اروپا در صورت تشدید تحریم ایران از آمریکا شکایت می‌کند
روزنامه فایننشال تایمز انگلیس خبر داد:


اروپا در صورت تشدید تحریم ایران از آمریکا شکایت می‌کند


خبرگزاری فارس: اتحادیه اروپا در واکنش به تلاش کنگره آمریکا برای تصویب قوانین جدید تحریمی علیه ایران هشدار داد علیه آمریکا در سازمان تجارت جهانی اقامه دعوا خواهد کرد.


به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از فایننشال تایمز اتحادیه اروپا در واکنش به تلاش کنگره امریکا برای تصویب قوانین جدید تحریمی علیه ایران هشدار داده است این اقدام می تواند به شکسته شدن اتحاد میان اروپا و امریکا بر سر پرونده هسته ای ایران منجر شود و این اتحادیه را مجبور کند علیه امریکا در سازمان تجارت جهانی اقامه دعوا کند.
دیپلمات های اروپایی از جمله دیپلمات های کشورهای فرانسه،آلمان و انگلیس در امریکا تلاش های گسترده ای را آغاز کرده اند تا از تصویب یک قانون جدید در کنگره علیه ایران جلوگیری کنند.
بر اساس طرحی که به کنگره ارائه شده است در صورت تصویب دولت آمریکا موظف می شود شرکت هایی نفت و گاز را که بیش از ۲۰ میلیون دلار در ایران سرمایه گذاری کرده اند را تحریم کند.
شرکت انگلیسی هلندی شل،شرکت فرانسوی توتال و شرکت اسپانیایی رپسول از جمله شرکت هایی هستند که با تصویب این طرح در معرض تحریم امریکا قرار می گیرند.
یک دیپلمات اروپایی ضمن اعلام مخالفت خود با این طرح گفت:«این طرح غیر منطقی است زیرا کشورهایی را هدف قرار داده است که خود خواهان تشدید تحریم ها علیه ایران هستند».
یک دیپلمات اروپایی دیگر گفت:«اگر این طرح مغایر با قوانین سازمان تجارت جهانی است بنابراین ما آن را نخواهیم پذیرفت».
بر اساس این گزارش طرح مزبور که از سوی تام لانتوس رئیس کمیته امور خارجه مجلس نمایندگان امریکا ارائه شده است رئیس جمهور را ملزم می کند قانون تحریم های ایران را علیه شرکت های نفت و گاز سرمایه گذار در ایران اجرا کند.
طرح مزبور قرار است در پاییز آینده در مجلس نمایندگان به رای گذاشته شود که پس از تصویب به سنا فرستاده خواهد شد.در عین حال گفته می شود اکثریت کنگره با این طرح موافق است.
به گفته منابع آگاه نیکولاس برنز چندی پیش از مخالفت دولت امریکا با این طرح خبر داده بود اما کشورهای اروپایی خواهان موضع گیری شفاف تر دولت امریکا علیه این طرح و وتوی آن از سوی بوش در صورت تصویب در کنگره هستند.
قانون تحریم های ایران( قبلا به قانون تحریم های ایران و لیبی موسوم بود) که در دهه ۱۹۹۰ در کنگره امریکا به تصویب رسید از رئیس جمهور امریکا می خواهد شرکت هایی را که بیش از ۲۰ میلیون دلار در بخش نفت و گاز ایران سرمایه گذاری کرده اند را مورد تحریم قرار دهد.در عین حال این قانون دست رئیس جمهور امریکا را در تحریم یا عدم تحریم شرکت های سرمایه گذار در بخش نفت و گاز ایران باز گذاشته است.تا کنون هیچ شرکتی بر اساس این قانون مورد تحریم قرار نگرفته است.