استخدام منشی به شرط بی بند و باری

جهان : انتشار آگهی جذب نیروی کار در جراید و عدم نظارت بر آن از جمله معضلات کشور است که باعث شده گروهی از جوانانی که ناگزیر از کار و کسب درآمد هستند در شرکت‌هایی که هدفی جز کار و کسب حلال دارند مشغول شوند.

دختر هر روز روزنامه می‌گرفت و بدون آنکه صفحات روزنامه را حتی ورقی بزند صفحه آگهی‌های آن را بر می‌داشت و تلفن به دست می‌گرفت و خودکار و کاغذی را هم کنار دستش می‌گذاشت و آدرس‌ها را یادداشت می‌کرد و به امید آنکه امروز کار مناسبی پیدا می‌کند از خانه بیرون می‌رفت! پیدا کردن کار برایش رویا شده بود وقتی فکر می‌کرد هزینه دانشگاه آزاد را به چه سختی فراهم کرده بود، به امید آنکه کار مناسبی پیدا می‌کند تمام افکارش را به هم می‌ریخت…

اما وقتی آن روز، آگهی استخدام دختر جوان آراسته‌ای را برای کار در شرکت بازرگانی دید باز تلفن را برداشت و آدرس آنجا را از زنی که پشت خط بود گرفت. به آدرسی که روی یک تکه کاغذ نوشته بود رفت و در آنجا با صف دختران جوانی روبرو شد که پشت در اتاق مسئول ثبت نام صف کشیده بودند. پس از آنکه نامش را به منشی داد روی صندلی نشست تا نوبتش شود و برای مصاحبه وارد اتاق شود…

… دختر “هاج و واج ” به حرف‌های مرد جوان گوش می‌داد و هر چه سعی می‌کرد نمی توانست حرف‌های مرد جوان را در ذهنش حلاجی کند. احساس می‌کرد راه نفسش بسته شده است و هوای اتاق روی سینه‌اش سنگینی می‌کرد…

* “بیکاری ” شروع ورود به دنیای نامانوس

در بیشتر مواقع که بعضی از دختران مورد آزار و اذیت افراد قرار می‌گیرند به خاطر آنکه کسی متوجه ماجرا نشود و باعث آبروریزی نشود از طرح شکایت سرباز می‌زنند و غافل از این که این ماجرا باعث می‌شود که این افراد به خود جرات بدهند که دختران معصوم دیگری را مورد آزار و اذیت قرار دهند و در واقع با پنهان کاری باعث می‌شوند که آمار این جرائم در کشور بالا رود.

همه این مشکل به اینجا ختم نمی‌شود با آنکه در کشور قوانین محکم و سختی برای برخورد با این افراد قرار داده شده است اما مراجعه به دادسراهای عمومی، مطرح کردن این موضوع را برای دخترانی که از ناحیه افراد سود جو مورد آزار قرار گرفته‌اند دشوارتر می‌کند و قرار داشتن مکان‌هایی خصوصی برای بیان این مشکلات برای زنان آسیب دیده می‌تواند علاوه بر تردد راحت‌تر این قشر آسیب دیده راه را برای سواستفاده‌های بعدی توسط این افراد ببندد.

جذب زنان و دختران جوان به مشاغل بی اهمیت از جمله دغدغه‌های امروز جامعه ماست. ‌بسیاری از شرکت‌ها و محیط‌‌ های تجاری خصوصی در برهه کنونی با تأثیرپذیری عموماً ناخودآگاه از اندیشه‌های اروپایی- آمریکایی نسبت به طبقه زنان و دختران، ‌پا در وادی خطرناکی گذاشته‌‌اند که گسترش و تداوم آن، ‌کرامت و شخصیت اجتماعی زنان ایرانی را که همواره در طول تاریخ زبانزد خاص و عام بوده، ‌خدشه‌دار می‌کند.

‌علاوه بر آن نباید از این نکته مهم غافل بود که اتاق فکر جنگ نرم علیه ایران و کشورهای در حال توسعه – به‌ویژه کشورهای شرقی و اسلامی – برای کشاندن یک جامعه به سمت انحطاط، ‌در نخستین شلیک نرم خود، ‌زنان و دختران آن جامعه را هدف قرار می‌دهند. ‌جنگ نرم را اگر جدی نگیریم، ‌جنگ نرم ما را جدی می‌گیرد!

*به راحتی اعتماد نکنید

اعتماد زودهنگام دختران جوان عامل بروز مشکلات بعدی است، ‌یکی از عوامل اصلی آسیب دیدن دختران در محیط‌ های کاری به ویژه شرکت‌های خصوصی اعتماد زودهنگام به همکاران و دوستان است. خانواده به ویژه پدر و مادر در این بین نقش بسزایی در آموزش دختران جوان برای برقراری ارتباط بهتر با دیگران دارند و‌ شهرهای بزرگی همچون تهران ‌شاهرگ حیاتی رشد آسیب‌های اجتماعی است.

البته نباید تاثیرعوامل اجتماعی را در این خطر بزرگ بی‌اهمیت دانست. رسانه‌ها از جمله عواملی است که باعث جایگیری این ذهنیت کور در ذهن دختران می‌شود که هر آشنایی در شرکت‌ها منجر به ازدواجی موفق خواهد شد و با پرورش این رویا در ذهن به هر نوع ارتباطی تن در می‌دهند و غافل از این که تنها طعمه‌ای برای استفاده افراد سودجو خواهند بود.

