احمدی نژاد: سعی ما عرضه بنزین باقیمت‌۸۰ تومان است

پنجمین نشست خبری رییس‌جمهور با خبرنگاران با حضور تعداد کثیری از خبرنگاران و عکاسان داخلی و خارجی برگزار شد. در این کنفرانس خبری که نخستین نشست خبری دکتر احمدی نژاد در سال ‌٨۶ بود رییس جمهور ضمن اعطای نشان لیاقت درجه‌ ‌٣ به ناوسالار یکم پاسدار ابوالقاسم آمانگاه، فرمانده‌ مرزبانان دستگیر کننده متجاوزان انگلیسی در آب‌های کشورمان گفت: ‌١۵ نفر از ملوانان متجاوز انگلیسی دستگیر شده، از سوی نظام جمهوری اسلامی ایران مورد عفو قرار گرفتند.


به گزارش ایسنا، محمود احمدی‌نژاد خاطرنشان کرد که آزادی این ملوانان را به مردم انگلیس هدیه می‌کند و از دولت بلر می‌خواهد که نظامیان مزبور را به جرم پذیرش و بیان حقیقت مجازات نکند.


به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران، دکتر محمود احمدی‌نژاد، رییس‌جمهور کشورمان در پنجمین نشست مطبوعاتی خود در ابتدا در مقدمه‌ای با اشاره به حضور پیامبران الهی برای هدایت انسان‌ها و تحقق عزت و کرامت جامعه‌ی بشری، اظهار داشت: همه‌ی انسان‌ها نیازمند تعالیم انبیاء هستند و همه با حرکت در راستای این تعالیم می‌توانند به سعادت برسند.



احمدی‌نژاد با بیان این که متاسفانه ملت‌های آزاده‌ی جهان علی‌رغم خواست عمومی‌شان بعضا تحت ستم استکبارگران و زورگویان هستند، اظهار داشت: امروز مشاهده می‌کنیم که حقوق ملت‌های آزاده بعضا در تصمیم‌گیری‌ها زیر پا گذاشته و آزادی و امنیت از آنها سلب می‌شود. قدرت‌های زورگو اجازه نمی‌دهند دیگر کشورها پیشرفت کنند. کشورهای زورگو منافع کشورهای آزادیخواه جهان را زیر پا می‌گذارند و حق آنها را پایمال می‌کنند. این قدرت‌های زورگو با فریب افکار عمومی اعلام کرده‌اند که می‌خواهند با عنوان کشف سلاح‌های کشتار جمعی و مبارزه با دیکتاتور به عراق بروند و ما دیدیم که با این بهانه به عراق حمله کردند و شما وضعیت کنونی عراق را مشاهده می‌کنید، می‌بینید که دیکتاتور از این کشور رفت و قدرت‌های زورگو سلاح کشتار جمعی پیدا نکردند.



احمدی‌نژاد گفت: اکنون در عراق دولت قانونی مستقر شده و قانون اساسی حاکم است ولی متاسفانه هنوز اشغال‌گران از این کشور نرفته‌اند. آیا مرجع قانونی وجود دارد که مشخص کند چرا اشغال‌گران افکار عمومی را فریب داده‌اند؟ مگر نه این که اگر این اشغال‌گران از صدام علیه ملت ایران حمایت نمی‌کردند، مجبور نبودند امروز به بهانه‌ی برخورد با دیکتاتور، عراق را اشغال کنند؟ آیا شورای امنیت می‌توانست جلو این اقدام را بگیرد و اکنون می‌تواند متجاوز را تنبیه کند؟ شما دیدید که این قدرت‌های زورگو در ویتنام چه فجایعی به وجود آوردند. آیا مسببان این فاجعه‌ی تاریخی مجازات و معرفی شدند؟ شما جنگ ‌٣٣ روزه‌ی لبنان را نیز مشاهده کردید که در ابتدا با فشار دولت آمریکا و انگلیس، شورای امنیت نتوانست در ارتباط با این جنگ تصمیمی بگیرد و آنها وقتی دیدند اسرائیلی‌ها نمی‌توانند به پیروزی برسند قطعنامه صادر کردند. آیا در این قضیه متجاوز شناخته و برایش تنبیه در نظر گرفته شد؟



احمدی‌نژاد افزود: اکنون به نظر می‌رسد با فشار برخی کشورها شورای امنیت نمی‌تواند در برابر فجایعی که صورت می‌گیرد، کاری بکند و هر وقت نیز تصمیم می‌گیرد کاری انجام دهد تعدادی دیگر از اعضای این شورا سعی می‌کنند مصوبه‌ی آن را وتو ‌کنند و آن‌قدر این کار را تکرار کرده‌اند که حمایت از ستم‌گرانی مانند رژیم صهیونیستی و پایمال کردن حقوق مظلومانی مانند مردم فلسطین در کارنامه‌ی برخی اعضای شورای امنیت به صورتی ثابت درآمده است.



رییس‌جمهور در ادامه به تمدن ملت ایران اشاره کرد و گفت: مردم ایران در طول تاریخ پاسدار حقوق انسان‌ها، طرفدار صلح و امنیت و خواهان دوستی با انسان‌ها و توجه به اخلاق و کرامت انسانی بوده‌اند و با طلوع خورشید اسلام آهنگ رشد تعالی در ایران رشد پیدا کرد.



احمدی‌نژاد افزود: قدرت‌های زورگو سعی داشته‌اند در طول این سال‌ها جلو پیشرفت ملت ایران را بگیرند و حکومت‌های دست‌نشانده ایجاد کنند. ما شاهد مداخله‌ی دولت‌های زورگویی مانند انگلیس و آمریکا در امور ایران بوده‌ایم که نمونه‌ی آن کودتایی است که در سال ‌١٣٣٢ در ایران به وسیله‌ی آمریکایی‌ها صورت گرفت و در آن کودتا حکومت قانونی ایران از بین رفت و یک حکومت دیکتاتور دیگر بر سر کار آمد و بعد از آن ‌٢۵ سال ملت ایران تحت این حکومت قرار گرفت و ده‌ها سال دچار عقب‌ماندگی شد، اما در سال ‌۵٧ مردم ایران با رهبری امام خمینی(ره) و بدون حمایت شرق و غرب حکومت دیکتاتوری را ساقط و نظام جمهوری اسلامی را پایه‌گذاری کردند.



رییس‌جمهور در بخش دیگری از صحبت‌های خود اظهار داشت: ملت ما بهای سنگینی را برای آزادی و استقرار نظام اسلامی داده است و ما در این راستا هزاران شهید و جانباز داریم و دشمنان نیز برای این که با انقلاب و ملت ایران مقابله کنند، اقدام به توطئه‌هایی کردند که از جمله‌ی آن‌ها تحریم، ایجاد جنگ و مداخله و ایجاد درگیری‌های داخلی بود.



