از حاج کاظم آژانس شیشه ای حاتمی کیا ، تا ترانه ی ۱۵ ساله ی رسول صدر عاملی

دریک پروژه به مدیریت رضامیرکریمی ‌١٣فیلم درباره ی ‌١٣ فیلم تاثیر گذار بعد از انقلاب اسلامی ساخته می شود.


به گزارش خبرنگار گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) ،اسامی ‌١٣کارگردان ‌١٣ سازنده ‌١٣ فیلم مطرح تاریخ سینما ی بعد از انقلاب اسلامی به شرح ذیل است که امکان تغییر یا افزایش دراین فیلمها وجود دارد .


آژانس شیشه ای (امید نجوان )بودن یا نبودن (شهرام مکری )هامون (داریوش مهرجویی)نیاز (محمد جعفری )رنگ خدا (مهدی کرم پور )من ترانه ‌١۵ سال دارم (مجید برزگر )مریم مقدس (مهردادخوشبخت )خمره وکلید (جواد امامی )زیر پوست شهر (پیروز کلانتری )،سرب (رضا بهاری )لیلی با من است (سعید پوراسماعیلی ) چکمه وتیک وتاک (پیمان نهان قدرتی )و ناخدا خورشید (لیلا نقدی پری ) .



آژانس شیشه ای :آغاز طغیان قهرمانهای حاتمی کیا



هنگامی که «آژانس شیشه‌یی» در سال ‌٧۶ اکران شد جمله‌ای در تبلیغات این فیلم به چشم می‌خورد که نشان از اهمیت بسیار زیاد این ساخته بی‌نظیر حاتمی کیا داشت این جمله این بود:


«اگر پنجاه سال دیگراز شما بپرسند آژانس شیشه‌یی را دیده‌اید چه خواهید گفت؟»


شهامت بسیار حاتمی کیا در طرح مسائل روز جامعه فضای تلخ و خشن فیلم ضرباهنگ تند و نماهای پیاپی فیلمی دیدنی از آژانس شیشه‌ای ساخته است. منتقدان سینمای ایران این فیلم را یکی از بهترین فیلم‌های سینمای ایران دانسته‌اند وحتی برخی منتقدان این فیلم را بهترین فیلم تاریخ سینما عنوان کرده‌اند .آژانس شیشه‌ای دریک نظر خواهی از تماشاگران جشنواره در چند سال پیش به عنوان بهترین فیلم تماشاگران جشنواره قرار گرفت.


در فیلم آژانس شیشه‌یی حاج کاظم قهرمان اصلی فیلم حاتمی کیا وقتی همه راهها رابرای نجات همسنگر سابقش عباس بسته می‌بیند عصیان می‌کند و با قانون در می‌افتد. عباس در این فیلم نمادی از آرمان‌های حاج کاظم هستند که او آنها را درخطر از دست رفتن می‌بیند او وقتی خطر از دست رفتن آرمان‌هایش را می‌بیند دست به اسلحه می‌برد و افراد داخل آژانس را به گروگان می گیرد.


فیلم آژانس شیشه‌ای، راوی سه گروه از رزمندگان است که در جنگ حضور داشته‌اند: عباس با ترکشی در گردن، نماینده‌ی رزمندگان عزلت‌نشین و غنیمت نابرده ازجنگ است که پیش از جنگ با تراکتور روی زمین‌های پدری کشاورزی می‌کرده است و احمد، با کت وشلوار رسمی و بی‌سیم به دست، سلحشور که پس از جنگ در قسمت شغل‌های حساس و امنیتی منصوب شده‌اند و سر آخر نیز اصغر است، ناسازگار و غنیمت نابرده، که رهبری یکی از گروه‌های موتورسوار پرخاشگر و تندرو را بر عهده دارد.


اگر از آژانس شیشه‌یی به بعد به فیلم‌های حاتمی‌کیا نگاه کنیم متوجه می‌شویم که شخصیت‌های اصلی فیلم‌های او را افرادی تشکیل می‌دهند که در ظاهر خلافکار و قانون شکن هستند اما خب نگاه جانبدارانه وبه ظاهر یکسویه حاتمی کیا به آنان به خاطر تلاش او در درک ریشه ها وعلتهای کنش آدمهایی است که در شرایط نامعمول (و شاید جبری) مجبور به انجام رفتاری نامتعارف شده اند در این فیلم حاج کاظم ارزشهای انقلابی وانسانی خود رابا واقعیت‌های موجود در تعارض جدی می بیند اواگرچه در ظاهر اقدام به گروگانگیری می کند. ولی چون به بند کشیدن دیگران در تضاد با آرمانهایش است او اسم گروگانهایش را شاهد می گذارد.



