ارتش عراق وارد فلوجه شد

ارتش عراق وارد فلوجه شد

جهان > خلیج‌ فارس – پس از چند روز نبرد سخت، نیروهای ارتش عراق سرانجام روز گذشته از ۳‌محور وارد شهر فلوجه شدند تا با مرحله سوم ونهایی آزادی این شهر، قدم مهم دیگری برای پایان داعش در عراق برداشته شود.

نیروهای عراقی شامل ارتش، پلیس ضد‌تروریسم و پلیس الانبار و نیروهای موسوم به «سپر فلوجه » از ساعت ۴بامداد روز گذشته(به وقت محلی) عملیات ورود به این شهر را شروع کردند و گزارش‌های کنونی از جنگ خیابانی در این شهر خبرمی‌دهد. نیروهای داعش در تلاش بودند تا با عملیات انتحاری به وسیله خودروهای بمبگذاری شده با پیشروی نیروهای عراق مقابله کنند اما در این مسیر ناکام ماندند.

به گزارش خبرینه و به نقل از الجزیره، عبدالوهاب السعدی، فرمانده این عملیات اعلام کرده نیروهای زمینی ارتش عراق با پوشش هوایی همایه بین‌المللی و نیروی هوایی عراق در حال نبرد در مرکز فلوجه هستند. او تأکید کرده که در این عملیات نیروهای عراقی شاهد مقاومت نیروهای تروریستی داعش در داخل شهر هستند اما به پیشروی خود ادامه می‌دهند.

گزارش‌‌ها نشان می‌دهد که عملیات «درهم شکستن تروریسم» از بخش جنوبی از منطقه النعیمی و در شمال از منطقه السجر و در شرق از سمت شهر الکرمه صورت گرفته است.فلوجه، دومین شهر بزرگ استان الانبار که در ۶۰کیلومتری غرب بغداد قرار دارد نخستین شهر عراق بود که در زمستان سال ۲۰۱۴ به اشغال داعش در آمد و یکی از ۲پایگاه باقیمانده این گروه در عراق است. درصورت موفقیت کامل عملیات فلوجه، موصل در شمال این کشور تنها پایگاه تحت کنترل گروه تروریستی داعش خواهد بود.

روز گذشته منطقه استراتژیک صقلاویه در شمال غرب فلوجه به‌طور کامل آزاد شد که یک پیروزی دیگر برای نیروهای عراق و بسیج مردمی(الحشد الشعبی) به‌حساب می‌آید. نیروهای عراقی با حمایت نیروهای «الحشد الشعبی» در نخستین ساعات بامداد عملیات آزادسازی شهر صقلاویه را آغاز کردند و پس از آزادی روستای «الشیحه» با ادامه پیشروی به سمت صقلاویه، این شهر را به‌طور کامل آزاد کردند.

مقام‌های عراقی اعلام کرده‌اند که با حضور گسترده نیروهای عراقی و حمایت هوایی آزادی کامل فلوجه بیشتر از ۴۸ساعت زمان نخواهد برد. مقام‌های آمریکا اما هشدار داده‌اند که احتمال دارد پاکسازی کامل این شهر نیاز به زمان زیاد و نبردی سخت داشته باشد. به‌خاطر محاصره کامل شهر و عدم‌توانایی داعشی‌‌ها برای عقب‌نشینی یا فرار، جنگ در فلوجه برای آن‌ها جنگ مرگ و زندگی خواهد بود.

سازمان ملل اعلام کرده است که شاید ۵۰هزار غیرنظامی داخل فلوجه گرفتار شده‌اند و نیروهای گروه تروریستی داعش از آن‌ها به‌عنوان سپر دفاع انسانی استفاده می‌کنند.

  • نبرد در فلوجه، بمبگذاری در بغداد

هم‌زمان با پیشروی نیروهای عراقی به داخل شهر فلوجه نیروهای گروه تروریستی داعش چندین حمله و بمبگذاری را در داخل و حومه پایتخت عراق انجام دادند که کشته شدن حداقل ۲۴نفر را به‌دنبال داشت.در مرگبارترین حمله انفجار خودروی بمبگذاری شده در منطقه شیعه نشین الشعب باعث کشته شدن حداقل ۱۱نفر شد. یک بمبگذاری انتحاری دیگر شهرک صدر را هدف قرار داد که کشته شدن ۲نفر را به‌دنبال داشت.

  • تشکیل جلسه پارلمان عراق پس از یک‌ماه

پارلمان عراق پس از تعطیلی یکماهه و کشمکش‌های سیاسی گسترده، سرانجام عصر یکشنبه با حضور حیدر العبادی، نخست‌وزیر این کشور تشکیل جلسه داد. سلیم الجبوری که باقی ماندن در سمتش به‌عنوان رئیس پارلمان بحثی جنجالی میان نمایندگان است در این جلسه اعلام کرده که ملت عراق منتظر عبور از بحران هستند. برخی گروه‌های سیاسی عراق خواستار تشکیل دولتی تکنوکرات برای اصلاحات در این کشور هستند. فهرست ارائه شده از سوی حیدرالعبادی برای کابینه جدید اما با اختلاف نظر گسترده میان گروه‌های سیاسی مواجه شده است.