احتیاط در انتقال آب‌ سنگین به آمریکا

به گزارش خبرینه و به نقل از جام جم آنلاین ، علی‌اکبر صالحی امروز (سه‌شنبه) در حاشیه کنگره جراحان در جمع خبرنگاران درباره روند انتقال آب سنگین به آمریکا و دریافت مبلغ آن با بیان اینکه مذاکرات در این زمینه در جریان است، بیان کرد: قرار بود آب سنگین به آمریکا منتقل شود، اما بعد از قضیه ۲ میلیارد دلار دارایی‌‌‌های ایران در آمریکا، یک مقدار احتیاط کردیم.

وی افزود: تا زمانی که این قضیه حل نشود، در زمینه نحوه پرداخت و امور دیگر فعلا در حال مذاکره هستیم تا با اطمینان خاطر این کار را انجام دهیم.

مذاکرات با روس‌‌ها برای فروش ۴۰ تن آب سنگین در جریان است

وی درباره روند مذاکرات برای فروش ۴۰ تن آب سنگین به روسیه نیز بیان کرد: مذاکرات در این زمینه در جریان است و به موقع اطلاع رسانی می‌‌شود.

بیان کرد‌وگو با چک برای ساخت نیروگاه‌‌های هسته‌ای

رئیس سازمان انرژی اتمی درباره سفر اخیرش به چک، اسلواکی و اتریش بیان کرد: در سفر به چک و اسلواکی با متخصصان این کشورها در خصوص همکاری‌‌‌های هسته‌ای صحبت کردم.

صالحی ادامه داد: این دو کشور به خصوص چک یک پیشینه بسیار خوبی در صنعت هسته‌ای دارند. کشور چک علی‌رغم اینکه کشور کوچکی است، ولی صنایع سنگین خوبی دارد. اینها می‌‌توانند تمامی تجهیزات هسته‌ای از ابتدا تا انتهایش را بسازند، البته طراحی نمی‌کنند، ولی می‌‌توانند این تجهیزات را بسازند.

وی افزود: برای ساخت نیروگاه‌‌های بعدی هسته‌ای کشور با آن‌ها (چک) وارد بیان کرد‌وگو شده‌ایم و همچنین در مسائل دیگر با کشور اسلواکی.

وی درباره دیدارش با یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در وین نیز اظهار داشت: بیان کرد‌وگوهای مفصلی را با آقای آمانو داشتیم و مروری کردیم بر این سه ماهی که از برجام گذشته و اینکه چه اقداماتی تا به امروز انجام شده و چه اقداماتی باید انجام گیرد.

صالحی افزود: هشدار دادیم نسبت به اینکه نباید برجام به صورت یک طرفه مورد تفسیر قرار بگیرد. خوشبختانه زبان برجام زبان گویایی است و به انگلیسی نوشته شده و نباید تصور کنند به زبان دیگری نوشته شده و هر که بخواهد تفسیری بر آن بکند. چون گاهی پیش می‌‌آید که تفاسیر مختلفی از کلمات می‌‌شود.

رئیس سازمان انرژی اتمی خاطرنشان کرد: در برخی موارد حتی گفته‌ایم دیکشنری را آورده‌اند تا ببینند معنی آن واژه چیست. این مسائل پیش می‌‌آید، وقتی که سند قطور چند صد صفحه‌ای مانند برجام داشته باشیم که چند صد بند دارد، یقینا در برخی امور با یکسری مسائل از این گونه روبرو می‌‌شویم که قابل رفع است و مشکل خاصی ندارد.

وی در پاسخ به سؤالی در خصوص نقش انرژی هسته‌ای در حوزه سلامت عنوان کرد: ما در سازمان انرژی اتمی توجه ویژه‌ای به حوزه سلامت داریم و از تجربیات به وجود آمده در نیم قرن اخیر در زمینه هسته‌ای در حوزه‌‌های مختلف به خصوص سلامت استفاده می‌‌کنیم.

معاون رئیس جمهور ادامه داد: در ۲ سه سال اخیر توانستیم یکی از تجهیزات گلوگاهی و بسیار راهبردی و مهم وزارت بهداشت که همین سانتریفیوژها هستند را تأمین کنیم. این سانتریفیوژها عمدتا برای ساخت داروهای نوترکیب و جدید و برای جداسازی پروتئین‌‌ها و ساخت واکسن استفاده می‌‌شود. اگر بخواهیم این سانتریفیوژها را در بازار بین‌المللی تهیه کنیم، به عنوان اینکه تجهیزات با کاربری دوگانه است آن را در اختیار ما قرار نمی‌دهند و لذا خودمان وارد این عرصه شدیم.

صالحی با اشاره به رادیوکیت‌‌های تولید شده توسط سازمان انرژی اتمی عنوان کرد: در حال حاضر بیش از ۲۰ رادیوکیت‌‌های مختلف تولید می‌‌کنیم که بخشی تشخیصی و بخشی درمانی هستند و الان به ۱۵۰ مرکز پزشکی هسته‌ای ایران، خدمات ارائه می‌‌کنیم.

وی با اشاره به آغاز سرمایه‌گذاری حدود ۲۵۰ میلیارد تومانی در خصوص GNP و GDP در کشور و با کمک صندوق توسعه ملی، عنوان کرد: براین بنیاد رادیوداروهایی که تولید می‌‌شود در قالب GNP تولید می‌‌شود، مقدمات آن فراهم و خیلی از کارهای آن انجام شده و امیدواریم امسال بتوانیم بیمارستان پزشکی هسته‌ای را با به کار گیری مدرن‌ترین تجهیزات موجود تاسیس کنیم و امیدواریم قدم‌‌های جدی را در این زمینه برداریم، البته چهار تا پنج سال طول می‌‌کشد تا این بیمارستان تاسیس شود.

دکتر فاضل من را از مرگ حتمی نجات داد

صالحی با تشکر از پزشکان کشور، عنوان کرد: بعد از شصت و اندی سال توانستیم از فیض پزشکان در بیمارستان برخوردار شویم و دکتر فاضل من را از مرگ حتمی نجات داد و من همواره پزشک را واسطه فیض الهی می‌‌دانم.

رئیس سازمان انرژی اتمی افزود: سایه‌ای از تحریم روی بخش سلامت نیست.