«از همان کودکی درس خلاف می‌آموزند!»

رد پای آنها را می‌توان در بیشتر پرونده‌های جعل عنوان دید. در ویترین آنها ‌بدل‌اندازی، جیب‌بری، کیف‌زنی در معابر شلوغ و ناوگان حمل و نقل عمومی، اغفال و سرقت از طریق هیپنوتیزم و …، سرقت از منازل آن هم در ساعات روشن روز و … خودنمایی می‌کند. آنها مرتکبان ‌جرایمی هستند که با استعداد در انجام خلافکاری، آن را اختصاصی خود کرده‌اند. مرکز تجمعشان، کرج و به طور کلی استان تهران است. در بسیاری از کشورهای اروپایی، آسیای جنوب شرقی و ترکیه در سرقت‌های حرفه‌ای نام‌آور شده‌اند و گمشدگان‌شان را می‌توان در زندان‌های کشورهای دیگر پیدا کرد. اینها کسانی نیستند جز کولی، غربتی یا همان فیوج!


«سال‌ها بود که این افراد بدون هویت تحت عنوان کولی و غربتی، در حاشیه شهرها مشغول به سرقت، گدایی، فالگیری و … بودند. از اواخر دوره پهلوی بود که با پیگیری اهدافشان، توانستند از حکومت شاهنشاهی هویتی تحت عنوان طایفه «فیوج» به دست آورند. از همان موقع، محل تمرکزشان را استان تهران و به صورت ویژه شهرستان کرج انتخاب کردند و شاید امکان دسترسی به شهرهای دیگر علت این گزینش بود.»


سردار رضا زارعی، فرمانده نیروی انتظامی استان تهران در گفت‌و‌گو با خبرنگار «حوادث»‌ ایسنا مجرمان فیوجی و پیشینه آنها را این گونه توصیف و تصریح می‌کند: «استان تهران، مرکز اصلی تجمع این افراد است، اما محل ارتکاب جرمشان صرفا محدود به این استان نیست.»


به گفته وی در ابتدای شکل‌گیری «فیوج» ، این طایفه پس از گرفتن هویت، شاخه‌شاخه شده، نام خانوادگی جدیدی برای خود انتخاب کردند و بیشتر نام‌های خانوادگی را برگزیدند که در میان جامعه خاص نبود و عمومی‌تر بود.


سردار زارعی ادامه می‌دهد: «بدین ترتیب این افراد، از همان موقع تحت عنوان «فیوج» شناخته شدند؛ هر چند که به طور مرتب در موقعیت‌های مختلف، هویت اصلی خود را از جامعه پنهان می‌کنند و به شدت منکر انتسابشان به طایفه «فیوج» هستند؛ چراکه از نگاه مردم نسبت به خود و مجرمان فیوجی، اطلاع دارند.»


بنا به گفته فرمانده انتظامی استان تهران که به بررسی‌های انجام شده استناد می‌کند، طایفه «فیوج» ، ریشه در نزد ‌عرب، هند و پاکستان دارند و بطور کلی چند قومیتی هستند؛ اما حوزه اصلی ارتکاب جرمشان، اروپا و آسیای جنوب شرقی است و در کشورهای این حوزه‌ها، کاملا شناخته شده هستند؛ آنچنان استعدادی دارند که در کشورهای خارجی، یکدیگر را پیدا کرده و با هم همکاری می‌کنند. در استان تهران نیز که محل تجمع آنهاست در رجایی شهر، شاهین ویلا، مهرشهر، فردیس، باغستان و همچنین بخشهایی در شهرستان شهریار، ملارد ، سرآسیاب و اندیشه سکونت دارند.


سهم ۸۰ درصدی در جعل عنوان و مامورنمایی


«فیوج‌ها در جرایم جعل عنوان و یا مامورنمایی در استان تهران، سهم ۸۰ درصدی دارند». رییس پلیس استان تهران ضمن این مطلب، همچنین تصریح می‌کند: «جرایم خلافکاران فیوجی، بیشتر تخصصی است و کمتر کسی به سراغ ارتکاب آن می‌رود. درصورت لزوم در برخی جرایم حتی از اعضای خانواده‌شان نیز استفاده می‌کنند. بکارگیری مردان سالخورده برای ایجاد ترحم و سرقت و یا زنان جوان در مسیر رانندگان به عنوان طعمه، نمونه بی‌هویتی و بداخلاقی‌های خانوادگی آنهاست و قاچاق انسان، جعل اسناد و مدارک هویتی برای تردد به خارج از کشور از دیگر جرایم سازمان یافته اعضای این طایفه است.»


سردار زارعی تعداد اعضای این طایفه در کل استان تهران را حدود دو هزار خانوار اعلام می‌کند، اما در ادامه بر این نکته تاکید می‌کند که تعداد واقعی‌شان به مراتب بیش از این آمار است و شمار اعلام شده تنها با توجه به پرونده‌ها و سوء پیشینه‌هاست.


آموزش خلاف از دوران کودکی


به گزارش ایسنا، نکته قابل توجه در پیگیری پرونده‌های مجرمان فیوج، تعدد جرم هر متهم و سوابق عدیده آنهاست. به این موضوع باید شگرد ارتکاب خلاف و حوادثی که در کنار دستگیری خلافکاران فیوجی رخ می‌دهد را نیز اضافه کرد که نمونه آن حادثه اخیر شهادت مامور پلیس ویژه آگاهی استان تهران در جریان تعقیب و گریز تعدادی از این متهمان بود.


