از شهرام ناظری تا هدیه‌تهرانی؛
از شهرام ناظری تا هدیه‌تهرانی؛ شبی با برندگان جشن سینماتئاتر


خبرگزاری فارس: در جشن انتشار یکصدمین شماره ماهنامه «سینما تئاتر»، عزت‌الله انتظامی، حمید سمندریان، شهرام ناظری، بهرام بیضایی، هدیه تهرانی، مریلا زارعی، رویا تیموریان، فرهاد توحیدی برنده جایزه شدند.


به گزارش خبرنگار سینمایی فارس، جشن انتشار یکصدمین شماره ماهنامه «سینما تئاتر» با حضور هنرمندان، علاقمندان و خوانندگان این نشریه یکشنبه شب (۱۶ دی) در تالار بزرگ کشور برگزار شد.
بنا بر این گزارش، این جشن که اجرای آن را رضا رشیدپور بر عهده داشت، با توجه به سردی هوا و بارش برف با یک ساعت و نیم تاخیر و ساعت ۲۰ آغاز شد.
در ابتدای مراسم، حضار به احترام اکبر رادی یک دقیقه سکوت کردند و در ادامه ۱۰ چهره برتر هنری مورد تجلیل قرار گرفتند.
در این مراسم «حسین فرخی» مدیر مسئول، صاحب امتیاز و سردبیر مجله سینما تئاتر، پس از قرائت یک متن ادبی به یاد اکبر رادی، گفت: این متن ادای دین من به عنوان یک شاگرد به «رادی» بود. وقتی یادم می‌آید، چندین بار در خیابان فلسطین در محضر ایشان بودیم، حس عجیبی در من به‌وجود می‌آید. رادی هرگز و در هیچ لحظه‌ای از نمایشنامه‌نویسی جدا نشد و دنیای صادقانه ‌داشت.
وی در ادامه افزود: از سال ۷۳ که اولین شماره «سینما-تئاتر» روی کیوسک روزنامه‌ها آمد، تاکنون مسیر پراضطرابی را پشت سرگذاشته‌ایم و حالا این نشریه به صدمین شماره‌اش رسیده است و به اندازه ۱۰۰ سال مشقت، اضطراب، باید و نبایدها پشت سرگذاشته است.
براساس این گزارش، پس از اجرای دو نوازی سه‌تار و تنبک، کلیپی از زنده‌یاد «اکبر رادی» پخش شد و «حمید سمندریان» به روی صحنه آمد و جایزه ویژه «اکبر رادی» را دریافت کرد.
«سمندریان» گفت: افتخار می‌کنم که در مراسمی هنرمندانه و خوب حضور دارم و امیدوارم کسانی که بعد از ما به تئاتر روی می‌آورند، مصرانه تلاش کنند. اگر علاقمند به تئاتر هستند، باید آنقدر پروانه‌وار باشند که شعله‌ زندگی خودشان را نابود کند.
وی که با گرفتن جایزه «رادی» اشک در چشمانش حلقه زده بود، گفت:ما فی‌نفسه می‌دانیم که چه گوهری را از دست داده‌ایم و امیدوارم کسانی پس از ما به تئاتر بیایند که ما از آنها درس زندگی بیاموزیم.
سمندریان همچنین به «عزت‌الله انتظامی» که در مراسم حضور داشت، اشاره کرد و گفت: کسی که اینجا نشسته است، این افتخار را به من داد که قوی‌ترین نمایشنامه جهانی را کارگردانی کنم و هنوز هم بازی قدرتمندانه ایشان را فراموش نمی‌کنم.
«فرهاد توحیدی» نیز که جایزه فیلمنامه‌نویس برگزیده ماهنامه «سینما-تئاتر» را می‌گرفت، گفت: نوشتن کاری است که در خلوت انجام می‌شود، نویسنده برخلاف دیگران که در سینما و تئاتر بر اساس چیزی دست به‌کار می‌زنند، در خلوت کار می‌کند و با خلاءیی وحشتناک روبروست.
وی گفت: نویسنده کسی است که به جز سفیدی کاغذ هیچ چیز ندارد و هرگز هم دیده نمی‌شود.از اینکه دوستان مرا دیده‌اند خوشحالم.
«حبیب رضایی» را نیز که جایزه «توحیدی» را داد، این فرصت را موقعیتی مناسب برای اظهار ارادت به اساتیدش دانست و برای تمامی اساتیدی که خود را شاگرد آنها قلمداد نمود،تعظیم کرد.