احمدی‌نژاد به چگونگی شروع جنگ تحمیلی و همچنین نقش قدرت‌های زورگو در حمایت از صدام در حمله به ایران اشاره کرد و گفت: صدام با حمله به ایران تعداد زیادی از مردم بی‌گناه را به شهادت رساند، ولی جوانان ایران اسلامی در برابر این دشمن ایستادند و اجازه ندادند که یک وجب از خاک کشورمان در تصرف دشمن باقی بماند و بعد از جنگ نیز با عزم و کوشش بیشتر در راستای ساختن ایران اسلامی قدم برداشتند.



وی ادامه داد: به وضوح کشورهای زورگو در جنگ تحمیلی از صدام حمایت می‌کردند و سلاح و حتی تسلیحات شیمیایی در اختیار صدام قرار می‌دادند. متاسفانه شورای امنیت در این قضیه نه تنها در راستای تنبیه متجاوزان قدم برنداشت، بلکه دائم کشور ما را برای پذیرش آتش‌بس و تن دادن به اجبار تحت فشار قرار می‌داد و نتیجه‌ی این اقدامات این بود که صدام به کویت حمله کرد ولی چون این بار بحث منابع نفتی و همچنین منافع اقتصادی کشورهای زورگو مطرح بود، آمریکا به همراه متحدان خود صدام را از کویت خارج کرد.



احمدی‌نژاد گفت: گناه ملت ما در جنگ هشت ساله این بود که می‌خواست آزاد باشد و بر اساس آزادی و استقلال و بدون وابستگی زندگی کند. می‌خواست تحت سیطره‌ی قدرت‌های بزرگ نباشد و گناه امروز ملت ایران این است که در راه استقلال و دست یافتن قله‌های پیشرفت قدم برداشته و می‌خواهد پیشرفت علمی کند.



رییس‌جمهور به عضویت ایران در سازمان انرژی اتمی اشاره کرد و گفت: بر اساس قانون NPT کشورهای عضو این سازمان دارای حقوق و وظایفی هستند. جمهوری اسلامی ایران تاکنون از قوانین عدول نکرده و همیشه به تکالیف خود عمل کرده و سندهای ایران در این ارتباط در اختیار آژانس است. بر اساس گزارش خود سازمان انرژی اتمی هیچ‌گونه انحرافی در فعالیت‌های ما دیده نشده است ولی برخی از قدرت‌های زورگو که خود به صورت کامل از انرژی هسته‌یی سود می‌برند امروز در برابر دستیابی ایران به انرژی هسته‌یی موضع گرفته و این امر را بر نمی‌تابند.



وی افزود: عملکرد شورای امنیت نشان می‌دهد که این شورا بعضا تحت فشارهای برخی از قدرت‌های سیاسی است و بر این اساس تصمیم‌گیری می‌کند. سوال ما این است که این شورا تا چه میزان می‌خواهد بر اساس فشارهای تبلیغاتی برخی از قدرت‌های زورگو به حقوق مظلومان توجه نکند. سوال این است که تا چه میزان کشورهای عضو این شورا می‌توانند از امتیاز حضور خود در این شورا سوءاستفاده کرده و حقوق مستضعفین را پایمال کنند. به چه میزان حقوق انسانی کشورهای آزاده ‌باید تحت فشارهای قدرت‌های زورگو در این شورا پایمال شود.



رییس‌جمهور در ادامه سخنانش در نشست خبری اظهار داشت: این سوال مطرح می‌شود که آیا آن‌ها (قدرت‌های بزرگ) به این نتیجه نرسیده‌اند که باید به حق و عدالت رای دهند؟ آیا مردم جهان از حق و عدالت بیشتر سود نمی‌برند؟



وی با اشاره به ساختار شورای امنیت، افزود: همه می‌دانند که ساختار سازمان ملل متحد به ویژه شورای امنیت نتیجه‌ی جنگ جهانی دوم است و قدرت‌های پیروز در جنگ، ساز و کاری را تعبیه کردند که بتوانند جهان را در دست گیرند. در آن زمان جهان به دو قسمت و دو بلوک شرق و غرب تقسیم شد و پس از آن جنگ‌های زیادی اتفاق افتاد، اما هیچ‌کس نمی‌توانست علیه دیگری به شورای امنیت شکایت کند، زیرا ساختار این شورا به نحوی طراحی شده بود که آنها را دارای مصونیت و نفوذ کرده بود.



وی ادادمه داد: در حال حاضر هیچ عضوی از شورای امنیت نمی‌تواند از آمریکا و انگلیس به این شورا شکایت کند و امیدوار باشد که به شکایت او رسیدگی‌ ‌شود، زیرا هر تصمیمی که این شورا بگیرد، به نفع طرف دعوا نخواهد بود و یا اساسا اجازه طرح مساله را به آن عضو نمی‌دهند و آن را وتو می‌کنند، از طرف دیگر می‌توانند از همان کشور که شکایت داشته، شکایت کنند؛ بنابراین آنها همزمان شاکی، دادستان و قاضی هستند و در صدور حکم، مشارکت می‌کنند. سوابق نشان می‌دهد که آمریکا و انگلیس در این مکانیزم پیشتاز بودند و نتیجه آن همین وضعیتی است که می‌بینیم؛ یعنی کشورهای طرفدار صلح و امنیت، هیچ نقشی در تصمیمات عادلانه و صحیح ندارند و این یعنی این که امید به برپایی صلح، امنیت و آرامش هر روز ضعیف‌تر می‌شود.


رییس‌جمهور با اشاره به دورشدن روزافزون برخی کشورها از معنویت و دین و بی‌توجهی‌ آنها به تصمیمات انبیای الهی، گفت: رمز کمال و رشد بشر در خداپرستی و اطاعت از پروردگار جهان است. خدا خواسته تا بندگان صالح، جانشین او در زمین باشند و بندگان صالح کسانی هستند که با معیار حق و عدالت، بین مردم حکم‌رانی می‌کنند، اما متاسفانه برخی حاکمان و قدرتمنداران، تسلیم خواسته‌های شخصی، گروهی، حزبی و هم‌چنین کمپانی‌های بزرگ اسلحه‌سازی و نفتی هستند و برای آن‌ها، خدا، کرامت انسان، جان و مال مردم، مفاهیم بی‌معنی هستند.


وی اظهار داشت: امروز انتظار ملت‌ها این است که حق و عدالت مبنای تصمیمات شورای امنیت باشد و برای همه مردم جهان، عدالت و حق، اجرا شود؛ زیرا تنها عدالت و حق ماندگار است و بی‌عدالتی و ظلم مانند کفی بر آب از بین خواهد رفت.



