احساس مى‏کنم خیلى شهوانى هستم و کنترل بر روى میل جنسى ندارم، چه کنم‏؟

چنان که می‏ دانید غریزه جنسی یکی از غرایزی است که خداوند در وجود انسان قرار داده است و باید در زمان مناسب و از طریق صحیح و مشروع به آن پاسخ داده و به ارضای آن پرداخته شود تا دچار فشارهای روحی و روانی و جسمی ناشی از عدم تأمین آن نشود. نه باید آن را کاملاً سرکوب کرد و نه می‏توان آن را رها کرد. ازدواج راه طبیعی و مشروع ارضای غریزه جنسی است با فراهم کردن امکانات و شرایط لازم باید سعی کرد به آن پاسخی صحیح داد. گر چه مشکلات گوناگون جامعه مانع ازدواج به موقع جوانان می‏ شود در عین حال با کاهش سطح توقعات و انتظارات پرهیز از تشریفات غیر ضروری و کنار گذاشتن بعضی رسومات فرهنگی و اجتماعی منفی، به تأخیر انداختن مراسم عروسی در دوران نامزدی و عقد و بعضی تدابیر دیگر می‏ توان از مشکلات مادی واقتصادی که فراروی بسیاری از جوانان می‏ باشد نجات یافت.

خداوند در قرآن کریم می‏ فرماید: «کسانی که تنگ دست می‏باشند دلهره فقر و عدم امکانات مادی نداشته باشند که از ناحیه فضل و رحمت خاص خداوندی در امر نکاح وازدواج کمک خواهد شد». وعده خداوند قطعی است و کسی نمی‏تواند به آن بدبین باشد پیامبر اکرم(ص) نیز می‏ فرماید: «اگر کسی به این مطلب اعتقاد نداشته باشد به خداوند سوء ظن دارد آن ظلم و گناه بزرگی است».

تصور نکنید که تنها شما هستید که احساس شهوت زیاد دارید؛ تقریبا تمام انسان ها در چنین وضعیتی قرار دارند. در درجه اول سعی کنید با تدابیری که در بالا به آن اشاره شد امر ازدواج خود را تسهیل کنید و موضوع را با والدین خویش مطرح کنید و از خداوند متعال کمک بخواهید و دعا کنید هم اسباب مادی ازدواجتان فراهم شود و هم همسری قانع و شایسته که بتوانید در مشکلات مادی نیز شما را یاری کند به شما عطا نماید. این از فضل و رحمت خداوند به دور نیست بلکه بسیار سهل و آسان است. نباید به دلیل فقر و عدم امکانات مادی، اخلاق و ارزش‏های معنوی را از دست داد با انجام بعضی کارها تمام قوای جسمی، روحی و روانی خود را نابود کرد و دچار عواقب سوء و پیامدهای جبران‏ناپذیر آن شد.

در عین حال در صورتی که به هر دلیلی نتوانستید ازدواج کنید تا زمان فراهم شدن شرایط و امکانات ازدواج برای کنترل این غریزه سرکش که اگر رها شود دین و دنیای فرد را تباه می‏کند راهکارهای عملی زیر را مورد توجه قرار دهید. تأکید می ‏کنیم که عمل به برخی از دستورالعمل‏ ها کافی نیست و باید به تمام آنها به صورت دقیق و کامل و همیشگی عمل کنید و الا نه تنها نتیجه ‏بخش نخواهد بود، بلکه موجب خستگی شده و شما را دلسرد می‏کند. بهترین کار این است که به شهوت خود پر و بال ندهید وگرنه پس از آن، کنترل آن بسیار بسیار سخت خواهد شد. زمانی که می توان روی دوچرخه به راحتی حرکت کرد، چه نیازی به تکان دادن فرمان و حرکاتی است که سبب افتادن انسان شود؟! حال با تأکید بر این مقدمه به بیان دستورالعمل‏ ها می‏ پردازیم:

