احساس می کنم همسرم دوستم ندارد

دختری ۲۵ ساله هستم. ۱۱ماه است که در عقد هستیم. تا به حال با همسرم مسافرت نرفتم. احساس می کنم همسرم دوستم ندارد. هر موقع با حرف هایش ناراحتم می کند، تنهایم می گذارد، من گریه می کنم، کس دیگری را ندارم با او درد دل کنم. با این رفتارهای او، همیشه توی خودم هستم. همسرم هم هیچ وقت به من توجهی ندارد.

گفته اید که ۱۱ ماه است که عقد کرده اید و تاکنون با همسرتان مسافرت نرفته اید اما دلیل آن را بیان نکرده اید. هم چنین گفته اید که احساس می کنم همسرم من را دوست ندارد. باید این موضوع را مورد توجه قرار دهید که در اغلب موارد ممکن است که احساسات ما اشتباه باشد و افراد برای رفتارشان دلایل منطقی داشته باشند و یا برداشت ما از رفتار آنان اشتباه باشد؛ معنی دیگر این حرف، این است که همه چیز آن طور که به نظر می آید نیست و این یک حقیقت است. ممکن است همسرتان به دلیل مشکلات مالی و اقتصادی و یا مشکلاتی دیگر نتوانسته باشد شما را به مسافرت ببرد. اما با توجه به کلیت سوال شما می توان بیان کرد که شما در ارتباط برقرار کردن با همسرتان دچار مشکل هستید و برای اینکه بتوانید ارتباط خوب و موثر با همسرتان برقرار کنید تا در مورد خواسته ‌ها و احساساتتان با او صحبت کنید، لازم است مهارت ارتباط موثر را فرا بگیرید.

برای اینکه بتوانید ارتباط بهتری با همسرتان برقرار کنید بهتر است این موارد را مورد توجه قرار دهید:

۱-به ارزش های مورد قبول طرف مقابل احترام بگذارید و آن ‌ها را زیر سوال نبرید.

۲-برای حفظ رابطه و تداوم آن تلاش کنید. هر رابطه ای حتی بهترین آن ‌ها، اگر تقویت نشود رو به زوال می رود؛ بهترین هدیه زوجین به یکدیگر، توجه است.

۳-تفاوت های خود و همسرتان را بشناسید و آن ‌ها را بپذیرید؛ به طور مثال، زن در مواقع بحرانی دوست دارد کنار شوهر خود باشد و با او حرف بزند ولی مرد در این حالت ‌ها می خواهد تنها باشد و فکر کند.

۴-اجازه ابراز وجود را به خود و همسرتان بدهید. ابراز وجود یعنی شما احساسات خود را به خوبی ابراز کنید و به طرف مقابل هم اجازه دهید احساسات خود را بیان کند. خیلی وقت ‌ها ارتباط های ما دچار سوء تفاهم می شود زیرا حرف دلمان (احساسمان) را بیان نمی کنیم و از طرف مقابل هم این فرصت را می گیریم. این مسئله در زوج های جوان بسیار دیده می شود، به طوری که اگر از همسرشان رفتار نامناسبی ببینند، از ترس اینکه مبادا توجه او را از دست دهند حرف دلشان و احساسشان را باز گو نمی کنند. این نشانه ای از یک ارتباط بد است و باید انتظار آن را داشت که رابطه آن ‌ها به زودی به بحران کشیده شود.

۵-احساسات خود را غیرمستقیم و به صورت طعنه و کنایه بیان نکنید. طعنه زدن یکی از بدترین شکل های ارتباطی است.

۶-از سرزنش کردن یکدیگر بپرهیزید؛ زیرا سرزنش باعث ناامیدی می شود و وقتی کسی درمانده و مایوس می شود، تسلیم خواهد شد و این هم یک نوع رابطه بد است. زنی که همسرش را پیوسته سرزنش می کند سردی و بی تفاوتی را به حریم خانواده اش راه می دهد.

۷-سعی کنید موضوعات مورد علاقه و جالبی را برای صحبت کردن انتخاب کنید. توجه داشته باشید که انتخاب موضوع باید بر اساس محتوای بیان کرد‌وگو و شناخت شما از همسرتان باشد. 

در انتها باز هم توصیه می شود از کمک یک مشاور خانواده در این زمینه استفاده کنید.

حمید شیرازی- کارشناس ارشد روانشناسی

مطلب بالا در حوزه آموزشی بانوان و در این آدرس اینترنتی در تاریخ ۲۲ July 2015 | 11:15 am منتشر شده و گروه اینترنتی خبرینه آن را بازنشر کرده است.