هامون :داستان سرگشتگی انسان معاصر



هامون آنقدر فیلم مهمی در سینمای بعداز انقلاب هست که ماهنامه ی فیلم ،ده سال پس از ساخت آن ،پرونده ای را درباره ی این فیلم منتشر کرد. خسرو شکیبایی، بیتا فرهی، عزت الله انتظامی، حسین سرشار، جلال مقدم، فتحعلی اویسی و….بازیگران این فیلم مهرجویی اندکه


داستان سرگشتگی انسان معاصرراروایت می کند.حمید هامون که با همسرش دائم کشمکش دارد، زندگی کابوس گونه خود را مرور می کند. او که مشغول نوشتن رساله اش درباره عشق و ایمان است در پی دوست قدیمی و مرادش علی عابدینی می گردد. خانه و کاشانه اش را ترک می کند و دست به اعمال دیوانه واری می زند. او در حالتی پریشان، در پی شکست هایش خود رابه امواج دریا می سپارد،‌اما علی عابدینی او را نجا ت می دهد





رنگ خدا :مکاشفه ی یک کودک نابینا



رنگ خدا چهارمین ساخته مجید مجیدی،داستان محمد دانش آموز هشت ساله ای که در مدرسه نابینایان تهران درس می خواند پس از یک سال همراه پدر به زادگاهش، روستایی د رارتفاعات شمال و نزد مادربزرگ و دو خواهر خردسالش باز می گردد. این بازگشت، مکاشقه او در طبیعت و هستی است. مکاشفه ای که پدر از آن غافل است. پدر در آستانه ازدواج است و نمی داند با محمد چه کند، در حالی که مادر بزرگ مشکل را زا خود او می داند نه محمد.


رنگ خدا با اکران در دو سینما توانست به رقم ‌١٣٣ میلیون تومانی درتهران دست پیدا کند که موفقیتی بی نظیر برای فیلمی با چنین موضوعی محسوب می شود .رنگ خدا تاکنون پر فروشترین فیلم تاریخ سینمای ایران در سینماهای آمریکا بوده است وهیچ فیلمی به اندازه ی رنگ خدا دراکران عمومی در سینماهای آمریکا بااستقبال مواجه نشده است.



من ترانه ‌١۵ سال دارم:دختری که می خواهد خوب بماند



ترانه، دختر خوبی است و می خواهد خوب بماند. او به تنهایی مسئولیت یک زندگی را بر دوش دارد. پیش داوریها و قضاوت های ناخوشایند دیگران آزارش می دهد، اما پایداری و استقامتش، همه را نسبت به او و زندگی اش به احترام وا می دارد


من ترانه ‌١۵ سال دارم یکی از بهترین فیلمهای تاریخ سینمای ایران است وبا بیش از پنجاه حضوربین المللی رکورد خوبی در این زمینه به دست آورده است .من ترانه ‌١۵ سال دارم جوایز ارزشمندی از جشنواره‌های سینمایی فجر، لوکارنو، مرکز فیلم جین سیسکل شیکاگو، تسالونیکی ، رن فرانسه و….. برای سینمای ایران به ارمغان آورده است،



بودن یا نبودن ،مسئله این است



بودن یانبودن از ساخته های تحسین برانگیز کیانوش عیاری است که در آن عسل بدیعی، فرهاد شریفی چکامه چمن ماه، بیتا بادران و…بازی می کنندو داستان دختری ارمنی است که بیماری قلبی دارد درصدد پیوند قلب است. دکتر نیک نژاد پزشک معالج او به او خبر میدهد که جوانی به نام امیر در شب عروسی خود در یک درگیری دچارضربه مغزی شده است. دکتر نیک نژاد و آنیک و مادر آنیک می کوشند تا والدین امیر را راضی کنند که به پیوند قلب امیر به بدن آنیک رضایت بدهند.



نیاز:سوال همیشگی منتقدان و سینماگران از داوودنژاد



نیاز داوود نژادکه برنده جایزه هیئت داوران، جایزه شهر نانت در چهاردهمین جشنواره فیلم سه قاره، نانت فرانسه درسال ‌١٩٩٢ شده وتلویزیون چندی پیش آن راپخش کرد فیلمی است که اکثر منتقدان بااشاره به فیلمهایی چون هشت پا وملاقات باطوطی ،می پرسند که خالق نیاز چرا به سمت چنین آثاری کشیده شده است؟ نیاز درباره ینوجوانی به نام علی است که پس از مرگ پدر تصمیم می گیرد سرپرستی خانواده اش را به عهده بگیرد. به همین منظور در چاپخانه ای مشغول به کار می شود. در آنجا رقیبی دارد که کشمکش هایش با او زمینه بلوغ فکری و روحی اش را فراهم می آورد.



