اشک‌های تمساح بوش

اشک‌های تمساح بوش


خبرگزاری فارس: رئیس جمهور آمریکا به نویسنده کتاب جدید درباره ریاست جمهوری خود گفت تلاش می‌کند مردم نگرانی‌های وی را نبینند و در زمان جنگ امور را در ذهن مردم کم‌ اهمیت‌تر از ثبات جلوه دهد اما بسیار گریه می‌کند.


به گزارش فارس به نقل از خبرگزاری آسوشیتد پرس، این نویسنده به نقل از “جورج بوش” گفت: «من کاملاً درک می‌کنم که دشمنان به من نگاه می‌کنند، مردم عراق به من می‌نگرند، سربازان چشم به من دوخته‌اند و مردم نیز مرا زیر نظر دارند. من نیز اشک می‌ریزم.»
در این کتاب به نقل از بوش آمده است: «من شانه خدا را برای گریستن یافته‌ام. بسیار گریه می‌کنم. در این منصب اشک‌های فراوان می‌ریزم. شرط می‌بندم که بیشتر از آن که بتوانید بشمرید، به عنوان رئیس جمهور اشک ریخته‌ام. فردا نیز اشک می‌ریزم.»
بوش به “رابرت دراپر” در اواخر ۲۰۰۶ و اوایل ۲۰۰۷ چندین بار اجازه مصاحبه داد و حتی برای کتاب “اطمینان کامل به ریاست جمهوری جورج دابلیو بوش” که فروش آن از سه‌شنبه آغاز شده است، دستیابی به مشاوران خود را برای این خبرنگار تسهیل کرد.
دراپر در این کتاب به محفل وفادار به بوش اشاره کرد و از ماجرای شام آوریل ۲۰۰۶ گفت که رئیس جمهور آمریکا از مشاوران خود خواست دست‌های خود را به منزله برکناری “دونالد رامسفلد”، وزیر دفاع سابق، تکان دهند.
بوش موفق شد با هفت رأی موافق نسبت به چهار رأی مخالف، طرفداران رامسفلد را کنار بزند. رامسفلد پس از برگزاری انتخاباتی که به برتری دمکرات‌ها بر کنگره آمریکا انجامید، مجبور به کناره‌گیری شد.
در این کتاب آمده است: «مشاوران کاخ سفید که خواستار برکناری این وزیر دفاع شدند، شخصاً وقتی با درخواست ژنرال‌های بازنشسته برای کنار گذاشتن رامسفلد برخورد کردند، بسیار نگران شدند و ترسیدند که مبادا این حرکت موجب شود راه‌حل بوش برای باقی‌ماندن وزیر دفاع به تصویب برسد.»
بوش بدون اشاره به آن نشست خطاب به نویسنده گفت که این ژنرال‌ها در کار وی دخالت کردند و رئیس جمهور آمریکا گفت: «پاسخ من به آنان این بود که هیچ شخصیت نظامی نمی‌خواهد به یک غیرنظامی بگوید چگونه واکنش نشان دهد.»
بوش همچنین در این کتاب اعتراف کرد: «خشونت‌ فرقه‌ای در عراق پس از سرنگونی رژیم “صدام حسین” موضوعی بود که چندان برای برخورد با آن وقت صرف نکرده بودیم و فقط برای این اتفاق که اگر صدام و مردمش به زور وارد بغداد شوند، برنامه‌ریزی کردیم.»
رئیس جمهور آمریکا همچنین از روزهای مشروب‌خواری یادآوری کرد و این که متوقف کردن این عمل چه ایمانی به وی داد.
بوش درباره خاطره خود از ۱۱ سپتامبر گفت: «من و همسرم لورا شب ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ در کاخ سفید خوابیده بودیم که ناگهان مأموران امنیت مخفی در اتاق خواب ما را باز کرد، وارد شد و به ما گفت که اتاق را ترک کنیم و به زیرزمین برویم زیرا تروریست‌ها دارند می‌آیند و ما در خطر حمله به سر می‌بریم.»
این زوج با عجله به سوی زیرزمین دویدند. رئیس جمهور یک سگ و یک گربه در دستان خود داشت و همسرش مانند کورها بدون لنز و با لباس خواب خود را به زیرزمین رساند.
این در حالی است که منبع روشن شدن آژیر یک هواپیما بود که در محدوده هوایی فراز رودخانه پوتوماک پرواز می‌کرد و ظاهراً اجازه پرواز نیز داشت.