احتمال آزادی شهرام جزایری

گفته می‌شود، با فرجام‌خواهی شهرام جزایری عرب و آخرین بررسی‌های انجام‌شده در دیوان عالی کشور، محکومیت این متهم پرونده مفاسد اقتصادی نقض شده و احتمال می‌رود که وی به زودی آزاد شود.

شهرام جزایری در دادگاهبه گزارش خبرنگار «بازتاب»، شهرام جزایری که پرونده او در سال ۸۰ در دستگاه قضائی به جریان افتاد، متهم بود با برقراری ارتباط با شماری از مقامات و مسئولان دولت و مجلس و دادن مبالغ کلان به آنان، به تبانی در معاملات دولتی پرداخته است.

این جوان که گفته می‌شد در ۲۷ سالگی وارد فعالیت‌های اقتصادی شده، توانسته بود با برقراری ارتباط با شماری از نمایندگان مجلس و چهره‌های سیاسی به سرمایه هنگفتی دست پیدا کند. با این حال، عده‌ای او را تاجری باهوش و هنرمند می‌دانستند که توانسته با استفاده از گلوگاه‌های سیستم اقتصادی کشور، این سرمایه کلان را از آن خود کند.

جزایری که جلسات محاکمه علنی وی از سیمای جمهوری اسلامی پخش شد، در افکار عمومی به عنوان ضرب‌المثل مفاسد اقتصادی شناخته می‌شد.

وی سرانجام به ۲۷ سال سال زندان محکوم شد و تاکنون چهار سال از محکومیت خود را در زندان اوین گذرانده است. جزایری که در بند ۶ اندرزگاه اوین، معروف به «نگین اوین» دوران بازداشت خود را سپری می‌کرد، برخی هزینه‌ها را در این زندان انجام داد و خریداری تخت‌های زندانیان، دادن نذری در ایام مذهبی و همچنین برخورد مناسب زندانبانان با او، شرایط مناسبی را برای او در زندان اوین ایجاد کرده بود. وی همچنین از مرخصی‌های طویل‌المدتی استفاده می‌کرد که منجر به ایجاد شایعه آزادی موقت او در چند مقطع نیز شد.

برخی اخبار رسیده به «بازتاب»، حاکی از آن است که دیوان عالی کشور، به عنوان مرجع نهایی رسیدگی به دعاوی حقوقی، محکومیت او را نقض کرده است و جزایری احتمالا به زودی آزاد می‌شود. با این حال مقامات رسمی قضایی این خبر را تایید نکرده اند.