اختراع آدامس نچسب


 
images/20070914/gum.jpg
 
جام جم آنلاین: در همه نقاط جهان آدامس بلای جان رفتگران شهری و نظافتچی های مدارس است ، اما اکنون دانشمندان بریتانیایی یک آدامس نچسب را اختراع کرده اند.
به گزارش شبکه BBC ،‌ شهرداری های شهرهای بزرگ و کوچک جهان سالانه میلیون ها دلار را برای پاک کردن آدامس هایی که به سطح خیابان ها یا صندلی اتوبوس ها چسبیده اند ، صرف می کنند.
شورای وستمینستر لندن اخیرا اعلام کرد ، در سال بیش از ۱۰۰ هزار پوند برای پاک کردن آدامس هایی که به سطح خیابان هایش می چسبند، هزینه می کند.

اما اکنون شرکت ریوولیمربا همکاری با دانشگاه بریستول در بریتانیا می گوید راه حل این مشکل را یافته است ، یک افزودنی شیمیایی یا پلیمر که به آدامس خاصیتی می بخشد که چسباندن آن را به سطوح مختلف دشوار می کند، حالا خواه کف کفش ، خواه سطح فرش یا کف خیابان باشد.
به گفته آنها حتی وقتی این آدامس به سطحی بچسبد نیز خاصیت آن در جذب آب باعث می شود به راحتی کنده و پاک شود.
این آدامس نچسب در فستیوال علوم BA در شهر یورک معرفی شده است.

این افزودنی تازه که آدامس را نچسب می کند پیش از تولید باید به تایید سازمان نظارت بر ایمنی مواد غذایی اتحادیه اروپا برسد اما شرکت ریوولیمر امیدوار است که این کار تا پایان سال جاری انجام شود.
این شرکت می گوید با کلیه شرکت های عمده آدامس سازی درباره ماده تازه که پروانه انحصاری آن را دارد صحبت کرده است و می گوید این تولیدکننده های آدامس همگی به آن تمایل نشان داده اند.