الف) توصیه‏ های اولیه به منظور کنترل نیروی شهوت و فرار از گناه خودارضایی:
۱- سعی کنید به هنگام خواب شکم شما بیش از حد معمول پر نباشد.
۲- از پوشیدن لباس‏های تنگ و چسبان اجتناب کنید.
۳- از نگاه کردن به مناظر، فیلم ‏ها و تصاویر تحریک کننده جدا خودداری کنید و به محض مواجه شدن با این امور چشم خود را بسته و یا به زمین و یا آسمان نگاه کنید.
۴- از شنیدن و خواندن مباحث و مطالب جنسی و حتی شوخی‏ های جنسی و تحریک‏ کننده و فکر کردن در این امور جدا پرهیز کنید.
۵- از خوردن مواد غذایی که محرک است مانند: خرما، پیاز، فلفل، تخم‏ مرغ، گوشت قرمز، غذاهای پرچرب، حتی ‏المقدور اجتناب و به میزان ضرورت اکتفا کنید.
۶- قبل از خواب حتما مثانه خود را تخلیه نمایید.
۷- از نوشیدن افراط ‏گونه آب و مایعات پرهیز کنید (به خصوص شب‏ ها و قبل از خوابیدن).
۸- هیچ‏گاه بدن عریان خود را در آینه نگاه نکنید.
۹- از دست‏ ورزی اندام جنسی خود اجتناب کنید و در هیچ شرایطی دست‏ ورزی نکنید.
۱۰- هرگز به رو نخوابید.
۱۱- به منظور تخلیه انرژی جسمانی بدن خود، به طور منظم و زیاد ورزش کنید.
۱۲- هیچ‏گاه بیکار نباشید، برای اوقات فراغت خود برنامه داشته باشید و آن را با مطالعه، ورزش، زیادت عبادت و… پر کنید.
۱۳- هرگز در مکانی خلوت و تنها و دور از نظر دیگران نباشید.
۱۴- هرگاه مورد هجوم افکار جنسی واقع شدید، در مکان خلوت و دور از نظر دیگران بسر نبرید بلکه در مجالس عمومی وارد شوید و در آنجا به سر برید.
۱۵- ماهی چند روز، روزه مستحبی بگیرید و اگر توان آن را ندارید روزه اخلاقی بگیرید؛ یعنی، میزان صرف غذا را کاهش و فاصله هر وعده غذا را افزایش و تعداد دفعات غذا را کاهش دهید و به حداقل خوراک اکتفا کنید.
۱۶- با نامحرم رفتار متکبرانه داشته باشید و از سخنان ملایمت‏ آمیز با آنها خودداری کرده واز نرمی در کلام با آنها اجتناب ورزید.
۱۷- هیچ‏گاه با نامحرم و جنس مخالف در مکان خلوت و دور از نگاه دیگران باقی نمانید، حتی برای آموزش و…
۱۸- قرآن زیاد بخوانید و درباره معانی آیات آن فکر کنید.

ب ) عواقب خودارضایی:
دوست عزیز خوب است در اینجا توجه شما را به عواقب خودارضایی جلب نماییم تا با آگاهی از آنها بهتر بتوانید دامن همت به کمر زده و از این گناه اجتناب ورزید. البته عواقب سوء و پیامدهای منفی و عملی این گناه جدای از آن که معصیت است، فراتر از آن است که بتوان آنها را برشمرد، بلکه فقط به چند مورد از آن اکتفا می‏ کنیم:
۱- پیامدهای جسمانی: ضعف چشم و بینایی، تحلیل رفتن قوای جسمانی، عقیم شدن و ناتوانی در تولید مثل، پیری زودرس، ضعف مفاصل، لرزش دست، زشتی چهره و از بین رفتن طراوت صورت.
۲- پیامدهای روحی و روانی: ضعف حافظه و حواس ‏پرتی، اضطراب، منزوی شدن و گوشه‏ گیری، افسردگی، بی‏ نشاطی و لذت نبردن از زندگی، پرخاشگری و بداخلاقی و تندخویی، کسالت دائمی، ضعف اراده، اختلال سیستم عصبی به دلیل این‌که جای فاعل و معفول مشخص نیست.
۳- عوارض اجتماعی: ناسازگاری خانوادگی، بی‏ میل شدن به همسر و ازدواج در حال و آینده، ناتوانی در ارتباط با جنس مخالف و همسر، بی ‏غیرت شدن، احساس طرد شدن، از بین رفتن عزت، پاکی، شرافت و جایگاه اجتماعی، دیر ازدواج کردن و لذت نبردن از زندگی مشترک.

