اظهارنظر لاریجانی درباره تحویل اس ۳۰۰ به ایران

علی لاریجانی رئیس مجلس ایران گفت که تحویل سامانه موشکهای زمین به هوای اس ۳۰۰ به ایران باعث افزایش امنیت منطقه شده است.

خبرگزاری فارس: علی لاریجانی رئیس مجلس ایران در مصاحبه با خبرگزاری تاس گفت که تحویل سامانه موشکهای زمین به هوای اس ۳۰۰ به ایران باعث افزایش امنیت منطقه شده است.

لاریجانی درباره قرارداد مربوط به تجویل این سامانه که در روزهای گذشته موضوع گمانه‌زنی‌‌های مختلف به ویژه در ایران بوده هم گفت: «درباره قرارداد تجویل اس ۳۰۰ باید گفت که این موضوع، محور گفت‌وگوهای دفاعی بین ایران و روسیه بوده است.»

رئیس مجلس ایران افزود: «وضعیت منطقه ایجاد می‌‌کرد که ما امنیت پایدار داشته باشیم. به همین دلیل بود که باید تصمیم می‌‌گرفیتم که این امنیت پایدار قرار است از راه چه ابزارها و اقداماتی به دست آید؟»

وی همچنین تصریح کرد: «ما معتقدیم که اگر ایران و روسیه بتوانند به توافقات بلندمدت دست پیدا کنند، این می‌‌تواند به دست‌یابی به امنیت پایدار منجر شود.»

روسیه به موجب قراردادی که در سال ۲۰۰۷ با ایران امضا کرد باید دست‌کم پنج سامانه دفاع هوایی اس-۳۰۰ را به ایران تحویل می‌‌داد. مسکو در سال ۲۰۱۰ با این بهانه که فروش این سامانه به ایران خلاف قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل علیه ایران است از تحویل آن به تهران امتناع کرده بود.

ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه روز ۲۴ فروردین سال گذشته با صدور حکمی، ممنوعیت خودخوانده تحویل این سامانه دفاعی به ایران را لغو کرد.

آقای لاریجانی با بیان اینکه «تأخیری در تحویل اس ۳۰۰ به ایران وجود داشته» گفت: «اما آقای پوتین، تصمیم لازم را گرفت و این سیستم به ایران تحویل شد. این رویکرد مثبت بر اوضاع اثر گذاشت.»