اخبار تازه در مورد مسائل هسته ای ایران

همزمان با تشدید بن‌بست در شورای امنیت برای تصمیم‌گیری در خصوص قطعنامه‌ای علیه برنامه‌ی هسته‌یی ایران، دیپلمات‌ها گفتند که مقامات اروپایی روز سه‌شنبه بر روی مجموعه‌ای جدید از «هویج و چماق» برای ایران با یکدیگر مذاکره کردند.


به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، مدیران سیاسی آمریکا، روسیه، چین، انگلیس و فرانسه و آلمان به سه کشور اروپایی اجازه دادند مجموعه‌ای از مشوق‌ها و مجازات برای ایران را تا روز دوشنبه آماده کنند. آن‌ها قصد دارند پس از آن که شورای امنیت قطعنامه‌ای را که از ایران می‌خواهد فعالیت‌های هسته‌یی را متوقف سازد به تصویب رساند، این مجموعه جدید را به ایران پیشنهاد کنند.


کاندولیزا رایس، وزیر امور خارجه‌ی آمریکا از این رویکرد جدید حمایت کرد و گفت: آمریکا همواره از تلاش روس‌ها و اتحادیه‌ی اروپا برای قرار دادن راهی در اختیار ایران برای برآوردن خواسته‌هایش برای برنامه‌ی هسته‌یی غیرنظامی حمایت کرده است.


وی در کنفرانس خبری گفت که هدف، ارایه‌ی مشوق به تهران نیست، بلکه انتخاب میان دو چیز است که یکی به تعادل بین‌المللی و دیگری به انزوا می‌انجامد.


بر اساس این گزارش، اروپایی‌ها قصد دارند با وجود مجموعه‌ی پیشین که سه کشور اروپایی سال گذشته به تهران ارایه کردند، این بار آمریکایی‌ها، روسیه و چین را نیز به عنوان شرکا با خود همراه سازند.


این گزارش به نقل از یک دیپلمات نوشت: تعهداتی مشخص ارایه خواهد شد مبنی بر این که اگر مشوق‌های سیاسی و اقتصادی، تهران را به رها کردن فعالیت مربوط به سلاح هسته‌یی متقاعد نکرد، از اعمال تحریم علیه این کشور حمایت شود.


مارگارت بکت، وزیر امور خارجه‌ی انگلیس به خبرنگاران گفت: مشخص خواهد شد که ماشه‌ها چه هستند.


سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه‌ی روسیه به مخالفت با حمایت از گام‌های سخت‌تر ادامه داد و مذاکرات جدید ایران سه کشور اروپایی را خواستار شد.


وی به خبرنگاران گفت:‌ عبارت هویج و چماق را دوست ندارم و ترجیح می‌دهم دربارها‌ی پیشنهاداتی مختلفی صحبت شود که جایگزینی مثبت را نشان خواهد داد.


فیلیپ دوست‌بلازی، وزیر امور خارجه‌ی فرانسه نیز گفت: اگر ایران با جامعه‌ی بین‌المللی همکاری کند، می‌تواند با دریافت مجموعه‌ای جاه‌طلبانه در زمینه‌ی انرژی هسته‌یی غیر‌نظامی، تجارت، فن‌آوری و امنیتی جایزه بگیرد.


آمریکا پیش‌تر با پیشنهاد جدید به ایران مخالفت کرده و بر اقدام جدی شورای امنیت تاکید کرده بود.


نشست روز دوشنبه‌ی وزیران امور خارجه‌ی ۱+۵ نتیجه‌ای نداشت و مقامات انگلیسی و آمریکایی گفته‌اند که انتظار ندارند در هفته جاری قطعنامه به رای گذاشته شود.


بر اساس گزارش‌ها مدیران سیاسی وزارت امور خارجه‌های انگلیس، فرانسه و آلمان فهرستی از ایده‌ها از جمله دسترسی به فن‌آوری هسته‌یی صلح‌آمیز ، تجارت و احتمالا حتی تضمین‌های امنیتی که احتمال از سوی آمریکاست را آماده خواهند کرد.


