلانه و تبعیضانه به مسایل مختلف است

نظرات بسته شده است.