احمدی‌نژاد در ادامه با اشاره به سخنرانی سال قبل خود، گفت: ساختار شورای امنیت باید بر اساس عدالت شکل گیرد و این یک امری ضروریست. اگر اعضای شورای امنیت نسبت به این اقدام مهم مصمم باشند، هیچ قدرتی نمی‌تواند جلو تصمیم آنها را بگیرد، اما در صورتی که این ساختار اصلاح نشود، هر عضو این شورا باید منتظر باشد که حق کشور و مردمش، توسط برخی قدرت‌ها ضایع شود؛ البته قدرتهای زورگو تصور نکنند که دائمی و پایدار باقی خواهند ماند. آنها باید به سرنوشت گذشتگان نگاه کنند و بدانند که اشغالگری، فشار بر مردم کشورهای ضعیف و ظلم و ستم، سقوط آنها را تسریع خواهد کرد و این سرنوشت، یک سنت همیشگی است. رییس‌جمهور در ادامه گفت: متاسفانه این دولت‌ها به ملت‌های خود نیز ستم می‌کنند. شواهد نشان می‌دهد برخی ملت‌های تحت حاکمیت این دولت‌ها و حکومت‌ها به دولت‌هایشان افتخار نمی‌کنند؛ بلکه از دروغ‌گویی و بی‌عدالتی دولت‌های خود در رنج هستند.



وی اظهار داشت: به کشور عراق حمله و آن را اشغال می‌کنند و علاوه بر ظلم و ستم فراوان به مردم این کشور رنج‌های زیادی به مردم آمریکا و انگلیس تحمیل می‌کنند، زیرا هزینه جنگ و باقی ماندن در عراق بر مردم آمریکا و انگلیس تحمیل شده است.



احمدی‌نژاد با اشاره به تجاوز ملوانان انگلیسی به آبهای کشورمان گفت: ملت ایران از تجاوز به آبهای سرزمینش ناراحت است، این مردم در ‌٨ سال دفاع مقدس پایمردی و مقاومت خود در دفاع از آب و خاک کشورشان را ثابت کرده‌اند و با هر تجاوزی مخالف هستند و در مقابل آن به شدت می‌ایستند.



رییس‌جمهور گفت: من به نمایندگی از ملت بزرگ ایران مرزبانان غیوری را که متخلفان و تجاوزگران به آبهای کشورمان را دستگیر کردند، با اعطای نشان درجه سوم لیاقت به فرمانده آنها تقدیر می‌کنم.



رییس‌جمهور در ادامه گفت: نظام جمهوری اسلامی در عین اقتدار و داشتن حق قانونی برای محاکمه‌ی نظامیان با تاسی به پیامبر عظیم‌الشان اسلام این ‌١۵ نفر(نظامیان انگلیسی) را مورد عفو قرار داده و آزادی آن‌ها را به مردم انگلیس هدیه می‌کند و از دولت آقای بلر می‌خواهم نظامیان مزبور را به جرم پذیرش و بیان حقایق مجازات نکند. همچنین از آقای بلر می‌خواهم که به جای تشدید مناقشات بین‌المللی نوسازی و تولید سلاح‌های هسته‌یی و اشغال سرزمین دیگران به صلح، عدالت، راستگویی و اخلاق بیندیشد و به مردم انگلیس خدمت کند.



وی تاکید کرد: همگان باید بدانند ملت بزرگ ایران از حقوق و سرزمین خود متحد و یکپارچه و با اقتدار دفاع کرده و خواهد کرد و به احدی اجازه‌ی تجاوز نخواهد داد.



احمدی‌نژاد در عین‌حال خاطرنشان کرد: البته متاسفیم از این‌که جوانان و نظامیان انگلیسی در عراق مانده‌اند و در آب‌های سرزمینی ایران دستگیر می‌شوند. همه شاهد بودیم که در بین نظامیان دستگیرشده یک خانم که مادر یک فرزند خردسال است نیز حضور دارد. چرا سخت‌ترین ماموریت‌ها یعنی گشت‌زنی دریایی باید به یک مادر و هزاران کیلومتر دورتر از خانه و فرزندش واگذار شود.



وی با طرح این سوال که چرا به عواطف مادری احترام گذاشته نمی‌شود؟ گفت: چرا زیبایی و گرمی خانواده‌ها در مغرب زمین در معرض نابودی است؟ متاسفانه دولت آقای بلر راه جنجال‌آفرینی و هیاهو را در برخورد با این تجاوز انتخاب کرد و بلافاصله موضوع را به شورای امنیت سازمان ملل کشاند.



رییس‌جمهور ادامه داد: شورای امنیت اگرچه با مقاومت دولت‌های مستقل به همه‌ی خواست‌های دولت انگلیس پاسخ مثبت نداد اما بدون بررسی دقیق و مشاهده‌ی اسناد قطعی بیانیه‌ای صادر کرد. مردم جهان می‌پرسند که چرا؟ سوال این است که شورای امنیت با این روند به کجا می‌رود؟ اتحادیه‌ی اروپایی نیز بدون هر نوع بررسی و شنیدن دلایل ایران را محکوم و خواستار آزادی نظامیان شد. آیا خود اعضای اتحادیه‌ی اروپا می‌پذیرند که حاکمیت آنها نقض شود و به سرزمین‌شان تجاوز شود؟



به گزارش ایسنا، احمدی‌نژاد در ادامه‌ی سخنان خود با طرح این سوال که ” چرا هنوز به مناسبات نژاد‌پرستانه پایبند هستند، آیا با این رویکرد می‌خواهند اروپا را اداره کنند، روابط خود را با دیگران تنظیم کنند و جایگاه اروپا را ارتقاء ببخشند؟” ادامه داد: ما از آقای شیراک هم تعجب می‌کنیم که بدون بررسی اعلام موضع می‌کند، آیا احترام به حقوق انسان‌ها و حق حاکمیت دولت‌ها و ملت‌ها یک تعهد است یا فقط یک ادعاست؟



وی ادامه داد: تاسف‌بارتر این است که دولت انگلیس حتی این شجاعت را ندارد که به مردم خود حقیقت را بگوید و به تصمیمات اشتباه خود اعتراف کند. بدون تردید مردم انگلیس این حق را دارند که از دولت خود بپرسند سربازان‌شان در عراق و یا در آب‌های سرزمین ایران چه می‌کنند؟ ما قضاوت را در این مورد به مردم جهان و مردم انگلیس وامی‌گذاریم.



