احتمال بارداری در کدام آمیزش ‌ها و روزها بیش‌تر است؟

برای حامله شدن، زمان بندی دقیق بیش‌تر از هر چیز دیگری اهمیت دارد. اسپرم می‌ تواند دو تا سه روز زنده بماند، اما تخمک فقط ۱۲ تا ۲۴ ساعت زنده خواهد ماندبرنامه ریزی برای حاملگی و بچه دار شدن

اگر برای بچه دار شدن برنامه ریزی می‌ کنید باید بدانید که، برای افزایش احتمال حامله شدن، باید در حوالی زمان تخمک گذاری، بیش‌تر از یکبار آمیزش داشته باشید. همچنین نزدیکی یک تا دو روز پیش از تخمک گذاری و سپس انجام آمیزش مجدد در روز تخمک گذاری نیز تناسب دارد.

 در این حالت، شاید تعداد بیشتری از اسپرمهای سالم در لوله ‌های فالوپ، آماده رها شدن تخمک و انجام لقاح خواهند بود.

البته، زمان دقیق رها شدن تخمک در خانمها، مشخص نیست و به طول دوره قاعدگی آن‌ها بستگی دارد. تخمک گذاری در خانمها معمولا ۱۴ روز پیش از آغاز پریود بعدی انجام می‌ شود.

دقت کنید که این زمان، بر خلاف باور عموم، دقیقا در وسط دوره ماهیانه آن‌ها قرار ندارد. اگر دوره شما ۲۸ روزه باشد (که متوسط سیکل قاعدگی در خانمها همین مدت است)، آنگاه می‌ توان بیان کرد که تخمک گذاری تقریبا در وسط دوره انجام می‌ شود.

اما اگر مثلا دوره شما ۳۵ روزه باشد، تخمک گذاری در روز بیست و یکم انجام خواهد شد، نه روز هفدهم که وسط دوره است.
 
چگونه می‌ توانم بفهمم که در حال تخمک گذاری هستم؟

برخی از خانمها متوجه تخمک گذاری می‌ شوند و برخی دیگر، تغییر خاصی را مشاهده نمی کنند. اگر به فکر بارداری هستید، دوره ماهیانه خود را برای چند ماه متوالی زیر نظر بگیرید. برخی از نشانه ‌های ظریف تخمک گذاری عبارتند از:

حساس شدن پستان ‌ها

درد خفیف در ناحیه پایین شکم

افزایش ترشحات واژن و تبدیل شدن این ترشحات به ماده ای شبیه به سفیده تخم مرغ

اندکی افزایش (در حدود ۰,۴ تا ۱ درجه) در دمای پایه بدن یا BBT: شما می‌ توانید دمای بدن خود را هر روز صبح، پیش از آنکه از رختخواب خارج شوید اندازه گیری کنید، این افزایش دما، دو روز پس از تخمک گذاری صورت می‌ گیرد. در صورتی که نمودار دمای بدن خود را به مدت چند ماه ترسیم کنید، می‌ توانید زمان تقریبی تخمک گذاری را پیش بینی کنید.

اگر می‌ خواهید بیش‌تر بدانید : پاسخ به سوالات شما درباره عادت ماهیانه
 
اگر پریودهای من منظم نباشند، حامله شدن برایم سخت تر خواهد بود؟

اکثر خانمها ۱۲ بار در سال پریود می‌ شوند، اما برخی از آن‌ها ممکن است کمتر پریود شده یا حتی اصلاً پریود نشوند. اضطراب، تمرینهای سنگین ورزشی، افزایش یا کاهش شدید وزن و مواردی دیگر، از دسته عواملی هستند که می‌ توانند بر پریود شما اثر بگذارند.

هر چقدر پریود شما نامنظم تر باشد، تشخیص زمان دقیق تخمک گذاری مشکل تر می‌ شود. در صورتی که زمان تخمک گذاری را در چند ماه متوالی زیر نظر بگیرید، می‌ توانید چند روزی را که بیشترین احتمال حامله شدن وجود دارد، تشخیص دهید.

فرض کنید سه دوره متوالی شما به ترتیب ۲۸، ۲۱ و ۳۲ روزه باشد. سیکل قاعدگی خود را برای چند ماه متوالی در نظر گرفته و یادداشت نمایید. سپس عدد ۱۷ را از کوتاهترین دوره ماهیانه، و عدد ۱۱ را از طولانی ترین دوره ماهیانه کم کنید.

تعداد روزهای مابین این دوعدد، روزهایی هستند که احتمال باردار شدن شما در آن‌ها بیش‌تر از سایر روزها است. اگر دوره ‌های شما نامنظم بوده و بیش‌تر از ۳۵ روز نیز طول می‌ کشند، با یک متخصص مشورت نمایید تا علت این بی نظمی را مشخص کند.

علت آن می‌ تواند یکی از موارد زیر باشد: سندرم تخمدان پلی کیستیک یا PCOS یا به زبان ساده تر کسیت تخمدان، اختلال عملکرد تخمدان، اختلال تیروئید، کاهش وزن شدید، یا افزایش میزان پرولاکتین.

اگر می‌ خواهید بیش‌تر بدانید : همه چیز در مورد قاعدگی

آیا ممکن است پس از هر آمیزش متوجه شویم که حاملگی اتفاق می‌ افتد یا نه؟

مسلما لازم نیست که هر روز دمای بدن خود را اندازه گیری کرده یا موارد متعددی را یادداشت کنید. حتی رسیدن به اوج لذت جنسی نیز برای حامله شدن لازم نیست. کافیست که حداقل دو بار در هفته آمیزش داشته باشید، تا شانس به کمک شما بیاید.

منبع: سلامت