ادعای کارشناسی نبودن زلزله مصنوعی در تهران

به عقیده برخی کارشناسان، طرح شناسایی گسل های تهران با استفاده از لرزش های مصنوعی که قرار است طی روزهای آینده عملیاتی شود، بسیار هزینه بر بوده و نتیجه قطعی هم در بر نخواهد داشت.

یک کارشناس و متخصص مسائل ژئوفیزیک در گفتگو با «بازتاب» اظهار داشت: طبق برنامه های اعلام شده، قرار است با ایجاد لرزش های خفیفی که توسط دستگاه های مخصوص ویبره انجام می شود، مسیر های عبور و طول گسل های تهران ارزیابی و شناسایی شود، ولی اشکال کار اینجاست که اولا مسیرهایی که با این کار شناخته می‌شوند، به طور یقینی دال بر وجود گسل نیستند و ثانیا اگر هم گسلی شناخته شود، نمی‌توان به طور قطع گفت که این گسل ها خطرناک و موجب زلزله های بزرگ خواهد بود.

دکتر بیت‌اللهی، عضو هیئت مدیره انجمن ژئوفیزیک ایران هم چنین ادامه داد: روابطی بین بزرگای زلزله و طول گسل وجود دارد، یعنی در زلزله 6 یا ۷ ریشتری حتما طول گسل بسیار بزرگ است که چنین لرزشی ایجاد کرده است. اما اگر صرف وجود گسل مورد نظر باشد، باید دانست که سراسر تهران مملو از گسل های کوچک و بزرگ است، اما اکثر آنها خطرساز نیستند . حتی گسل هایی به طول ۵ یا ۱۰ کیلومتر  وجود دارند که خطرساز نیستند و اگر هم لرزشی ایجاد کنند، بسیار خفیف و بی خطر می باشد.

طبق آمارهای موجود، طی دو سال گذشته نزدیک به بیست هزار زلزله در تهران به ثبت رسیده که هیچ و قت اعلام نشده و مردم نیز متوجه نشده اند . چرا که قدرت زلزله های مذکور نهایتا یک یا دو ریشتر بوده است و دلیل حس نشدن آن هم، کم بودن طول گسل و یا حرکت خفیفی بوده که گسل های بزرگ شمال تهران یا کهریزک داشته است.

عضو شورای لرزه نگاری کشور ادامه داد: مشابه این کار در عملیات اکتشاف نفت در جنوب انجام می شود. با این تفاوت که در آنجا با مواد منفجره ایجاد ارتعاش می کنند، ولی در تهران با استفاده از دستگاه های ویبره ایجاد لرزش و تولید ارتعاش خواهند کرد. البته نکته‌ حائز اهمیت این است که این کار بسیار هزینه‌بر است . چرا که باید کارگروه های مختلفی در اجرای این عملیات همکاری کنند و بزرگراه ها و خیابان هایی که مسیر گسل در آنها شناسایی می شود، باید خالی از ترافیک و فعالیت های سنگین باشند، چرا که دستگاه های ثبت کننده ارتعاش ها بسیار حساس و ظریف می باشد.

وی اضافه کرد: حال پس از صرف هزینه های این چنینی و ایجاد لرزش های مصنوعی، در امتداد یک اتوبان معلوم می گردد که آنجا مسیر عبور گسل است، ولی در امتداد همان مسیر و در چند نقطه دیگر باید همین کار تکرار شود تا مشخص شود طول گسل چقدر است؟ و بعد از تشخیص گسل هم، از کجا معلوم که این گسل خطرساز و زلزله‌خیز باشد؟ در حالی که راههای بهتر و کم هزینه تری برای نیل به نتیجه مورد نظر وجود دارد. مانند اینکه؛ یک شبکه دقیق و حساب شده از زلزله نگارهای قابل حمل در اطراف تهران مستقر شوند که هرنوع فعالیتی را به ثبت رسانده و مشخص کنند که مثلا در کجای تهران لرزش های متراکم و یا در کجا لرزش های مقطعی و بی‌خطر وجود دارد؟

دکتر بیت اللهی در پایان با گلایه از نهادهای مسئول این کار که نظرات کارشناسان را به خوبی منعکس و به آنها توجه نکرده‌اند، گفت: تا آنجا که من اطلاع دارم از نهادهای مسئول و متولی این امر، مانند موسسات تحقیقاتی ژئوفیزیک کشور نظرخواهی نشده و یا اینکه به خوبی نظرات آنها اعمال نشده است.

یک نظر برای "ادعای کارشناسی نبودن زلزله مصنوعی در تهران" ارسال شده
  1. امیر گفت:

    با سلام
    با تمام احترامی که به آقای دکتر بیت اللهی قائلم ولی بنظرم تخصص ایشان در زمینه روشهای ژئوالکتریک است. جالبه که در زمینه زلزله، گسل، سایزموتکتونیک و غیره هم نظر می دهند. چند روز پیش یکی از دوستان آبخیزداری که در زمینه اکتشافات ژئوالکتریکی هم کار می کنه با آقای دکتر عزیز تماس گرفتن تا از معلوماتشون استفاده کنن ولی در کمال تعجب ایشان فرمودند که: در زمینه ای که به شما ارتباطی نداره وارد نشین چون این رفتار شما یک نوع بی ادبی به علم هستنش. حالا آقای دکتر شما هم بهتره به همون روشهای ژئوالکتریک اکتفا کنید و وارد مباحث زلزله مخصوصا” لرزه زمین ساخت نشین چون در تخصص شما نیست.
    ارادتمند شما کلاهی.

نظرات بسته شده است.