احمدی‌نژاد با بیان این‌که ” همه شاهد بودیم که کمونیسم در جهان شکست خورد و به تاریخ پیوست” گفت: همه شاهد هستیم که مکتب‌های دست‌ساز بشریت نتوانستند او را گامی به سمت صلح و آرامش و دوستی و عدالت جلو ببرند. لیبرالیسم مورد ادعای غرب در ذات خود شکست خورده است؛ زیرا بشریت را از اخلاق و معنویت و از ایثار و فداکاری و از عشق‌ورزی و محبت دور و در تنگنای تمایلات مادی و شخصی اسیر می‌کند.



رییس‌جمهور کشورمان هم‌چنین با طرح این سوال که ” آیا در فرهنگ سیاسی بسیاری از دولتمردان امروز مغرب زمین جایی برای عشق، محبت، صداقت، پاکی، خانواده و انسان‌دوستی باقی مانده است؟” گفت: آیا در مرام آنان همه‌ی ارزش‌ها قربانی منافع حزبی و مادی و سلطه بر دیگران است؟ بشر موجودی چند بعدی است، حقیقت انسانی که سراسر زیبایی، عشق و کمال است پرتویی از روح الهی است که خداوند در همه‌ی انسان‌ها قرار داده است. این حقیقت والا تنها در پرتو تعلیمات انبیاء الهی در بشر رشد و نمو پیدا می‌کند.



احمدی‌نژاد پیامبران را باغبانان گل‌های وجود و حقیقت انسانی توصیف کرد و گفت: ایجاد صلح، صفا، امنیت، دوست داشتن، عشق، مهرورزی، آرامش دل‌ها و قلب‌های انسانی و رساندن بشر به قله‌های عزت و سربلندی همه از اهداف پیامبران بود. اگر پیامبران با باطل و ظلم مخالفت کرده‌اند برای آن بوده است که ظلم و زورگویی ساحت انسانی را آلوده می‌کند. مبارزه‌ی آنان با ظلم نظیر مبارزه با آفت‌ها و بیماری‌هاست.



رییس جمهور با تاکید بر این‌که ” همه‌ی پیامبران از جمله پیامبر عزیز اسلام با اخلاق و محبت مردم را به خدا دعوت کرده‌اند” گفت: پیامبر بزرگ اسلام الگوی بزرگ عشق و محبت به انسان‌هاست. پیامبری که در اوج قدرت و عزت عفو خود را بر همه می‌گسترانید و خیر و رحمت او همه را شامل می‌شد. او می‌خواست به فرمان خداوند متعال ارزش‌های انسانی را ترویج کند و به بشریت بیاموزد که قدرت و حکومت هدف نیستند مگر آن‌که موجب ترویج عدالت و دفاع از حقوق انسانی باشند.



وی با اشاره به ایام ولادت پیامبر اسلام (ص) گفت: ما از این بابت متاسفیم که قدرت‌های بزرگ و رسانه‌های وابسته به شبکه‌ی صهیونیست‌ها نمی‌گذارند چهره‌ی تابناک و مهربان پیامبران عزیز الهی از جمله پیامبر گرانقدر اسلام به جهان معرفی شود تا مردم گمشده‌ی خود و محبوب و منجی و مطلوب خود را بیابند و بدانند که در جهان رهبران بزرگی هستند که برای خوشبختی، رفاه و عدالت، صلح، نجات بشریت و خروج از تاریکی به نور فداکاری‌ها کرده و رفتار، اعمال و سخنان ایشان الگوی جاویدان بشریت است.



به گزارش ایسنا در ادامه‌ی نشست مطبوعاتی دکتر محمود احمدی‌نژاد، خبرنگار واحد مرکزی خبر به عنوان نخستین سوال‌کننده پرسید: در حدود یک و نیم سال اخیر به همراه هیات دولت به ‌٢۶ استان سفر کردید و امسال باید سال به ثمررسیدن باشد. آیا برای پیگیری نتایج این سفرها برنامه‌ی جدیدی دارید؟



رییس‌جمهور پاسخ داد: برای پیگیری مصوبات هیات دولت سازماندهی در نهاد ریاست‌جمهوری زیر نظر معاون اول و یک معاون ویژه در هر وزارتخانه انجام شده و مورد به مورد و به روز مصوبات در هر استان پیگیری می‌شود و روند اجرای آن تا امروز بسیار خوب بوده است. هر سفری که انجام می‌شود مسوولیت‌های ما سنگین‌تر می‌شود اما عزم و اراده‌ی ما برای خدمت به مردم ایران محکم‌تر.



در ادامه خبرنگار رویترز پرسید: سربازان انگلیسی دقیقا چه زمانی آزاد می‌شوند؟ هم‌چنین آیا ایران تزریق گاز به دو زنجیره‌ی سانتریفیوژها را آغاز کرده است یا خیر؟



احمدی‌نژاد در پاسخ گفت: قرار شد یک سوال را جواب بدهیم. ملوانان انگلیسی پس از همین جلسه آزاد هستند. به فرودگاه می‌روند و به کشور خود برمی‌گردند.



در ادامه خبرنگار کیهان درباره‌ی اجرای ابلاغیه‌ی مقام معظم رهبری درباره‌ی اصل ‌۴۴ پرسید و گفت: به نظر کارشناسان در صورت اجرای این اصل جهش اقتصادی ایجاد می‌شود اما برخی مشکلات اقتصادی و ساختاری در مسیر اجرای این اصل وجود دارد؛ به طوری که در این باره لایحه‌ای نیز در دولت مطرح است. من می‌خواستم جنابعالی صراحتا چند نمونه از مهم‌ترین موانع در ارتباط با این موضوع را تشریح کنید و بگویید لایحه‌ی دولت در این رابطه از چه مختصاتی برخوردار است.



این خبرنگار در ادامه گفت: رییس‌جمهور محترم! مایلم به نمایندگی از سوی جمعی از همکارانم مراتب اعتراض‌مان را نسبت به توهین خبرنگار CNN در سفر اخیر خبری‌اش به خبرنگاران کشورمان ابراز کنم که حتما حضرتعالی شاهد این توهین‌ها در اخبار صدا و سیما بودید و بنده و همکارانم درخواست تجدیدنظر جدی شما و وزیر ارشاد در اعطای مجوز ورود خانم امان‌پور به ایران هستیم. این خواسته را در شرایطی مطرح می‌کنم که خبرنگاران ما در بدترین شرایط خبررسانی می‌کنند، از جمله آقای نوباوه که خود با سند زنده حضور دارند و همچنین سایر خبرنگاران.



