اجرای طرح پیشگیری از جرم در محدوده خوابگاههای دانشجویی

فرمانده نیروی انتظامی تهران بزرگ در جمع دانشجویان خوابگاههای «طرشت» دانشگاه صنعتی شریف از تعیین نماینده نیروی انتظامی برای حل معضلات امنیتی منطقه و استقرار ایستگاه سیار پلیس در همان محدوده خبر داد.


به گزارش خبرنگار سرویس صنفی فرهنگی خبرگزاری دانشجویان ایران، سردار طلایی شامگاه دوشنبه، با حضور در « خوابگاه دخترانه «طرشت۲» دانشگاه صنعتی شریف، با بیان این که ما به دنبال برقراری ارتباط بین پلیس، دانشگاه، دانشجو و استاد هستیم، اظهار کرد: از نگاه ما دانشگاه، مرکز تولید علم و اندیشه کشور است.


وی افزود: با برقراری ارتباط منطقی با دانشگاه و دانشجو، گفت‌وگوی دو طرفه با استفاده از ظرفیتهای دانشگاه ایجاد می‌شود؛ چراکه در یک فضای تعاملی می‌توان خدمات بهتری ارایه کرد.


فرمانده انتظامی تهران بزرگ با اشاره به توانمندیهای علمی دانشگاه صنعتی شریف،‌ اظهار کرد: این دانشگاه جایگاه برجسته‌ای در نظام آموزش عالی کشور دارد و ما نیز علاقه‌مند به برقراری این تعاملات با این دانشگاه هستیم و البته باید به جبران عقب ماندگی‌ها کمک شود.


وی با بیان این که برقراری امنیت فضای خوابگاهی از موضوعات اولویت دار و قابل توجه پلیس است، تصریح کرد: محیط‌های خوابگاهی باید به گونه‌ای باشند تا دانشجو برای مطالعه و درس خواندن هیچ دغدغه امنیتی نداشته باشد و از نظر ذهنی نیز احساس امنیت کند.


سردار طلایی افزود: در شرایط کنونی اگرچه تعداد موارد ناامنی در کشور بالا نیست، ولی احساس ناامنی با توجه به گسترش رسانه‌ها و ارتباطات بسیار بالاست.


وی با اشاره به ناامنی در نقاطی از منطقه طرشت، اظهار کرد: در طرشت محله‌ای معروف به «کمپ» وجود دارد که اهالی آن مهاجرین تبعید شده در دوره قاجار هستند و در کوچه‌های دومتری و حتی کوچکتر و در خانه‌های ۳۰ تا ۴۰ متری با خانواده‌های پرجمعیت زندگی می‌کنند، بنابراین یکی از تهدیدهای جدی محیط دانشجویی و خوابگاهی دانشگاه صنعتی شریف وجود همین محله «کمپ» است که در همین راستا درخواست شده برای بهبود این وضعیت، بافت منطقه عوض و بسترهای بزه و جرم هم جمع آوری و رفع شود.


وی با بیان این که زمینه‌های بزه و تخلف در این منطقه فراوان است،‌ اظهار کرد: اگر اقدامات پلیس در این منطقه صورت نمی‌گرفت مطمئنا مشکلات منطقه طرشت و همچنین دانشجویان بسیار بیش از اینها بود.


در این راستا اقدامات گسترده‌ای در حال انجام است تا کل منطقه و ساکنان آن از وجود عوامل ناامنی محیط‌های اجتماعی در امان باشند.


وی با اشاره به تعریف امنیت تصریح کرد: امنیت از دو بعد فرآیند و یا وضعیت قابل تعریف است. در این میان مهمترین رکن تولید کننده امنیت، نهاد خانواده و سپس سایر عوامل تربیتی، اجتماعی، فرهنگی و غیره است؛ بنابراین امنیت، تابعی از عوامل متعدد بوده و یک بعدی نیست.