فرمانده انتظامی استان تهران معتقد نیست که مجرمان فیوجی برای ارتکاب جرم از آزادی کافی برخوردارند و کسی به آنها کاری ندارد، بلکه تنها تاکید می‌کند: «اعضای این طایفه از حرفه‌ای ترین مجرمان هستند. نوع جرم ارتکابی‌شان بر اساس باورها و اعتقادات خود و فرزندانشان است که از همان دوران کودکی به دقت درس خلاف را آموخته‌اند؛ بنابراین آنها افرادی عادی نیستند؛ اقدامات مجرمانه‌شان الزام درون سازمانی‌شان است و از همان کودکی متخصص بار می‌آیند؛ چرا که اگر با این کارهای خلاف آشنا نباشند از سوی دیگر اعضا، طرد می‌شوند.»


به گفته سردار زارعی، برخی از مجرمان فیوج، بویژه آنها که حوزه جرایمشان خارج کشور است، به زبان‌های روسی، انگلیسی، ترکی و عربی، آلمانی و … تسلط کامل دارند و در واقع، حوزه ارتکاب جرایمشان این توانایی‌ها را می‌طلبد.


فرمانده انتظامی استان تهران یادآور می‌شود: «یکی از ویژگی‌های اصلی این افراد، افشا نکردن هویت اصلی خویش است؛ چراکه در سخت‌ترین شرایط نیز حاضر نیستند اعتراف کنند که منتسب به طایفه فیوج هستند و البته این موضوع نیز در شناسایی مجرمان فیوجی تأثیر دارد.»


وی تصریح می‌کند: «پلیس استان تهران بر روی متهمان سابقه‌دار، تمرکز کافی دارد. آنها برای پلیس کاملا شناخته شده هستند؛ اما این که بعد از طی محکومیتشان، آزاد شده و مکرر، ارتکاب جرم دارند، پلیس پاسخگویش نیست. هر چند ممکن است خلأ قانونی، نوع و شیوه برخورد، نقشی در این زمینه داشته باشد.»


سردار زارعی این نکته را هم یادآور می‌شود که: « پلیس نمی‌تواند افراد را به صرف فیوج بودن و به خاطر مسایل قبیله‌ای دستگیر کند. بلکه قانونی وجود دارد که بر اساس آن باید، جرمی رخ دهد و پلیس نیز در جریان آن قرار گیرد و اقدام به دستگیری مجرم کند.»


برخورد جدی با «فیوجی‌های مجرم»


به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، ۲۴ ساعت از حادثه شهادت مامور یگان ویژه پلیس آگاهی استان تهران در پی تعقیب و گریز متهمان فیوج، نگذشته بود که سردار جعفری، رییس پلیس آگاهی کشور، از برخورد جدی و قاطعانه با این متهمان خبر داد.


ایسنا از سردار زارعی درباره جزئیات شیوه برخورد قاطعانه پلیس با مجرمان فیوجی پرسشی مطرح کرد که وی پاسخ داد: «چه پیش از حادثه اخیر و چه پس از آن، مسأله برخورد با فیوج در دستور کار پلیس استان تهران قرار داشت؛ اما از آنجا که تمامی ابزار در اختیار پلیس نیست، ما مدعی آن نیستیم که برخوردمان کامل و کافی است. البته این گونه هم نیست که برای فیوج برنامه ویژه‌ای نداشته باشیم. ما باید با تعامل با سازمان‌ها و نهادهای مختلف و بر اساس سیاست‌هایی که از سوی ناجا دنبال می‌شود، بالاخره فکری برای کنترل افراد مجرم این طایفه کنیم. پلیس می‌تواند در حوزه خود با جمع‌آوری و کامل کردن اطلاعات و اخبار و هماهنگی‌های لازم با دستگاه‌های قضایی، فایل‌های اطلاعاتی اعضای مجرم این طایفه را کامل کند. برخوردهای پلیس از منظر قانون باید قاطعانه باشد. افرادی که تکرار جرم دارند و حرفه‌ای تلقی می‌شوند، باید به شدت مشمول برخورد شوند. ما پیگیری می‌کنیم تا رد کسانی که به پلیس خسارت وارد می‌کنند را شناسایی کنیم.»


وی به فضاسازی‌هایی که از سوی متهمان فیوجی در جریان دستگیری‌ها صورت می‌گیرد، اشاره کرده و می‌افزاید: «آنها از هجمه‌های طایفه‌ای خود، در برابر پلیس استفاده می‌کنند و به محض مشاهده پلیس، زن‌ها را به جلو انداخته، با گریه و زاری وهوچی‌گری، ترحم عمومی را جلب می‌کنند.»


به گفته رییس پلیس استان تهران، اعضای فیوج حتی اگر در اماکن دولتی نیز مسؤولیتی داشته باشند، جا پایی از فیوج بودن خود به جا نمی‌گذارند و تا آخرین لحظه از معرفی خود تحت عنوان فیوج خودداری می‌کنند!