استقبال کم از مهمترین انتخابات تاریخ اسرائیل


رای گیری برای گزینش نمایندگان کنست ـ پارلمان اسرائیل ـ در میان تدابیر امنیتی شدید آغاز شده و در حالی که رهبران این کشور بر اهمیت این انتخابات تاکید گذاشته‌اند، میزان استقبال رای دهندگان چشمگیر نبوده است.

به گزارش «بی.بی.سی»، حوزه‌های رای‌گیری برای انتخاب یکصد و بیست نماینده کنست از صبح سه‌شنبه، ۲۸ مارس، در سرتاسر اسرائیل گشوده شد در حالی که «موشه کاتساف»، رئیس جمهوری، هنگام انداختن رای خود به صندوق اخذ رای، این انتخابات را مهمترین انتخابات در تاریخ اسرائیل خواند.

مهمترین موضوعی که اهود اولمرت، کفیل نخست‌وزیر و رهبر حزب کدیما، در این انتخابات مطرح کرده تعیین نهایی مرزهای اسرائیل از طریق واگذاری بخشی از اراضی اشغال به فلسطینیان و انضمام بخش های دیگری به اسرائیل است و به همین دلیل، از این انتخابات به عنوان نوعی همه پرسی نیز یاد شده است.

حزب کدیما، که خود را حزبی میانه رو می داند، انتظار دارد اکثر رای دهندگان از سیاست های حزب حمایت کنند و آقای اولمرت هنگام انداختن رای خود به صندوق از مردم خواست در انتخابات به طور گسترده شرکت کنند.

با اینهمه، در ساعات اولیه رای‌گیری، میزان مشارکت واجدان شرایط رای دادن که شمار آنان به حدود پنج میلیون نفر می‌رسد، چندان چشمگیر نبوده است.
رای گیری در میان تدابیر امنیتی شدید برگزار می‌شود و سخنگوی پلیس اسرائیل گفته است که بیست و دو هزار مامور، که گروهی از آنان را ماموران لباس شخصی تشکیل می‌دهند، حفظ امنیت انتخابات را برعهده دارند.

پلیس اسرائیل مجتمع مسجد الاقصی در بیت المقدس را به دلیل دریافت هشدارهایی در مورد احتمال حمله تندروهای یهودی در محاصره گرفته و از رفت و آمد به داخل آن جلوگیری می‌کند.
گذرگاه‌های مرزی بین خاک اسرائیل و نوار غزه بسته شده و ارتش اسرائیل در سرزمین‌های کرانه باختری رود اردن به حالت آماده باش در آمده است.

در همین حال، گزارش شده است که سربازان اسرائیلی یک فلسطینی را در یکی از روستاهای کرانه باختری به ضرب گلوله به قتل رساندند.