وی افزود: در این میان نگاه به امنیت از دید وضعیت محور و برخورد پلیس به عنوان تنها عامل ضروری، صحیح نیست.


سردار طلایی با بیان این که وظیفه مردم در پروسه امنیت باید روشن باشد، گفت: در این صورت سطح همکاری و مشارکت تعیین می‌شود و در صورتی که نگاه درون به امنیت به نگاه بیرونی اضافه شود این رویکرد را امنیت فرایندی می‌نامیم.


وی با بیان اینکه پلیس حافظ و ناظر بر امنیت جامعه و نگهدارنده امنیت است، گفت: با برقراری و تقویت تعامل میان پلیس و نهادهای متولی نظم،‌ امنیت به خودی خود فراهم می‌شود.در چینش اتاقهای خوابگاهی باید به قومیت‌ها نیز توجه شودکمبود اعتبارات نباید بهانه‌ای برای ایجاد خوابگاه در مناطق ناامن باشد


فرمانده انتظامی تهران بزرگ با بیان اینکه پروسه امنیت و چرخه تولید، نگهداری و توسعه‌ آن باید با هم دیده شود، گفت: به عنوان مثال خوابگاهی که دارای حصار فیزیکی نباشد و مسائل اجتماعی، ترکیب فرهنگی و بافت مسکونی آن منطقه مناسب نباشد، غیر منطقی احداث شده است و به عبارت دیگر وجود خوابگاه در چنین منطقه‌ای منطقی نیست و نباید کمبود اعتبارات و سایر امکانات را بهانه‌ای برای ایجاد خوابگاه در مناطق نا امن قرار دهیم.


وی افزود: در حقیقت اینگونه محیط‌ها کاربرد خوابگاهی ندارند، ‌همچنین در چینش اتاقهای خوابگاهی باید به قومیت‌ها نیز توجه شود، چرا که منطق حکم می‌کند که دانشجویان با فرهنگها و قومیتهای شبیه به هم در یک اتاق ساکن شوند، به عبارت دیگر باید کلیه بسترها و زیرساختهای تامین امنیت فراهم شود.


سردار طلایی با طرح این سوال که « آیا با استقرار ماموران نیروی انتظامی مشکلات این منطقه حل شدنی است؟» ادامه داد: اگر چه پلیس باید پاسخگو و تامین کننده امنیت باشد، ولی منطق حکم می‌کند که در چینش محیط‌های خوابگاهی نیز ملاحظات لازم را به خرج دهیم.


فرمانده انتظامی تهران بزرگ با اشاره به مشکلات محیط‌های خوابگاهی دانشگاه صنعتی شریف، از استقرار یک ایستگاه پلیس سیار در محیط اطراف خوابگاههای دانشگاه برای رفع مشکلات اولیه منطقه خبر داد و گفت: همچنین یک واحد گشت در حد فاصل دانشگاه و خوابگاه ایجاد می‌شود تا دغدغه‌های اصلی دانشجویان برطرف شود.


وی همچنین اظهار کرد: با هدف افزایش ایمنی محیط‌های خوابگاهی دانشگاه صنعتی شریف یک دستگاه بنز استیشن سیار و دو موتور سوار متاهل نیز در فواصل بین خوابگاه و دانشگاه و محیط اطراف آن به گشت زنی خواهند پرداخت.


فرمانده انتظامی تهران بزرگ با بیان اینکه مشکلات روشنایی محیط نیز با همکاری مسئولان ذیربط برطرف خواهد شد، تصریح کرد: همچنین نماینده‌ای از نیروی انتظامی برای حل مشکلات دانشجویان و دانشگاه و برقراری ارتباط مستمر با آنها معرفی خواهد شد و حتی می‌توان با هدف طراحی ضرایب حفاظتی و ایجاد مطلوبترین وضعیت حفاظتی و امنیتی، این نماینده در محیط مستقر شود.


