احتمال تغییرات در «بزنگاه»

شنیده می شود فیلمنامه «بزنگاه» با بازنویسی های اساسی رو به رو شده تا در حد امکان با تغییر و تحولات ساختاری و محتوایی، از بار انتقادها بکاهند.


به گزارش رجانیوز به نقل از شبکه ایران، در حالی که مجموعه‌های مناسبتی همه ساله بستری تأییدی را برای کارنامه سریال سازی رضاعطاران فراهم می‌آورد امسال گویی داستان به گونه‌ای دیگر رقم خورده است و در روزهایی که مجموعه «بزنگاه» به پایان یک‌سوم ابتدایی خود می‌رسد انتقادات از آن نیز سیر صعودی پیدا کرده است.


این انتقادات که در ابتدا صرفاً جنبه‌ای محدود داشت با انتشار نامه انتقادی رئیس شورای نظارت بر صدا و سیما به سید عزت الله ضرغامی مدیر عامل سازمان صدا و سیما وارد فاز جدیدی شد و تا جایی پیش رفت که زمزمه اعمال تغییرات در متن اوله این سریال به گوش می‌رسد.


حسین مظفر در نامه خود خطاب به رئیس رسانه ملی مجموعه تلویزیونی «بزنگاه» را که از شبکه سه پخش می‌شود، دارای اشکال های اساسی دانست و اظهار امیدواری کرد برخی پیام های منفی در قسمت های بعدی آن اصلاح شود. وی تکرار الفاظ زشت و ناروا و نمایش تصویری پرخاشگر و غیراخلاقی از روابط افراد خانواده نسبت به یکدیگر و نگاه سمپاتیک به معتاد و حساسیت زدایی و قبح شکنی نسبت به مقوله اعتیاد را از جمله اشکال های اساسی «بزنگاه» ساخته رضا عطاران برشمرد. مظفر از ضرغامی خواست نتیجه بررسی صدا و سیما هر چه سریعتر به شورای نظارت منعکس شود.


دفاع مدیر شبکه سه؛


اما این نامه با واکنش علی اصغر پورمحمدی مدیر شبکه سه سیما مواجه شد که در گفت‌وگو با مهر ضمن دفاع از سریال «بزگاه» اعلام کرد: اعتیاد تأثیرات منفی زیادی دارد و ما در «بزنگاه» سعی کردیم معضلات اعتیاد را به تصویر بکشیم چرا که وظیفه رسانه آگاهی دهی به مردم است. به هر حال فرد معتاد خصوصیاتی داد که باید به گونه ای به آنها می پرداختیم. از سوی دیگر بارها موضوع اعتیاد در میزگردها و بحث های کارشناسی مورد بررسی قرار گرفته، ولی زبان نمایش بیشتر بر مخاطبان تأثیر می گذارد، به همین دلیل ما زبان طنز را برای این موضوع انتخاب کردیم تا بهتر بتوانیم به این آسیب اجتماعی بپردازیم.


دفاع پورمحمدی از سریال ماه رمضانی شبکه سه در حالی صورت گرفت که پایگاه اطلاع‌رسانی هیأت اسلامی هنرمندان اعلام کرد: شنیده می شود فیلمنامه «بزنگاه» با بازنویسی های اساسی رو به رو شده و گروه تولید، به شدت تحت فشار قرار گرفته اند تا در حد امکان با تغییر و تحولات ساختاری و محتوایی، از بار انتقادها بکاهند.


انتقاد از سریال بزنگاه در حالی صورت می گیرد که اعتیاد به عنوان یکی از معضلات اساسی جامعه در دو سریال «مأمور بدرقه» شبکه پنج و «روز حسرت» شبکه یک نیز دستمایه قرار گرفته، اما بزنگاه به دلیل تأثیرگذاری بیشتر و حجم مخاطب بیشتر با انتقادهای بیشتری رو به رو شده است.


افزایش انتقادات؛


همچنین همزمان با انتشار این اخبار رسمی و غیررسمی، خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران هم به منتقدان پیوست و در گزارشی شدید‌الحن با عنوان‌« بزنگاه تیشه‌ای بر سنت‌ها و روابط عرفی در جامعه» نوشت: پخش چند قسمت از این سریال کافی بود که داد از نهاد خیلی ها برآید که از جمله می توان به شورای نظارت بر صداو سیما و نمایندگان مجلس شورای اسلامی اشاره کرد.


ایرنا در گزارش انتقادی خود می‌نویسد: بزنگاه فارغ از مباحث یادشده، مقوله اعتیاد را در قالب شخصیت «نادر» مطرح و قبح این عمل و تبعات آن در جامعه را به دلیل نوع این شخصیت و کنش‌ها و واکنش‌های محیطی از بین برده و به نوعی خواسته یا ناخواسته آموزش در استفاده از مواد مخدر و در دسترس بودن آن برای کودکان را ترویج می کند.


این گزارش می‌افزاید: اعتیاد ، زیاده خواهی و طمع ورزی به عنوان پدیده های مذموم ، می تواند خانواده را به عنوان ستون و ارکان جامعه مورد تهدید جدی قرار دهد و شیرازه مناسبات فردی و اجتماعی را از هم بپاشد،‌ مجموعه بزنگاه تلاشی در این جهت است که شاید در بیان به دلیل مشکلات یادشده دچار لکنت و در پاره ای گرفتار افراط شده است.


باوچود این حواشی سریال «بزنگاه» کماکان یکی از پربیننده‌ترین سریالهای ماه مبارک رمضان محسوب می‌شود که اگرچه قرار گرفتنش در این جایگاه انتقادات بیشتری را متوجه‌اش کرده است، اما نباید فراموش کرد که به همان میزان هم دقت در برطرف کردن انتقادات وارده اهمیت دوچندان پیدا کرده است.