13 نظر برای "احساس مى‏کنم خیلى شهوانى هستم و کنترل بر روى میل جنسى ندارم، چه کنم‏؟" ارسال شده
 1. محمد گفت:

  سلام
  آقا سعید اولا احترام به نظر دیگران واجبه
  ثانیا من خودم به این مشکل دچار شده بودم اما از وقتى که نماز میخوندم دیگه این کارو انجام ندادم.

 2. سعید گفت:

  پاداش نخواستیم.جواب منطقی میخوایم.اینکه فقط توکل کنی که چیزی تغییر نمیکنه.بعضی وقتها همین به ظاهر توکل هم خودش یه نوع خود فریبیه.دلمونو به چیزی واهی خوش میکنیم.توکل یک سال ،دو سال،سه سالگلامصب نه دیگه هفت هشت سال.خوب سن جنسی آدم مگه چقدره… برید کنار یه آدم بی طرف بیاد.نه با مذهبی جماعت و نه با لامذهب جماعت مراوده دوستانه نداشته باشه و فقط هدف بهبود معیشت و مملکت باشه.شما خیال میکنی من دوست نداشتم تو هیجده الی بیست سالگی ازدواج کنم.آخه مرض دارم خودمو شکنجه بدم.دست منه مگه.یه زمانی نون دونه ای بیست تومن بود حقوق پونصد.حالا نون دونه ای سیصد تومنه حقوق ششصد.دستمزد به نسبت حقوق ببین چه اختلافی داره.تازه این کوچیکترینشه.نفست از جای گرم بلند میشه عمو

 3. علی گفت:

  خود ارضایی اشکال داره ……………………………………………………………………………واسه ازدواج پول ندارم

 4. محمد مهدی گفت:

  سلام، دوستان مشکل اونایی که دیر ویا به خاطر مشکل مالی ازدواج نمیکنند، اعتماد نداشتن به خداوند کریم است ونداشتن همت واستقلال شخصی واراده آهنین

  1. سعید گفت:

   جفنگ نگو خواهشا

 5. شنتیا گفت:

  هفت شهر عشق را عطار گشت..
  ..
  ما هنوز اندر خم یک کوچه ایم

 6. aria گفت:

  در دیزی بازه حیای گربه کجا رفته…
  بهترین راه توکل…

 7. امین گفت:

  ببینید دوستان من کسی هستم که زود ازدواج کردم و الان یک پسر هم دارم و زندگی خوبی دارم فقط توقع خودم و خانمم کم بود همین،دختری انتخاب کنید که بساز باشد نه فقط زیبا باشد و بهئ خدا توکل کنید خدا هیچ گاه درماندهتان نمیکند فقط دقت،کم توقعی،توکل به خدا همین …

 8. Jawid گفت:

  نمیدانم که اینکار چطوره
  چون اکثرا فکرم وسواس اس حالا اینکه ضرر دارد یا فایده نمیدانم

 9. naser گفت:

  احمد اقا جواب زیبایی دادند دیگه حرفی نمی مونه….

 10. سعید گفت:

  چرا چرت میگی من نه پول دارم ازدواج کنم نه صیغه مورد اطمینان گیر میاد منظورم ایدز و چیزهای دیگه است نه میتونم تو این جامعه الوده خودم رو کنترل کنم اصلا چطوری میتونی خودتو کنترل کنی وقتی دختره با ساپورت یا شلوار کشی میاد بیرون و مانتوش تا خط ب ا س ن ش اومده چطور میتونی خودتو کنترل کنی وقتی دختره که هیچ زنه با شوهرش کاملا ازاد میاد بیرون و از اون مانتوهای جلو باز میپوشه خب الان با کدوم عقلت اینو میگی

 11. حسین گفت:

  من الان جنسیم زده بالا.زنم ندارم.نمیتونم بگیرم حالا به جز خود ارضایی چیکار میتونم بکنم

 12. احمد گفت:

  سلام . ببینید اسلام میگه زن بگیرید حالا یکی اگه شرایطشو نداشته باشه قرآن می فرماید برای خدا تقوا پیشه کن نمیگه که میل جنسیتو برطرف کن ولی زیاده روی نکن ، پس به خدا توکل کن برای او تقوا پیشه کن مطمئن باش خداوند پاداش خوبی بهت میده .

نظرات بسته شده است.