سردار طلایی اظهار کرد: گاهی اوقات خود دانشجویان نیز در فراهم آمدن بسترهای ناامنی بی تاثیر نبوده‌اند بنابراین از دانشگاهیان می‌خواهیم که هرآنچه را که می‌توانند برای افزایش ضریب امنیت انجام دهند.


وی در ادامه با بیان اینکه پلیس در خصوص مناسبات دختر و پسر ، آنچه را که قانون تعیین کرده دنبال می‌کند، گفت: دامهای زیادی برای دختران دانشجو وجود دارد که از آنها می‌توان به محیط‌های ناامن برخی از آرایشگاه‌ها، ورزشگاه‌ها، مراکز هنری و محفلها و مهمانی‌های شبانه اشاره کرد که طی آن طرح دوستی‌های خیابانی از طریق همجنسان منحرف ریخته می شود، بنابراین دختران باید در این گونه موارد کاملا هوشیار و آگاه باشند و در صورت برخورد با این مشکلات، با افراد آگاه از جمله مسئولان دانشگاه، پلیس و حتی خانواده مشورت کنند تا با پیشروی در این موارد به اوج مصیبت وارد نشوند.


سردار طلایی تصریح کرد: هیچ دوستی پسر و دختری که در محیط بیرونی بودجود آمده به تشکیل خانواده پایدار نینجامیده است، بنابراین در صورت برخورد با این مسائل، موضوع را از طریق خانواده‌های خود دنبال کنید تا منجر به مشکلات آتی نشود.


وی همچنین خطاب به دانشجویانی که از ناامنی برخی محیط‌های عمومی گلایه مند بودند، اظهار کرد: نیروی انتظامی آمادگی دارد تا یک نماینده را با دانشجویان برای افزایش ایمنی به آن محیطها اعزام کند تا در محیط‌های عمومی و اردوهای دانشجویی محیط امنی برای آنان فراهم شود.


وی در بخش دیگری از سخنان خود با مقایسه‌ای بین شاخصهای امنیتی تهران با لندن، اظهار کرد: طی مذاکره با رییس پلیس یکی از مناطق شهر لندن مشخص شد که تعداد سرقت‌های مسلحانه ماهانه کل شهر تهران در مقایسه با تنها یکی از بخشهای شهر لندن یک به ۳۵ است، البته بخشی از این مساله نیز به پایبندی مردم کشور ما به اصول اخلاقی و دینمداری برمی‌گردد.


سردار طلایی با بیان اینکه در حال حاضر آیین‌نامه امور خلافی به روز نداریم، اظهار کرد: خوشبختانه کار خوبی برای تبیین امور خلافی آغاز شده است ‌که در این راستا مطمئنا با به روز شدن و شفاف سازی این مسائل، مردم نیز همکاری می کنند.


فرمانده انتظامی تهران بزرگ با بیان اینکه در گذشته در خصوص انعکاس حوادث افراط و تفریط شده است، گفت: متاسفانه قابلیتها و توانمندیهای پلیس کمتر انعکاس می‌شود، به عنوان مثال نرم دستگیری مجرمین تک نفره در دنیا حدود ۷ سال است، ولی در ایران در برخی موارد این زمان به سه ماه نیز محدود شده است که از آنها می‌توان به دستگیری قاتل قتلهای سریالی زنان خانه دار و همچنین قاتل و شرور شرق تهران اشاره کرد.


سردار طلایی ابراز امیدواری کرد که زمانی برسد تا مردم با دیدن نیروهای پلیس، احساس آرامش و امنیت کنند، بنابراین باید برای رسیدن به این نقطه مطلوب تلاش کنیم.


وی در خاتمه از آمادگی نیروی انتظامی برای برگزاری نمایشگاه مبارزه با مواد مخدر در محیطهای خوابگاهی خبر داد.


