اثر انگشت و لو رفتن (نویسنده علیرضا)

قطعا برای مجرمان، به‌جا گذاشتن اثر انگشت در صحنه جرم، بزرگ‌ترین و بدترین اشتباهی است که ممکن است انجام دهند. این‌را همه می‌دانیم که اثر انگشت هر شخص، با فردی دیگر متفاوت است و به اندازه تعداد انسان‌های موجود در جهان، اثرات انگشت متفاوتی وجود دارد. اما آیا این موضوع را هم می‌دانید که از طریق همین اثر انگشت می‌توان اطلاعاتی نظیر موادی که فرد مورد نظر لمس کرده و یا مصرف کرده را به‌دست آورد؟

محققان دانشگاه Sheffield Hallam انگلستان به‌تازگی و با استفاده از روشی جدید توانستند اطلاعات متفاوتی را از اثر انگشت افراد کسب کنند. در این شیوه، تصاویر متعددی از سطوح مختلف یک اثر انگشت گرفته می‌شود و از طریق فناوری‌ای به‌نام Mass Spectrometry Imaging، امضا شیمایی دقیق‌تری از آن ایجاد می‌گردد.
به عنوان مثال اگر مجرم قبل از انجام جرم، از ماده مخصوصی استفاده کرده باشد و یا شی به‌خصوصی را لمس کند، اثر انگشت به‌جا گذاشته شده وی می‌تواند پلیس‌ها را در شناسایی او و شکل رفتارش کمک نماید. در حال حاضر اثر انگشت‌ها تنها با استفاده از پایگاه داده‌ای که در اختیار پلیس‌ها قرار دارد، می‌تواند منجر به شناسایی مجرمان شود؛ در حالی که این شیوه همواره محدود است.
در هر حال، این فناوری هنوز به‌طور کامل در دسترس قرار نگرفته است اما دانشمندان امیدوارند طی ۳ سال آینده آن‌را در اختیار پلیس قرار دهند. پیشرفت سریع تکنولوژی، انجام جرم بدون دردسر برای مجرمان را سخت کرده است؛ هرچند باید به این نکته نیز توجه کرد که هر کشوری، شیوه‌های خاص خودش را در یافتن مجرمان دارد!