خمره وکلید فروزش :برنده ی لوکارنو


خمره محصول ‌١٣٧� وبرنده ی پنج جایزه از جشنواره ی معتبر لوکارنو وجایزه های دیگری از جشنواره های بین المللی است .خمره آب مدرسه ای روستایی، در دل کویر، ترک می خورد. فقط پدر یکی از دانش آموزان قادر است خمره را تعمیر کند، که او هم گرفتار کارهای مزرعه است. دانش آموز وقتی امتناع پدر را می بیند از ترس و خجالت از مدرسه می گریزد. او با پا در میانی معلم و دانش آموزان به مدرسه باز می گردد، و پدرش می پذیرد که خمره را تعمیر کند.


کلیددیگر ساخته ی فروزش که سناریست وتدوینگر آن کیارستمی بوده درباره ی مادری است که دو فرزندش ـ امیر محمد، پنج ساله و نوزادشش ماهه خود ـ را در خانه آپارتمانی تنها می گذارد و به قصد انجام کاری بیرون می رود. در فاصله ای که مادر به خانه باز گردد دو کودک او، به ویژه امیرمحمد، با مشکلات فراوانی رو به رو می شوند.





مریم مقدس: سرگذشت زندگی حضرت مریم



شهریار بحرانی که فیلمهای گذرگاه، هراس، حمله به H3 و… را در کارنامه دارد با فیلم / مجموعه مریم مقدس در نوزدهمین جشنواره فیلم فجر شرکت داشت. این فیلم مرداد ‌١٣٨� در سینماهای تهران به روی پرده رفت که از استقبال خیلی خوبی هم برخوردار شد. و مجموعه تلویزیونی مریم مقدس هم پس از اتمام زمان اکران در سینماها اواسط فصل پاییز از شبکه ‌٢ سیما به روی آنتن رفت. پرویزپورحسینی، شبنم قلی خانی، حسین یاری، جعفر دهقان، محمد کاسبی، رویا تیموریان، مهتاب کرامتی، مرجان شیرمحمدی بازیگران اصلی این فیلم هستند.




سرب :سرب یکی ازبهترین فیلمهای کیمیایی



سرب یکی ازبهترین فیلمهای پس از انقلا ب مسعود کیمیایی است که در آن هادی اسلامی، جمشید مشایخی، فریماه فرجامی، امین تارخ، فتحعلی اویسی، یدالله رضوانی بازی می کنند.


دانیال و مونس که می خواهند به ارض موعود بروند با مخالفت سازمانی به نام هاگانا که یهودیان را بسیج می کند،‌ روبرو می شوند. یعقوب عموی دانیال به دست اعضای هاگانا به قتل می رسد و دانیال و مونس که قاتل را شناخته اند می گریزند. میرزا محسن، فرد متدینی که به کمک مقتول شتافته، به عنوان قاتل دستگیر و به حبس افکنده می شود. نوری، برادر میرزامحسن، که خبرنگار است،‌تصمیم دارد زن و شوهر یهودی را برای ادای شهادت به دادگاه ببرد. مونس و دانیال، که مصمم هستند از مرز خارج شوند، از دست نوری و اعضای هاگانا می گریزند. نوری آنها را می یابد..




زیر پوست شهر :هفتمین اثر بنی اعتماد



زیر پوست شهر، پس از فیلمهای خارج از محدوده، زرد قناری، پول خارجی، نرگس، روسری آبی و بانوی اردیبهشت، هفتمین فیلم بلند رخشان بنی اعتماد و یکی از فیلمهای ماندگار تاریخ سینمای ایران است.زیر پوست شهر به عنوان بهترین فیلم سال ‌١٣٧٩ در رای گیری منتقدان و نویسندگان مطبوعات شناخته شدو جوایز بسیاری درداخل وخارج از کشور به دست آورد .طوبا زن کارگری که زندگی فقیرانه ای دارد، برخلاف عقیده شوهرش محمود و پسر بزرگش عباس،‌دوست دارد در همان خانه محقرش زندگی کند. پسر کوچک ترش علی که به مادر سواد می آموزد در بحبوبه انتخابات مجلس ششم به مسایل سیاسی کشورش علاقمند است و در فعالیتهای انتخاباتی شرکت دارد و هر از گاهی پایش به کلانتری کشیده می شود. عباس که رویای سفر به ژاپن دارد و در یک کارگاه پوشاک کار می کند به دختری دل بسته است. محبوبه دختر کوچک طوبا نیز در دبیرستان مشغول به تحصیل است و با معصومه دختر همسایه رابطه صمیمانه ای دارد.