البته ذکر این نکته لازم به ذکر است که این موضوع را نمی‌توان به همه شرکت هایی که برای استخدام کارمند به روزنامه‌ها آگهی می‌دهند تعمیم داد اما نباید از دامی که بعضی از شرکت های خصوصی فرا روی دختران و زنان جوان گسترده‌اند غافل شد.

* هشدار به مسؤولان

‌تجربه کشورهای در حال توسعه نشان داده است که سرمایه‌گذاری در آموزش، ‌اشتغال و زندگی زنان موجب افزایش بهره‌وری اجتماعی می‌شود و زمینه را برای رشد و توسعه بیشتر فراهم می‌سازد؛ چرا که زنان به عنوان نیمی از پیکره جامعه که در مقطع زمانی امروز حضور آنها در عرصه‌های اجتماعی انکارناپذیر است، همواره مورد توجه برنامه‌سازان و طراحان فرهنگی بوده‌اند. ‌دختران هم از این موضوع مستثنی نیستند؛ چرا که آنها در آینده وارد این جامعه می‌شوند و به کارگیری صحیح آنها در تمامی امور می‌تواند زمینه‌ساز و بسترساز فعالیت‌های اقتصادی، ‌فرهنگی و اجتماعی و در نتیجه مشارکت فعال‌تر و ساختن کشوری آبادتر در امور اجتماعی باشد.

* سراب کاذب، دام فریب

ابهری آسیب شناس اجتماعی در مورد این معضل می‌گوید: “شاید همه ما جوانانی را در سطح شهر دیده باشیم که چند صفحه از نیازمندی‌های روزنامه را در دست دارند و به دنبال آدرسی می‌گردند و از ظاهرشان پیدا است که به دنبال کار می‌گردند. وقتی به محل کار می‌زسند با پر کردن یک برگ پرسشنامه و ضمیمه کردن مدارک خود جرقه‌ای از امید در قلبشان زده می‌شود بدون آنکه بدانند ظاهر آنها تنها ملاک برای استخدام آنهاست “.

وی در ادامه می‌گوید: “یک شرکت که فقط یک اتاق و چند میز و صندلی سرمایه آن است و برای انتخاب منشی مدت ها افراد مختلف را ارزیابی می‌کند، در واقع دام فریب برای دختران گسترده است “.

“اما آنها که اجبار به پیدا کردن کار دارند تا باری از دوش خانواده بردارند در پاره ای از اوقات مجبورند دعوت ناهار یا شام رئیس خود را بپذیرند و این آغاز یک زنگ خطر بزرگ است “.

* آگهی‌ها سامان‌دهی و ارزیابی شوند

وی می‌افزاید: “از آنجا که داوطلبان کار به چاپ آگهی در روزنامه استناد می‌کنند و با این دید که آگهی در یک روزنامه کثیر الانتشار چاپ شده است به کار در این شرکت‌ها اعتماد می‌کنند، باید فکری به حال این آگهی‌ها کرد “.

“همچنین از آنجا که انتخاب منشی در بعضی از شرکت‌ها به هیچ کدام از ضوابط دینی و فرهنگی ما شباهت ندارد باید دولت بر کار و رفتار این شرکت‌ها نظارت داشته باشد و رسانه‌ها با اطلاع رسانی و آگاه سازی اجازه ندهند اجبار یک عده باعث سوء استفاده فرصت طلبان شود. “

پس بهتر آن است که از یک طرف دختران و زنان جوان ضمن حفظ هوشیاری در شرایط مختلف زمینه را برای بروز این نوع معضل‌ها فراهم نکنند و از طرف دیگر مسؤولین در قیل و قال مسائل کشور و هیاهوی مشکلات، ‌توجهی مستمر و ویژه به مسائل ‌این قشر از جامعه داشته باشند.

۰۴ دی ۱۳۸۹
2 نظر برای "استخدام منشی به شرط بی بند و باری" ارسال شده
  1. مانی گفت:

    با حرف دوستمون علی موافق هستم چون شما الان توجه کنید در دنیای غرب و خصوصا امریکا که از این دست قوانین ما نداریم اصلا بی بندباری وجود نداره ؟

  2. رضا گفت:

    همان چیزهایی که شما به عنوان ارزش تبلیغ می کنید ، دلیل اصلی ناهنجاری های اجتماعی است . به عنوان مثال : حجاب یکی از دلایل گسترش فساد به معنای واقعی در جامعه است . حجاب نه تنها ارزشی را برای زن به ارمغان نمی آورد ، بلکه آسیب های زیادی را به جسم و روح او تحمیل می کند .( مخصوصا حجاب اجباری ) حجاب نوعی سرکوب جنسی است ، که جامعه را لبریز از عقده های جنسی کرده است . قطعا اگر اجباری در میان نبود ، جامعه تا این حد گرفتار شهوت افسار گسیخته نمی شد . همان فرهنگ و ضوابط دینی که شما دم از آن می زنید ، دلیل اصلی سیه روزی امروز ماست .

    نظر مدیر: دوست عزیز صحبت شما فقط یه بخش از قضیه است. برای این که مطلب رو با نگاه کامل تر ببینید حتما این صفحه رو بخونید:
    https://www.khabarineh.ir/%D9%85%D8%B7%D8%A7%D9%84%D8%A8-%D8%AE%D9%88%D8%A7%D9%86%D8%AF%D9%87-%D9%86%D8%B4%D8%AF%D9%87-%D9%88-%D9%85%D8%AA%D9%81%D8%A7%D9%88%D8%AA-%D8%AF%D8%B1-%D9%85%D9%88%D8%B1%D8%AF-%D8%AD%D8%AC%D8%A7%D8%A8.html

نظرات بسته شده است.