مقامات انگلیسی به نوبه‌ی خود گفته‌اند که تمرکز بر روی مجموعه‌ی مشوق‌ها، شامل پیشنهادات جدید اروپا به ایران برای دسترسی به برق هسته‌یی غیر‌نظامی است.


یک مقام اروپایی گفته است: این مجموعه در حاشیه‌ی نشست اتحادیه‌ی اروپا در بروکسل که روز دوشنبه برگزار می‌شود، به وزیران امورخارجه‌ی اتحادیه‌ی اروپا ارایه خواهد شد و اگر تصویب شود به دولت ایران عرضه می‌شود.


با این حال خاویر سولانا، رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت که ممکن است روز دوشنبه برای این کار اندکی زود باشد.


در همین ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه امروز در لفافه به آمریکا در خصوص اقدام نظامی علیه برنامه‌ی هسته‌یی ایران هشدار داد.


وی در سخنرانی سالانه‌اش گفت که مسکو صراحتا مخالف اشاعه‌ی سلاح‌های هسته‌یی در جهان است.


این گزارش افزود، پوتین در اشاره‌ای آشکار به تنش فزاینده میان واشنگتن و تهران بدون آن که نامی از آنها ببرد، گفت: روش‌های توسل به زور به ندرت نتیجه‌ای مطلوب به دست داده و اغلب پیامدها‌ی‌شان حتی هولناک‌تر از خود تهدید بوده است.


در همین حال، ولفگانگ شوسل، صدراعظم اتریش بر اهمیت جلوگیری از تبدیل مساله‌ی هسته‌یی ایران به یک بحران بزرگ دیگر در دنیا تاکید کرد.


وی که کشورش ریاست دوره‌یی اتحادیه اروپا را عهده‌دار است، گفت: آنچه من به آن تمایل دارم روندی است که به یک بحران تبدیل نشود، بلکه به مسیری مثبت منتهی شود.


شوسل ادامه داد: اما ما به مشارکت کامل آمریکایی‌ها نیاز داریم. مذاکره درباره این که واشنگتن در مذاکرات مستقیم با ایران حضور داشته باشد، اکنون در آمریکا به اوج خود رسیده است.


از سوی دیگر، جورج بوش، رییس جمهور آمریکا در اولین اظهارنظرهایش پس از تحویل گرفتن نامه‌ی محمود احمدی‌نژاد، رییس جمهور کشورمان تاکید کرد که دولتش دیپلماسی را اولین و مهم‌ترین گزینه در رویارویی با برنامه‌ی هسته‌یی ایران می‌داند.


وی روز سه‌شنبه درباره‌ی برنامه‌ی هسته‌یی ایران گفت: ‌اولین و مهم‌ترین گزینه دیپلماسی است و من معتقدم ما می‌توانیم از طریق دیپلماسی این کار را به پایان برسانیم.


بوش در پاسخ به این سوال که آیا علیه ایران تحریم اقتصادی صورت خواهد گرفت؟ گفت:‌ قصد ندارم درباره‌ی آن اظهارنظر کنم. فکر می‌کنم برای مذاکره‌کنندگان خوب خیلی مهم است که کارت‌هایشان را رو نکنند و در زمان مناسب روشن سازند که نیات‌شان چیست. این مساله‌ی مهمی است و وقت زیادی را از ما گرفته است.


این در حالی بود که گرگوری شولتی، نماینده‌ی آمریکا در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت، تهران قصد دارد در اردوگاه غرب ایجاد اختلاف کند.


این مقام آمریکایی در عین حال اجرای فوری اعمال تحریم علیه ایران را رد کرد و گفت که آمریکا صرفا قصد دارد پیامی قومی را به دولت ایران بفرستد.