اصلاحیه ۲ هزار میلیارد تومانی بودجه امسال

بودجه کل کشور به استثنای بودجه شرکت‌های دولتی برای سال ۸۷ همانند امسال خواهد بود و تغییر چشمگیری نداشته و به ۶۴ هزار میلیارد تومان خواهد رسید.


به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، امیر منصور برقعی ـ معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور ـ در حاشیه مراسم روز آمار و برنامه‌ریزی درباره تاثیر ساختار این معاونت در تهیه بودجه ۸۷ گفت: کار بودجه تقریبا با تغییر و تحولات لازم پیش رفته است و امروز سقف بودجه دستگاه‌ها ابلاغ خواهد شد.


به گفته او سقف بودجه جاری کل کشور امسال همانند سال گذشته و حدود ۶۴ هزار میلیارد تومان خواهد بود، در این میان سعی شده است که منابع مالی موجود مدیریت شود و الزامات قانون برنامه از منابع موجود تامین شود و با افزایش بهره‌وری در هزینه‌هایی که دارای نقطه اجبار هستند، بتوان افزایش‌های احکام قانون برنامه چهارم را نیز پوشش داد.


برقعی با بیان اینکه بودجه ۶۳ هزار میلیارد تومانی سال گذشته، امسال تغییر محسوسی نخواهد کرد و به حدود ۶۴ هزار میلیارد ریال خواهد رسید، متذکر شد: در این میان باید بودجه شرکت‌های دولتی را کنار گذاشت، آنچه به عنوان بودجه دولت محسوب می‌شود ۶۴ هزار میلیارد تومان برای سال ۸۷ خواهد بود.


وی با بیان اینکه هنوز این اعداد نهایی نشده است و رفت و آمد بین دستگاه‌های اجرایی وجود دارد اضافه کرد: بدیهی است که دلالت بر کنترل حجم بودجه و جلوگیری از افزایش چشمگیر آن دارد. در عین حال روند خوبی برای بودجه ۸۷ در حال طی شدن است.


وی ادامه داد: در حال حاضر شکل نهایی برنامه چهارم مدنظر است در این زمینه بررسی‌های مجددی آغاز شده است، بودجه کل کشور نیز از اولین بودجه‌ای که در سال ۱۲۸۹ در مجلس اول به تصویب رسید، تا آخرین بودجه بررسی شده است. در عین حال احتمال بازبینی شکل نهایی برنامه پنجم مدنظر است و در این زمینه سایر برنامه‌ها نیز مرور خواهند شد.


او از بررسی نقاط ضعف و قوت، هدف‌گذاری‌ها و اندازه چهار برنامه توسعه گذشته خبر داد تا بتوان براساس آن دریافت که آیا همان مدل مورد استفاده تنظیم برنامه پنجم توسعه قرار گیرد یا مدل دیگری باید طراحی و استفاده شود.


معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور با بیان اینکه تلاش دولت این است که بودجه ۸۷ افزایش نداشته باشد، اضافه کرد: علیرغم اینکه احکامی‌ وجود دارد که اعتبارات هزینه‌ای افزایش یابد، تلاش می‌شود سقف بودجه سال گذشته امسال افزایش چشمگیری نداشته باشد و حدود ۵/۱ درصد افزایش یابد. امسال کنترل هزینه‌های دستگاه‌های اجرایی مورد هدف است و نهایی شدن اعداد و ارقام در گرو آن است که در رفت و برگشت با دستگاه‌های اجرایی و برنامه‌های پیشنهادی آنها، عدد بودجه روی چه رقمی‌ تنظیم شود.


وی در پاسخ به این سوال که آیا بودجه‌ای برای لایحه خدمات کشوری پیشنهاد می‌شود؟ تاکید کرد: این لایحه حداقل حدود ۶۵ آیین‌نامه دارد که نوشتن آن و تصویب در مجلس شورای اسلامی‌ زمان خاصی لازم دارد اما در قانون پیش‌بینی شده، مابه التفاوت مربوط به افزایش پلکانی معکوس از محل سهام عدالت تامین شود که هر موقع شرایط اجرای آن فراهم شود از دو مکانیزم استفاده خواهد شد.


وی با بیان اینکه امسال نقدینگی مازاد بر فروش عادی نفت که از سوی بانک مرکزی صورت می‌گرفته، اتفاق نیفتاده است، تصریح کرد: دولت با کنترل هزینه‌های خود اندازه ریالی موردنیاز را بیش از ریالی که بانک مرکزی با فروش عادی ارز در جامعه حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته است، چون نیاز به تامین نقدینگی خارج از جمع کردن از عرصه جامعه نبوده، عملکرد مالی دولت نقش تورمی‌ نداشته است.


به گفته او وقتی منشا نقدینگی از منشا تورم‌زایی نباشد، اثر تورمی‌ به دنبال نخواهد داشت، اگر این پول در پروژه‌ای صرف شود که منجر به تولید شود، اثر ضد تورمی‌ خواهد داشت.


وی در پاسخ به این سوال ایسنا که موجودی حساب ذخیره ارزی به چه میزان است؟ خاطرنشان کرد: در حال حاضر رقم آن را به خاطر ندارم و آمار جدید را در اختیار ندارم.


وی پاسخ به سوال میزان محقق نشدن درآمد‌های دولت را موکول به برگزاری یک جلسه دیگر دانست.


به گفته او کسری بودجه از محقق نشدن درآمد‌ها و یا هزینه‌های اضافی و انتقال یافته ناشی می‌شود، اما امسال متمم نخواهیم داشت.


او اصلاحیه بودجه را واژه جدیدی ندانست و گفت: متمم با اصلاحیه بودجه متفاوت است، در عین حال در عرصه آموزش و پرورش و بودجه بنیاد شهید کسری‌هایی را ایجاد و هزینه‌های پیش‌بینی نشده‌ای را تحمیل می‌کنند. پیش‌بینی این است که از کاهش در بخش اعتبارات سایر این خلاء که حدود دو هزار میلیارد تومان است، پوشش داده شود، در عین حال این پیش‌بینی در زمان تنظیم بودجه ۸۶ نیز صورت گرفته بود.


وی ادامه داد: به همین دلیل است که در تخصیص از محل سایر محدودیت‌هایی ایجاد خواهد شد اگر از این طریق جبران نشود، با اصلاحیه بودجه، این هزینه‌ها جبران خواهند شد. این مسائل در آخرین کمیته تخصیص به دقت بررسی شده است، اما اگر ناگزیر بودیم پیشنهادی برای اصلاحیه بودجه خواهیم داشت.