رییس‌جمهور کشورمان، در پاسخ اظهار داشت: هدف اجرای سیاست‌های ابلاغی اصل ‌۴۴ است نه اجرای اصل ‌۴۴. سیاست‌هایی که ابلاغ شده برای اجرای اصل ‌۴۴ منشا یک تحول بزرگ است. این تحول انتقال اقتصاد حدود ‌٨� درصد دولتی به مردم است. تحول از شرایطی که ده‌ها سال شکل گرفته، به شرایط مطلوب طبیعتا با موانعی مواجه است. اولین مانع ساختارهای اقتصادی موجود و ساختارهای درونی دولت و مقررات و قوانینی که بر اقتصاد ما حاکم شده، است. دولت قانون جامعی را در دست تهیه دارد و به زودی به مجلس شورای اسلامی ابلاغ خواهد کرد که امیدواریم با بررسی و تصویب مجلس شورای اسلامی موانع قانونی و حقوقی برای تحقق این سیاست‌ها برطرف شود.



احمدی‌نژاد ادامه داد: اما مانع بزرگ‌تری در روحیه‌ی مدیران و سرمایه‌گذاران کشور وجود دارد. بسیاری از مدیران طی ده‌ها سال عادت کرده‌اند در حوزه‌ی اقتصاد دولتی مدیریت کنند؛ با شاخصه‌ها و ویژگی‌های آن، حتی مدیرانی که در بخش خصوصی هستند تا حدود زیادی متاثر از رفتار مدیران در حوزه‌ی اقتصاد دولتی هستند. این تغییر به مرور اتفاق خواهد افتاد. پیش‌بینی ما این است که اجرای کامل همه‌ی بخش‌های این سیاست‌ها یعنی هم واگذاری‌ها و هم دادن فرصت‌های اصلی به مردم برای سرمایه‌گذاری حدود ‌١� سال به طول خواهد انجامید. سرعت حرکت در واگذاری بسیار مهم است. اگر سرعت بالا باشد سرمایه‌گذاری و بورس را دچار اخلال می‌کند و اگر سرعت پایین باشد رشد بخش اقتصادی مانع از مردمی شدن خواهد بود.



وی افزود: بررسی‌های بسیار دقیق و کارشناسی انجام شده، ستادی که در دولت تشکیل شده از همان روز اول کار خود را آغاز کرده و خوشبختانه کارهای خوبی انجام شده و امروز که در خدمت شما هستیم بنگاه‌های اقتصادی در بورس عرضه شده‌اند و بسیاری خود را آماده می‌کنند در سال جاری وارد بورس شوند و دولت در قانون بودجه با تصویب مجلس خود را موظف کرده که هفت‌هزار میلیارد تومان از سهام بنگاه‌های اقتصادی را به مردم واگذار کند. حرکت آغاز شده و ان‌شاءالله اخبار خوبی را خواهید شنید. واگذاری سهام عدالت هم که چهل درصد واگذاری‌ها را به خود اختصاص داده به سرعت ادامه دارد. آیین‌نامه‌ی واگذاری ‌۵ درصد از سهام به کارگران و مدیران واحدها نیز در دولت تصویب و ابلاغ شد که آن هم به زودی آغاز خواهد شد. علاقه‌مندیم بخش‌هایی را که مستقیما به اجرا باز می‌گردد و تاثیر سوء اقتصادی ندارد در سریع‌ترین زمان ممکن انجام دهیم (واگذار کنیم).



احمدی‌نژاد خاطرنشان کرد: اما در مورد بخش دوم پرسش شما باید بگویم تفاوت شما با آنها همین است. مگر آنها به بقیه‌ی شعارهایشان عمل می‌کنند که به شعار آزادی خبرنگار و اطلاع‌رسانی عمل کنند. خبرنگاران آنها می‌آیند و با مسوولان ما به راحتی تماس می‌گیرند؛ مثلا در محل ما صدها گروه خبری از همسایه‌ها پرس و جو کرده‌اند برای آنکه از روحیات و زندگی من اطلاعات کسب کنند اما هیچکس مزاحم آنها نشده است. آنها به راحتی در کشور رفت و آمد می‌کنند، برای این که ما به حرف‌هایی که می‌زنیم اعتقاد داریم.



اما آنها در مقر سازمان ملل و در جایی که شعار حقوق بشر می‌دهد، اجازه نمی‌دهند خبرنگاران حتی دو کیلومتر آنطرف‌تر بروند. چرا شما اصرار دارید بگویید تفاوتی وجود دارد؟ مسلما وجود دارد. همه می‌بینند شما یک روش و بیانی را به عنوان الگو به دنیا معرفی می‌کنید و آنها نیز یک روش و پیام دیگر را؛ البته وزارت ارشاد باید مراقبت کند تا کسی سوء استفاده یا توهین نکند و در جایی که اقتضاء می‌کند برخوردهای قانونی لازم را انجام دهد.



به گزارش خبرنگار ایسنا در ادامه‌ی نشست خبری دکتر محمود احمدی‌نژاد خبرنگار فاکس‌نیوز با ابراز تعجب از اعلام آزادشدن نظامیان انگلیسی از سوی رییس‌جمهور کشورمان پرسید: من بارها به ایران سفر کرده‌ام و بسیاری از مسوولان کشور خواهان ارتباط با امریکا بودند و همچنین امریکا نیز نسبت به این مساله تمایل داشته است شما مایل هستید که چه اتفاقی بیفتد تا منجر به ارتباط بین ایران و امریکا شود.



رییس‌جمهور پاسخ داد: ما بارها اعلام کرده‌ایم که در سیاست خارجی ما اصل بر رابطه دوستانه و گسترده است و علاقه‌مندیم با دولت‌ها به جز رژیم اشغالگر قدس که آن را نامشروع می‌دانیم رابطه دوستانه داشته باشیم. در رابطه با دولت آمریکا نیز باید به سابقه آن‌ها برگردیم؛ زیرا این قطع رابطه از سوی خود امریکا بوده است، زیرا تصور می‌کرد که می‌تواند با این قطع رابطه تنبیهی علیه ایران بکار گیرد و فکر می‌کرد هر کس با این کشور ارتباط نداشته باشد دیگر نمی‌تواند ادامه‌ی حیات داشته باشد، بنابراین با ما قطع رابطه کرد تا ما را دچار فشار کند، اما دیدیم که چنین اتفاقی رخ نداد و امروز ملت ایران یک کشور مترقی است.



