از شنبه تا پنج شنبه با تغییر شبکه پس از یکسال اجازه پخش گرفت

فیلم تلویزیونی «از شنبه تا پنجشنبه» در حالی امسال در فهرست فیلم‌های تابستانی شبکه دو سیما قرار گرفته است که این فیلم حدود یک سال پیش برای پخش از شبکه اول سیما مناسب تشخیص داده نشد.


به گزارش خبرنگار سرویس تلویزیون ایسنا، اردیبهشت ماه ۸۵ و در حالی که تعدادی از مجله‌ها و روزنامه‌های وابسته به سازمان صدا و سیما و حتی خود شبکه‌ی اول از پخش فیلم تلویزیونی «از شنبه و تا پنج‌شنبه» خبر داده بودند، این فیلم در تاریخ مقرر به دلیل آن چه به عنوان کافی نبودن زمان اصلاح فیلم از سوی پخش شبکه اول مطرح شده بود، ‌به روی آنتن نرفت.


پس از آن تا به امروز نیز به رغم در اختیار داشتن زمان کافی برای اصلاحات، شبکه اول هیچ‌گاه فیلم تلویزیونی «از شنبه تا پنج‌شنبه» به کارگردانی حجت قاسم‌زاده اصل را به روی آنتن نبرد تا این که مدیریت گروه فیلم و سریال شبکه اول به مدیریت شبکه دو سیما منصوب شد.

کارگردان این فیلم که نسبت به تضییع شدن حق تولیدات سیما فیلم در شبکه‌های تلویزیونی انتقاد دارد، فیلمش را حاوی مضمون بحران میانسالی می‌داند و به هنگام لغو پخش این اثر انتقادات خود را به سوی ناظران پخش نشانه گرفت. انتقاداتی از این دست که بارها از سوی کارگردانانی که فیلم‌های سینمایی و تلویزیونی‌شان از تلویزیون پخش شده را شاهد بوده‌ایم به نحوی که بسیاری از این افراد مدت‌هاست که به سانسور آثارشان مشروط به حضور خودشان در کنار ناظران پخش رضایت داده‌اند.


به گفته‌ی اغلب این افراد تلویزیون حتی به هنگام سانسور یک فیلم تلویزیونی از کارگردان دعوت به عمل نمی‌آورد تا این کار با همراهی و همفکری سازنده و کارمند پخش صورت گیرد.


از طرفی در شرایط که یک فیلم تلویزیونی برای رسیدن به مرحله ساخت، مراحل مختلفی چون تصویب طرح و فیلمنامه و پس از ساخت نیز مرحله ارزیابی کیفی را پشت سر می‌گذارد، مسلم است که لغو پخش یک فیلم از سوی ناظران پخش برای سازندگان سوال برانگیز باشد و اینگونه بود که قاسم‌زاده به هنگامی که با این مساله مواجه شد که « از شنبه تا پنج‌شنبه» مناسب پخش از شبکه اول تشخیص داده نشده، این پرسش را مطرح کرد که مگر افرادی که در شوراهای تصویب فیلمنامه و ارزیابی کیفی قرار دارند برخواسته از خود نظام نیستند و با قوانین سازمان صدا و سیما آشنایی ندارند؟!


پرسش قاسم‌زاده که از برخورد سلیقه‌ای با تولیدات تلویزیونی و عدم ثبات در ممیزی آثار حکایت دارد، این نکته را برای فرد سومی که از دور نظاره‌گر این اتفاق است مطرح می‌کند که آیا برنامه‌سازان ما خصوصا کسانی که فعالیت در عرصه‌ی فیلم‌سازی را با حضور در رسانه ملی آغاز کرده‌اند، پس از نزدیک به سی سال از انقلاب اسلامی هم‌چنان با قوانین این رسانه ناآشنایند؟!


گفتنی است «از شنبه تا پنج‌شنبه» که در پی یافتن این حقیقت است که آیا زوجی که چندین سال با هم زندگی می‌کنند به دلیل عادت، نیاز مالی یا عشق در کنار هم می‌مانند؟! چند هفته بعد از لغو پخش از شبکه‌ ملی، امکان پخش از شبکه جام‌جم را یافت و پخش آن نیز چندین بار تکرار شد.