«ارباب حلقه ‌ها» بهترین فیلم تاریخ سینما شد

فیلم سینمایی «ارباب حلقه‌ها: یاران حلقه» به کارگردانی پیتر جکسن در نظرسنجی از ۱۰ هزار علاقمند فیلم و سینما به عنوان بهترین فیلم تاریخ سینما انتخاب شد. رده دوم نظرسنجی پایگاه وان‌پل از ۱۰ هزار دوستدار سینما فیلم سینمایی «رستگاری شاوشنک» به کارگردانی فرانک دارابونت رسید که سال ۱۹۹۴ با بازی تیم رابینز و مورگان فریمن اکران شد و گرچه تنها ۲۸ میلیون دلار فروخت، اما جایگاه خود را به عنوان یکی از فیلم‌های ماندگار تاریخ سینما تثبیت کرد و نامزد هفت جایزه اسکار هم شد.


خبرگزاری ANI به نقل از روزنامه میرر انگلستان اعلام کرد «یاران حلقه» نخستین قسمت از سه‌گانه «ارباب حلقه‌ها» بر اساس رمان‌های «جی.ار.ار.تولکین» است که سال ۲۰۰۱ روی پرده سینماهای جهان رفت. سه فیلم «جکسن» در مجموع ۳ میلیارد دلار فروختند و چند جایزه اسکار هم از آن خود کردند.

رده دوم نظرسنجی پایگاه وان‌پل از ۱۰ هزار دوستدار سینما فیلم سینمایی «رستگاری شاوشنک» به کارگردانی فرانک دارابونت رسید که سال ۱۹۹۴ با بازی تیم رابینز و مورگان فریمن اکران شد و گرچه تنها ۲۸ میلیون دلار فروخت، اما جایگاه خود را به عنوان یکی از فیلم‌های ماندگار تاریخ سینما تثبیت کرد و نامزد هفت جایزه اسکار هم شد.

سومین فیلم برگزیده این فهرست «گریس» رندال کلایزر با بازی جان تراولتا و الیویا نیوتن ـ جان محصول ۱۹۷۸ است که نامزد بهترین موسیقی متن شد و ۳۴۱ میلیون دلار در دنیا فروخت. جالب اینکه فیلم با بودجه شش میلیون دلاری تولید شده و فروش هفته اول آن در آمریکای شمالی تنها ۱۲ میلیون دلار بود.

«ای.تی» استیون اسپیلبرگ و «جنگ‌های ستاره‌ای» جرج لوکاس هم رده‌های چهارم و پنجم این نظرسنجی را از آن خود کردند و فیلم‌های ششم تا دهم عبارتند از «دزدان دریایی کارائیب» ، «زن زیبا» ، «عشق حقیقی» ، «پدرخوانده» و «گلادیاتور».