به گزارش ایسنا در این جلسه دانشجویان خوابگاهی دانشگاه صنعتی شریف نبود امنیت در محیط اطراف خوابگاه‌های این دانشگاه، تهدید دانشجویان توسط سارقان ماشین در این منطقه، کیف‌قاپان، مزاحمت معتادین، افراد لاابالی و همچنین افراد دارای مشکلات روانی، نبود امکانات روشنایی در فاصله بین دانشگاه تا خوابگاه و تاریکی این منطقه، مزاحمت موتورسواران، عدم قاطعیت نیروی انتظامی در حل مشکلات امنیتی منطقه و برخورد با مزاحمان را از عمده ترین مشکلات امنیتی محیط‌ خوابگاهی خود عنوان کردند.


همچنین دهنوی، دبیر شورای صنفی دانشگاه صنعتی شریف نیز با اشاره به ویژگی‌های خاص و فضای خاص حاکم بر منطقه خوابگاهی دانشجویان صنعتی شریف، اظهار کرد: این منطقه دارای مشکلات امنیتی زیادی است که از آن می‌توان به وجود اراذل و اوباش و همچنین مجرمین متعدد اشاره کرد.


وی همچنین گفت: در این مدت دانشجویان با اراذل و اوباش منطقه برای چندین بار درگیر شده اند که این افراد حتی به تذکرات نیروی انتظامی نیز به دلیل عدم پیگیری‌های لازم اعتنایی نمی‌کنند و در این راستا حضور یک ایستگاه سیار نیروی انتظامی می تواند کمک کننده باشد.


گفتنی است، در این نشست دکتر وثوقی وحدت، معاون دانشجویی دانشگاه صنعتی شریف و مدیران مدیر کل امور دانشجویی و خوابگاه‌های این دانشگاه نیز حضور داشتند.طرح پیشگیری از جرم در مناطق محدوده خوابگاههای دانشجویی اجرا می‌شود


فرمانده انتظامی تهران بزرگ شامگاه دوشنبه پس از حضور در جمع دانشجویان خوابگاههای دخترانه«طرشت» دانشگاه صنعتی شریف، در جمع خبرنگاران اعلام کرد: طرح پیشگیری از جرم در مناطق محدوده خوابگاههای دانشجویی اجرا می‌شود.


به گزارش خبرنگار سرویس صنفی فرهنگی ایسنا سردار طلایی افزود: در برخی مناطق خوابگاهی به دلیل شرایط محیطی، نیاز بیشتری به حضور پلیس احساس می‌شود که خوابگاه دانشگاه صنعتی شریف یکی از آنهاست.


سردار طلایی در ادامه از توافقنامه همکاری نیروی انتظامی با دانشگاه تهران خبر داد و گفت: ‌در بسیاری از دانشگاه‌ها، کارگروه مشترک پلیس و دانشگاه برگزار می‌شود و از این پس، دوره جدید فعالیت پلیس با دانشجویان در دانشگاه صنعتی شریف آغاز می‌شود و نماینده‌ای برای پیگیری مسائل و نیازهای دانشجویان معرفی می‌شود.


وی درباره اعتراضات شماری از دانشجویان کوی دانشگاه تهران در اوایل خرداد ماه سال جاری گفت: تنها ۳۰ تا ۴۰ نفر اعتراض می‌کردند و ۱۰ هزار نفر دیگر در اتاقهایشان بودند و مطمئن بودند که پلیس حافظ امنیت آنهاست و جای نگرانی نیست.


سردار طلایی در ادامه از ارائه گزارش وقایع و حوادث سه ماهه اول امسال و مقایسه آن با سال گذشته در هفته آینده خبر داد واعلام کرد: میزان رشد کشف سلاح در مقایسه با سال گذشته، دو تا سه برابر شده و آمار موجود نشان می‌دهد شماری از مجرمین برای ارتکاب جرائم، متوسل به سلاح می‌شوند.


به گفته وی قابلیت کشف اسلحه از سوی پلیس وجود دارد، اما باید مجازات سنگینی برای کسانی که از سلاح گرم و سرد استفاده می‌کنند، در نظر گرفت.


انتهای پیام