لیلی بامن است: مردی که از جنگ می ترسد



صادق مشکینی فیلمبردار تلویزیون که بسیار زیاد از جبهه و جنگ می ترسد برای اینکه بتواند از صندوق تلویزیون وام بگیرد تا خانه نیمه ساخته اش را تکمیل کند باید برا ی فیلمبرداری فیلمی مستند از اسرای عراقی به منطقه جنگی برود. صادق شبانه وصیتی تنطیم می کند و فردا صبح به همراه آقای کمالی – کسی که می تواند برای صادق پارتی خوبی باشد – عازم منطقه می شود و صادق برای اینکه پایش به جبهه و منطقه جنگی و خط مقدم نرسد حوادث عجیب و غریبی رقم می زند…


لیلی بامن است اولین فیلم طنز درباره ی سینمای دفاع مقدس است که در آن پرویز پرستویی، دکتر محمود عزیزی، شهره لرستانی، رحمان باقریان، مهدی فقیه،بازی می کنند وآغاز درخشش پرستویی در سینماست.



چکمه وتیک تاک محمدعلی طالبی



چکمه ی محمدعلی طالبی درباره ی سمانه با مادرش در یکی از محلات جنوب تهران زندگی می کند. او روزها به اجبار به محل کار مادرش به یک تولیدی می رود. شیطنت های سمانه باعث دلخوری مسؤول کارگاه است و مادر ناچار او را چند روزی در خانه تنها می گذارد و برای مشغول نگاه داشتن سمانه یک جفت چکمه قرمز می خرد. در اتوبوس یکی از چکمه های سمانه گم می شود. مادر لنگه دیگر را دور می اندازد، تا این که روزی سمانه با پسر بچه ای آشنا می شود که یک پا ندارد. سمانه پس از جست و جوی زیاد لنگه چکمه را پیدا می کند و به پسرک هدیه می دهد. این فیلم برنده ی جوایز جشنواره های زیر وچند جشنواره ی دیگر شده است :برنده جایزه تماشاگران در پنجمین جشنواره بین المللی فیلم کودکان وین، اطریش ‌١٩٩٣ .برنده فیل نقره ای، جایزه دوم هشتمین جشنواره بین المللی فیلم کودک و نوجوان هند، ادیپور ‌١٩٣٣ .برنده جایزه دروازه طلایی در سی و هفتمین جشنواره بین المللی فیلم سان فرانسیسکو، ایالات متحده ‌١٩٩۴.


تیک تاک که برنده ی دو سیمرغ وسه نامزدی از جشنواره ی فجراست در جشنواره های متععدی جوایزی را کسب کرده است .مادر حسن برای تشویق فرزندش، که در کلاس دوم دبستان درس می خواند، ساعتی را که یادگار شوهرش است به معلم می سپارد تا به حسن بدهد. سعید ساعت حسن را در کیف خود می گذارد و معلم پس از بازگرداندن آن به حسن از او می خواهد که دیگر ساعت را سر کلاس نیاورد. وجود ساعت موجب می شود که بین حسن و سعید دوستی و صمیمیتی به وجود بیاید.



ناخدا خورشید تقوایی



ناخدا خورشید، ناخدای یک لنج بارکش در سواحل جنوب خلیج فارس است که در بندرلنگه اقامت دارد. بعد از ترور نخست وزیر در سال ‌١٣۴١، ناخدا گروهی را به سواحل خلیج فارس می برد. یک دلال در این ماجرا دخالت می کند و یک گروه تبعیدی که افراد شروری هستند بعد از کشتن یکی از فروشندگان مروارید قصد فرار از بندرلنگه را دارند و ناخدا را راضی به انتقال آنها به خارج از کشور می کنند. در موقع انتقال آنها بین این افراد و ناخدا و دستیارانش برخوردهائی ایجاد می شود. فراری ها کشته می شوند و ناخدا و لنج در حالیکه ناخدا نیز تیر خورده است به صورت سرگردان به ساحل بر می گردند


داریوش ارجمند، علی نصریان، سعید پور صمیمی، پروانه معصومی، جعفر والی، فتحعلی اویسی، غلام رضا گرشاسبی، اصغر بیچاره، صدر الدین حجازی، غلام حسین نقشینه، علی اصغر سلطان زاده دراین فیلم که برنده ی پلنگ نقره ای جشنواره ی لوکارنو شد بازی می کنند.



گزارش از خبرنگار ایسنا: محمد تاجیک