وی ادامه داد: امروز هم رابطه را نفی نمی‌کنیم و بستگی به نوع رفتار آمریکا دارد، زیرا با این رفتار امریکا هیچ ملت آزاده‌ای به خود اجازه نمی‌دهد که با او ارتباط برقرار کند، حتی اگر شما از کشور دیگری بودید و به رفتارهای آمریکا نگاه می‌کردید آیا به خودتان اجازه می‌دادید که با امریکا ارتباط برقرار کنید. امریکا از خود ارتباط نیز به عنوان یک امتیاز استفاده و فکر می‌کند که با ارتباطش در واقع امتیازی به کشورها می‌دهد؛ بنابراین ما اگر در رفتار آمریکا حسن نیت ببینیم، درنوع ارتباط‌مان تجدید نظر خواهیم کرد.



در ادامه این نشست خبری خبرنگار روزنامه ایران در مورد قیمت سوخت بنزین و همچنین مصرف سوخت سوال پرسید که رییس‌جمهور در پاسخ گفت: کنترل رشد مصرف سوخت مساله بسیار مهمی برای ملت و دولت است، این بحث از سال گذشته در قانون بودجه در تبصره ‌١٣ تعبیه شده و امسال نیز به صورت لایحه مستقل تقدیم مجلس شد. در مورد کنترل سوخت منازل و اماکن نیز وزارت مسکن تصمیماتی را در نظر گرفته است که امیدواریم با اجرایی شدن این دو قانون بعد از گذشت ‌۴ الی ‌۵ سال به نتایج خوبی در مصرف سوخت برسیم؛ در حال حاضر مصوبه مجلس آن است که بنزین از اول خردادماه سهمیه‌بندی شده و با قیمت ‌١� � تومان عرضه شود اما ما درنظر داریم تا با ارائه لایحه‌ای ‌٢� تومان اضافه شده را کم کنیم و مانند سابق بنزین با قیمت ‌٨� تومان عرضه شود تا تغییری در قیمت‌ها نداشته باشیم.



به گزارش ایسنا، رییس‌جمهور در ادامه نشست خبری خود در پاسخ به سوال خبرنگار CNN که درباره احتمال آزادشدن ملوانان انگلیسی در قبال آزادی جلال شرفی، دبیر دوم سفارت ایران در عراق و ملاقات با پنج دیپلمات ایرانی ربوده‌شده در این کشور پرسید، گفت: اگر قرار بود معاوضه‌ای صورت بگیرد، باید جلال شرفی و دیپلماتهای ایرانی با صدهزارنفر معاوضه می‌شدند. این‌ها با هم نسبتی ندارند و ملوانان انگلیسی، همان‌طور که گفتم از طرف ملت ایران مورد عفو قرار گرفته‌اند و ربطی به این تحلیل‌ها ندارد، اگر این طور بود باید در مسیر دیگری گام برمی‌داشتیم.



احمدی‌نژاد افزود: نگاه ما در آزادی این پانزده ملوان مادی نیست، بلکه انسانیت موجب شد تصمیم‌ گرفته شود به صورت یکطرفه آزاد شوند.



رییس‌جمهور در پاسخ به پرسش خبرنگار شبکه خبر درباره سیاست‌های هسته‌یی کشورمان نیز گفت: سیاست‌های هسته‌یی ما روشن است؛ همانطور که پیش از این اشاره کردم، برخی قدرتها نمی‌خواهند ما پیشرفت کنیم و این را در پشت شعارهای قانونی و سازمان‌های خودساخته،‌ پنهان می‌کنند. راه حل پرونده هسته‌یی این است که آنها حق ما را بپذیرند. آنها قادر نیستند جلو ما را بگیرند و به ما آسیب بزنند.



وی با اشاره به صدور قطعنامه علیه فعالیت‌های هسته‌یی ایران، گفت: آنها قطعنامه و کاغذ صادر می‌کنند، اینها کمکی به حل مساله نمی‌کند بلکه باید به قانون و عدالت برگردند. بی‌جهت معضل درست کرده‌اند، ملت ایران راه خود را می‌رود، مواضع ما روشن است، ما در چهارچوب قانون کار کرده‌ایم و فعالیت‌های ما صلح‌آمیز بوده است و تخلفی هم نداشته‌ایم. کاغذ صادر کردن، تنها پرونده آنها را نزد ما سنگین‌تر خواهد کرد.



احمدی‌نژاد گفت: اگر بانکی برای ملت ما مزاحمت ایجاد کند، مردم ما در هرجا مقابله به مثل می‌کنند و اجازه نمی‌دهند کسی به حقشان تعرض کند.



وی با انتقاد از مواضع غرب نسبت به حق تولید سوخت هسته‌یی ایران، گفت: چطور ما به کارخانجات تولید سوخت هسته‌یی آنها اعتراض نمی‌کنیم در حالی که این حق را داریم؛ چرا که آنها منحرف شده‌اند و در این راه تخلف کرده‌اند و حق ماست که مدعی شویم، اما حالا که چیزی نمی‌گوییم و ملت ایران نجابت به خرج می‌دهد، آنها که فکر می‌کنند ابرقدرت هستند و در سازمان ملل حق وتو دارند، مدعی شده‌اند.



رییس‌جمهور هم‌چنین بر پایان‌یافتن دوران زورگویی در جهان تاکید کرد و گفت: ما قانونی رفتار می‌کنیم و بخش فنی ما راه خود را طی خواهد کرد که مبتنی بر حق قانونی ماست.



وی در ادامه در پاسخ به پرسش خبرنگار الجزیره درباره خبرهای خوش هسته‌یی، گفت: به‌زودی خبرهای خوش هسته‌یی را اعلام خواهیم کرد.



احمدی‌نژاد در پاسخ به سوال خبرنگار BBC که مدعی بود چرا دولت ایران، مواضعش ناگهان درباره ملوانان انگلیسی عوض شد، گفت: ناگهان عوض نشد، ما از ابتدا هم تصمیم به ایجاد مناقشه نداشتیم، تنها به دنبال احقاق حق خود بودیم، تصمیم به استمرار آن نداشتیم، اما دولت انگلیس بد عمل کرد و این اتفاق به تاخیر افتاد.



وی درباره پیامش به سربازهای آزادشده نیز گفت: این سربازها هم مثل بقیه مردم، از نظر انسانی برای ما محترم هستند. پیام ما به آنها این است که ما به دنبال برقراری صلح پایدار و دادن پیام خداپرستی و عدالت هستیم و از این بابت ناراحتیم که جوانان انگلیسی به ارتش این کشور می‌پیوندند و مجبورند در هزاران کیلومتر دورتر از خاک کشورشان این‌طور تخلف کنند و دستگیر شوند.