به گزارش فارس، در بخش بهترین موزیسین، «شهرام ناظری» که جایزه خود را از «مصطفی کمال پورتراب» می‌گرفت،گفت: درود و سلام خدمت هم میهمنان عزیزم که در این جلسه تشریف دارند و با تشکر از مجله «سینما-تئاتر»، برای من باعث مباهات و افتخار است که در کنار اسطوره‌های هنر ایران نشسته‌ام.
بر این اساس، «محمدرضا هنرمند» نیز در ادامه جایزه بهترین کارگردان تلویزیون را دریافت کرد. «پرویز پرستویی» پیش از اهدای جایزه «محمدرضا هنرمند»، مردم را بزرگترین سرمایه هنرمندان دانست و گفت:متاسفم که در روزهای گذشته استاد مسلم ادبیات و نمایش اکبر رادی را از دست داده‌ایم، همچنین «رسول احدی» را که مسئولیت ثبت بسیاری از لحظات سینما را به عهده داشت. او در زلزله رودبار برای تصویربرداری حضور داشت و دو بار امکان داشت که با هلی‌کوپتر سقوط کند، او متعهدانه زنده ماند و در یک سانحه تصادف کرد.
پرستویی همکاری با «محمدرضا هنرمند» را افتخاری برای خود خواند و گفت:حدود ۳۲ سال است که هنرمند را می‌شناسم و در چهار تجربه‌ای که با هم داشتیم (از جمله آخرین‌اش در سریال زیر تیغ)، به من کمک کرد و از ایشان خیلی چیزها یاد گرفته‌ام و افتخار این را دارم که جایزه صدمین شماره «سینما-تئاتر»را به ایشان تقدیم کنم.
در ادامه مراسم، «بهرام ابراهیمی» به عنوان بازیگر مرد برگزیده تئاتر تقدیر شد و جایزه‌اش را از «مهدی میامی» دریافت نمود.
«رویا تیموریان» نیز هنگام دریافت جایزه بهترین بازیگر زن تئاتر گفت: انتشار صدمین شماره «سینما تئاتر» را تبریک می‌گویم.تشکر می‌کنم که این افتخار بزرگ را به من دادند که نامم در کنار اساتید تئاتر، سینما و موسیقی قرار بگیرد.برای من امشب،شب بزرگی است.
«مسعود رایگان» که جایزه همسرش «رویا تیموریان» را اهدا می‌کرد،شعر «سبز» از فدریکو گارسیا لورکا را به او تقدیم کرد و در مقابل وی زانو زد.
بر اساس این گزارش،«حمید سمندریان» نیز بار دیگر به روی صحنه آمد و از «هما روستا» جایزه بهترین کارگردان تئاتر را دریافت کرد.
«هما روستا» اهدای این جایزه را به سمندریان افتخار دانست و گفت:افتخار بزرگی است که به شوهرم جایزه می‌دهم، او تنها همسر من نیست و استاد من نیز هست و به من خیلی چیزها آموخته است.
«سمندریان» هم این جایزه را دارای ارزش ویژه‌ای قلمداد نمود و افزود:این جایزه برای من ارزش ویژه‌ای دارد چون تمامی جوایز آن با صمیمت انتخاب شده‌اند.
«عزت‌الله انتظامی» نیز که برای دریافت جایزه برگزیده بهترین بازیگر مرد روی صحنه حاضر شده بود،گفت:من از زمانی که کار روی صحنه را شروع کرد‌ه‌ام با تماشاگران مختلفی روبرو بوده‌ام،حتی دست زدن تماشاگران را می‌شناسم و می‌دانم صمیمانه و صادقانه هست یا نیست.دست تمامی تماشاگران هموطنم را می‌بوسم.
«مجید انتظامی»، نیز گفت:برایم افتخار بزرگی است که جایزه صدمین شماره «سینما-تئاتر» را تقدیم پدرم می‌کنم.
به گزارش فارس،جوایز دیگر برگزیدگان مجله «سینما-تئاتر» به هدیه تهرانی،مریلا زارعی،بهرام بیضایی تعلق یافت،که در مراسم حضور نداشتند و «هرمز هدایت» جایزه «بهرام بیضایی» را گرفت. در این بخش کلیپ کوتاهی از کارهای این سه هنرمند پخش شد.
در این مراسم که تا پاسی از شب ادامه داشت،«علی لهراسبی» به همراه گروهش به اجرای موسیقی پرداخت.