به گزارش ایسنا احمدی‌نژاد در ادامه‌ی مصاحبه‌ی مطبوعاتی در پاسخ به سوال خبرنگار روزنامه‌ی اطلاعات درباره برنامه‌های دولت برای اصلاح لایحه‌ی مدیریت خدمات کشوری با توجه به برنامه عدالت‌گستری دولت برای حل مشکلات کارمندان گفت: زمانی که تقاضای استرداد این لایحه را از مجلس کردیم علتش این بود که نمی‌خواستیم آش نخورده و دهن سوخته شود، چون قبلا یک بار این تجربه شده بود و دیدیم که در اثر آن بعد از چند سال فاصله‌ها بیشتر شد.



وی افزود: خوشبختانه در مذاکرات با مجلس، مجلس هم نظرش همین بود و کار زیادی در این خصوص صورت گرفته است.



احمدی‌نژاد با بیان این که تحول ساختار اداری کار بسیار بزرگ و پیچیده‌ایست، یادآور شد: این کار دقت بسیار بالا می‌خواهد و مطلقا نباید در این باره عجله کرد. چون در مقابل تصمیم باشتاب بعد از دو، سه سال همه پشیمان می‌شویم، وقتی تصمیمی در ساختار رفت نمی‌توان جلو آن را گرفت. طبقه‌بندی و تنوع مشاغل، تنوع افراد و وظایف آن‌قدر گسترده است که الزام می‌کند دقت لازم را به کار بریم.



رییس‌جمهور ادامه داد: دنبال این هستیم که طی چند سال افزایش‌های سالانه به صورت پلکانی و معکوس باشد و رقم افزایش سالانه هم امسال بیشتر شد، موارد دیگری هم با مجلس توافق کرده‌ایم که از آن طریق عمل خواهد شد. باید بخشی از پرداختی‌ها حتما غیرنقدی باشد چون وقتی نقدی باشد تورم بالا می‌رود و اقشار کم‌درآمد زیان می‌بینند.



احمدی‌نژاد گفت: اجازه دهیم مجلس با آرامش روند بررسی را قانونی ادامه دهد، دولت هم کمک می‌کند تا قانون مفید به حال کارمندان و کم‌درآمدترها تصویب شود و هر روزی که قانون تصویب شود بیش از هشت ماه زمان برای تطبیق آن لازم است.



احمدی‌نژاد در ادامه در پاسخ به پرسش خبرنگار ایندیپندنت مبنی بر این که اگر اتفاقات یا جنایاتی توسط آمریکا و انگلیس در ایران رخ داده است به صورت مشخص نام ببرید؟ گفت: فهرست بسیار بلند است، علاقه‌مند هستید آن را بشماریم. برای شمردن وقت زیادی لازم است. یکی کودتای سال ‌١٣٣٢، دیگری حمایت از دیکتاتوری در ایران در طول ‌٢۵ سال، حمایت از کشتار ‌١۵ خرداد و کشتار ‌١٧ شهریور، طراحی کودتا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی، بعد از انقلاب، تحمیل جنگ و طراحی برای ایجاد اختلاف بین اقوام گوناگون ایرانی.



وی افزود: اخیرا تروریست‌ها و بمب‌گذارهایی که در خوزستان دستگیر شدند ارتباطشان با دولت انگلیس کشف و به این دولت اطلاع داده شد.



احمدی‌نژاد با بیان این که موارد بیش از یکی شد، گفت: موارد زیاد است. بگذارید جلسه‌مان تلخ نشود.



رییس‌جمهور در پاسخ به پرسش مجدد این خبرنگار مبنی بر این که شما در سخنانتان آمریکا و انگلیس را توأما به جنایت در ایران متهم کردید، گفت: دو سال قبل در اهواز در اثر بمب‌گذاری عده‌ای از هموطنان ما کشته شدند که بمب‌گذاران دستگیر و ارتباط‌شان با دولت انگلیس کشف شد. در موضوع هسته‌ای هم این دو کشور با هم هستند.



در ادامه نشست خبری رییس‌جمهور خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران از وی پرسید: مقام معظم رهبری در بیانات اخیرشان در جمع مردم مشهد آمادگی ایران را برای انعقاد پیمان دفاعی با کشورهای حوزه خلیج فارس اعلام کردند، آیا پیگیری این امر هم‌اکنون در برنامه‌های دستگاه سیاست خارجی قرار دارد و این پیشنهاد به کشورهای حوزه خلیج فارس داده شده است؟ برنامه وزارت امور خارجه و دیگر دستگاه‌های مسوول برای به نتیجه رسیدن این پیشنهاد چیست؟



به گزارش ایسنا رییس‌جمهور پاسخ داد: در این دوره ما به دنبال دیپلماسی فعال و سیاست خارجی کاملا اثرگذار هستیم و اولویت ما، ارتباط بیشتر با کشورهای دوست و مسلمان است که در این زمینه در حال حاضر رفت و آمدها بسیار بالاست.



وی گفت: بلافاصله بعد از اعلام نظر مقام معظم رهبری، وزیر امور خارجه در جلسه‌ی اتحادیه‌ی عرب حضور پیدا کرد و گفت‌وگوهای خود را انجام داد و به صورت رسمی این مساله را مطرح کرد. همچنین بدنه‌ی دیپلماسی ما نیز باید این موضوع را دنبال کند. امروز علی‌رغم تشدید طراحی‌های بدخواهان و دشمنان، رابطه ما با کشورهای منطقه، بسیار دوستانه، صمیمانه و سازنده‌تر از گذشته است.



رییس‌جمهور در پاسخ به سوال خبرنگار جام‌جم مبنی بر سیاست‌های کنترل تورم در سال ‌‌٨۶ و سال‌های آینده،‌ گفت: کنترل تورم جزو سیاست‌های قطعی دولت است و همچنین کاهش نرخ سود بانکی نیز از جمله این سیاست‌هاست. در این رابطه بودجه‌ای که به مجلس داده‌ایم دربخش هزینه‌ای کاملا انقباضی بوده است، یعنی برداشت از درآمدهای نفتی، ‌‌۵ / ‌٩ میلیارد دلار کاهش داشته که این جهت‌گیری مثبتی خواهد بود.



وی ادامه داد: همچنین دولت درصدد است تا منابع بانکی به سمت تولید پیش بروند و همچنین حمایت از اشتغال‌های زودبازده و حمایت از صادرات و تولید داخل در مقابل واردات صورت گیرد. خوشبختانه طی سالهای ‌‌٨۴ و ‌‌٨۵، ‌‌٣درصد تورم نسبت به سال ‌‌٨٣، کاهش داشته است؛ البته برخی گرانی‌ها طبیعی نبوده‌اند؛ مانند اتفاقی که در بخش مسکن افتاد. عده‌ای تصمیم گرفتند که با استفاده از تسهیلات بانک‌های خصوصی، به بخش مسکن آمده و بازار آن را دچار تزلزل کند که ما اطلاعات این مساله را به مردم خواهیم داد و دولت و مردم، هوشیارانه در این زمینه پیش خواهند رفت.



وی در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاری نیکی از کشور ژاپن مبنی بر رابطه‌ی ایران و ژاپن و احتمال سفر رییس‌جمهور به این کشور، گفت: احتمال دارد که به همه کشورها سفر کنیم و این بستگی به کارهای دیپلماسی و روابط بین کشورها دارد. روابط ایران و ژاپن خوب است، البته نوسانات ملایمی نیز وجود دارد، اگر همانطور که ما با ژاپن تعامل می‌کنیم، آن‌ها نیز با ما تعامل داشته باشند، رابطه‌ی گسترده‌تری ایجاد می‌شود.



وی افزود: حجم روابط اقتصادی ما با کشور ژاپن بسیار بالاست. خوب است که مسایل سیاسی بین‌المللی را در روابط اقتصادی خود دخالت ندهیم تا ارتباط بهتری ایجاد شود.



به گزارش ایسنا احمدی‌نژاد رییس‌جمهور کشورمان در پاسخ به سوال خبرنگار ITN انگلیس که پرسید از آن‌جا که آزادی ‌‌١۵ ملوان انگلیسی را هدیه‌ی ملت ایران به مردم انگلیس اعلام کردید در راستای این اهداء و آزادی دولت انگلیس چه کرده است؟ گفت: شما باید جواب دهید که دولت انگلیس چه کرده است. اتفاق خاصی نیفتاده که ما چنین اقدامی را انجام دادیم البته دولت انگلیس نامه‌ای به وزارت خارجه نوشت و گفت که دیگر چنین اقداماتی تکرار نمی‌شود اما این تصمیم دولت نظام جمهوری اسلامی و هدیه‌ای به مردم انگلیس بود.



وی با بیان این‌که “وقتی از موضع عطوفت و رأفت اسلامی کاری انجام می‌شود در مقابل انتظار پاداش نداریم” در عین‌حال به پاسخ سوال دیگر خبرنگار ITN انگلیس که گفت چه پیامی به مردم انگلیس دارید؟ خاطرنشان کرد: ما همه را به راه توحید، عدالت، خداپرستی، عشق و محبت به انسان‌ها دعوت می‌کنیم.



احمدی‌نژاد هم‌چنین در پاسخ به سوال خبرنگار یک شبکه‌ی ایتالیایی که گفت با توجه به اشاره‌ی شما به اشتباه شیراک فکر می‌کنید تغییری در روابط ایران و اتحادیه‌ی اروپا صورت گیرد؟ گفت: ما علاقمند به توسعه‌ی روابط با همه از جمله کشورهای اروپایی هستیم اما آن‌ها هم باید شرایط امروز جهان را درک کنند و بدانند که دوره‌ی در موضع قدرت نشستن و فرمانروایی کردن به پایان رسیده است، لذا باید آن‌ها اصلاحاتی در رفتارشان ایجاد کنند.


**در حاشیه


پنجمین نشست خبری رییس‌جمهور اندکی پس از ساعت ‌١۵ و ‌٣� شروع شد. رییس‌جمهور بیش از یک ساعت سخنرانی کرد و پس از آن تا ساعت ‌١٧ و ‌٣� دقیقه به سوالات خبرنگاران پاسخ داد.


خبرنگار رویترز دو سوال از رییس‌جمهور پرسید که رییس‌جمهور هم با اشاره به این که قرار بود هر خبرنگار تنها یک سوال بپرسد به سوال دوم وی که درباره‌ی شروع به کار سانتریفوژها بود پاسخ نداد.


– خبرنگار کیهان پس از سوال خود اعتراض برخی خبرنگاران کشورمان را نسبت به آنچه رفتار توهین آمیز امانپور – خبرنگار شبکه‌ی تلویزیونی سی ان ان – در مواجهه با خبرنگاران ایرانی می‌خواند، اعلام کرد و از رییس‌جمهور خواست در دادن مجوز ورود وی به ایران تجدیدنظر شود.


وی همچنین نسبت به محدودیت‌های خبرنگاران ایرانی در برخی کشورهای بزرگ دنیا اعتراض کرد و خواستار اقدام مشابه ایران نسبت به رسانه‌های این کشورها شد.


خبرنگار سی .ان. ان هم با رد توهین امان‌پور به خبرنگاران داخلی گفت: من آنجا بودم. خانم امانپور وقتی با هجوم حدود سی خبرنگار مواجه شد ترسید و از آنها خواست که ساکت شوند. من نمی‌دانم امان‌پور چه توهینی کرده است.


– یک خبرنگار عرب درباره‌ی سخنان رییس‌جمهور در آبادان مبنی بر اعلام خبرهای خوش هسته‌ای پرسید که رییس‌جمهور با خنده، انتساب این سخنان به خود را رد کرد و گفت که آقازاده رییس سازمان انرژی اتمی این خبر را در بوشهر داده است.


– دو شبکه‌ی مهم خبری آمریکا یعنی سی ان ان و فاکس نیوز هر دو توانستند پرسش‌هایشان را از رییس‌جمهور کشورمان مطرح کنند.


– بیشتر پرسش‌های خبرنگاران خارجی که از خبر آزادی ملوانان انگلیسی حیرت زده شده بودند، پیرامون این اتفاق و نحوه‌ی تصمیم‌گیری در این زمینه بود.


-۱۲۰ خبرنگار مقیم و غیرمقیم خارجی مصاحبه‌ی مطبوعاتی و رادیو تلویزیونی رییس‌جمهور را پوشش ‌دادند.


– در این نشست تیم رسانه‌یی رییس‌جمهور از جمله سخنگوی دولت و مشاور مطبوعاتی رییس‌جمهور، هم‌چنین معاون اجرایی رییس‌جمهور، معاون اول رییس‌جمهور، تعدادی از نمایندگان مجلس، وزیر امور خارجه، سخنگوی وزارت خارجه، وزیر اطلاعات،وزیر ارشاد،وزیرکشور، وزیر دفاع،رییس شورای شهر، رییس سازمان میراث فرهنگی، رییس سازمان ملی جوانان، معاون وزیر کشور و صادق محصولی مشاور رییس‌جمهور و رییس‌دفتر رییس‌جمهور حضور داشتند.‌



-مجری این مراسم بیژن نوباوه یکی از خبرنگاران شیمیایی‌شده در دوران دفاع مقدس بود که رییس‌جمهور در سخنانش در انتقاد به تجهیز صدام از سوی کشورهای غربی به بمب‌های شیمیایی، به حضور نوباوه به عنوان یکی از شاهدان فجایع ناشی از بمباران‌های شیمیایی صدام اشاره کرد.